Ana SayfaGüncelGazeteci Ziya Ataman’a 14 yıl 3 ay hapis cezası

Gazeteci Ziya Ataman’a 14 yıl 3 ay hapis cezası

HABER MERKEZİ – 3 yılı aşkın bir süredir tutuklu bulunan ve günden güne sağlık durumu kötüye giden gazeteci Ziya Ataman’a, yargılandığı davada “örgüt üyeliği” iddiasıyla 14 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Mahkeme heyeti, Ataman’ın tutukluluk halinin devamına da hükmetti.

Kanun Hükmündeki Kararname’yle (KHK) kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Ziya Ataman’ın da aralarında bulunduğu 10’u tutuklu toplam 21 kişinin yargılandığı davanın 12’nci duruşması Şırnak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Tutukluların Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) sistemi ile kaldıkları cezaevlerinden katıldığı duruşmada avukatlar hazır bulundu.

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada ilk olarak tutuklulara, haklarında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenilen mütalaaya karşı söz verildi.

Tutuklular haklarında herhangi bir somut delilin bulunmadığına dikkat çekerek, beraatlarını talep etti.

11 Nisan 2016 tarihinden beri tutuklu bulunan ve Kürtçe savunma yapan gazeteci Ziya Ataman ise daha önceki savunmalarını tekrarlayarak, hakkındaki ifadelerin işkence altında alındığını ve geri çekildiğini hatırlattı.

İsminin bulunduğu iddia edilen ve dosyadaki “ajandaya” değinen Ataman, “Madem 400-500 isim var. Neden 8-9 kişi yargılanıyor?” diye sordu.

Bu durumun “mantıklı” olmadığını söyleyen Ataman, uzun süreli tutukluluğun çeşitli hastalıklara yakalanmasına neden olduğuna işaret ederek, beraat ve tahliye talep etti.

Ardından konuşan avukatlar, duyuma dayalı beyanlarla müvekkillerinin suçlandığını vurgulayarak, işkence iddialarına dair herhangi bir işlem yapılmadığını hatırlattı.

Avukatlar, teşhislerin de hukuka aykırı yapıldığını vurgulayarak, işkence iddialarının araştırılmasını bir kez daha talep etti.

“Mütalaa ‘kopyala-yapıştır’dan ibaret”

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği’nden (MLSA) avukat Zelal Doğan da, Ataman’ın gazeteci olduğunu belirterek, “Dosya tanık beyanları ve bir ajandadan oluşuyor” dedi.

Avukat Mücahit Dursun ise sanık sandalyesinde oturan bir kişinin babasının müşteki olduğunu söyledi.

Mütalaanın ‘kopyala-yapıştır’ olduğunu söyleyen Dursun, “Bu suça şahıslardan ulaşma çabasıdır. Sanıkların birçoğunun evi yanmış. Bir ajanda üzerinde dosya açılıyor” diye konuştu.

14 yıl 3 ay ceza

Avukat savunmalarının ardından mahkeme heyeti, duruşmaya karar vermek üzere ara verdi.

Gazeteci Ataman’a “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 14 yıl 3 ay hapis cezası verilerek, tutukluluğunun devamına karar verildi.


Tutuklu gazeteci Ziya Ataman’ın sağlık sorunlarından haberdar mısınız?

Previous post
'Bu bir ayrımcılık': RTÜK'ten iki kadının öpüşme sahnesine ceza
Next post
Boşanma aşamasında olduğu kadını cinsel saldırıya maruz bırakan erkeğe beraat