Ana SayfaGüncelHDP: İktidar-Emniyet işbirliği ile aileler kışkırtılıyor

HDP: İktidar-Emniyet işbirliği ile aileler kışkırtılıyor

HABER MERKEZİ – Diyarbakır’daki parti binası önünde ‘çocuklarının dağa götürüldüğünü’ iddia eden ailelerin yaptığı eylemlere ilişkin HDP’den “İktidar-Emniyet işbirliği ile aileler kışkırtılıyor” açıklaması geldi. Parti, kentte kayyum atamalarına karşı devam eden protestolara dikkat çekerken, “İktidarın hedefi, kayyumlara karşı büyüyen bu demokratik protestoları ve sivil itaatsizliği baltalamaktır” dedi.

HDP, Diyarbakır’daki parti binası önünde bazı ailelerin ‘çocuklarının dağa götürüldüğü’ iddiasıyla yaptığı eylemlere dair yazılı bir açıklama yayımladı.

Merkez Yürütme Kurulunca “İktidar-Emniyet işbirliği ile aileler kışkırtılıyor” başlığıyla yapılan açıklamada, söz konusu eylemlerin partinin 31 Mart seçimlerinde kazandığı 3 büyükşehire kayyum atanması sonrası başladığına dikkat çekildi ve ailelerin Emniyet tarafından partiye yönlendirildiği savunuldu.

“AKP-MHP ittifakının hukuksuz ve mesnetsiz bu irade gaspının teşhir olduğu günlerde, iktidar ve medyası HDP’ye yönelik yeni bir karalama kampanyası başlattı. İktidarın hedefi, kayyumlara karşı büyüyen bu demokratik protestoları ve sivil itaatsizliği baltalamaktır.
“Yeni senaryonun adı, ‘çocukları eve gelmeyen aileleri partimizin kapısına yönlendirmek’tir. Anne ve babaların Diyarbakır’da partimizin önünde oturma eylemleri gerçekleştirmelerini sağlayarak, partimiz hakkında kara propaganda yapmaktır.
“Ailelerin Emniyet tarafından partimize yönlendirilmesi, iftira ve yalanlarla kayyuma karşı demokratik protestoların zamansal olarak örtüşmesi bir tesadüf değildir.
“Diyarbakır il binamız her gün 24 saat Emniyet güçlerinin kameraları, tomaları, zırhlı araçları sivil ve resmi polisleriyle gözetim altında tutulmaktadır. Bu yeni bir durum da değildir. Her türlü hukukun ve hakkın çiğnendiği bu icraat uzun süredir vardır. Emniyet güçleri partiye giren çıkan herkesi tespit etmektedir. Hatta bu baskılar nedeniyle üyelerimiz parti binasına girip çıkmakta zorlanmaktadır.”

“Amaç kayyuma tepkiye gölge düşürmek”

Önceki hafta aynı suçlama ile parti önünde eylem yapan bir ailenin çocuğu, ailevi nedenlerle evinden kaçtığını açıklamıştı.

Yine bir başka aile de Emniyet tarafından çocuklarının Suriye’ye gönderildiğine dair kendilerine bilgi verildiğini beyan etmiş ve Emniyet’in kendilerini HDP binasına yönlendirdiğini söylemişti.

Bu beyanların hatırlatıldığı HDP açıklamasında, “Bir kez daha söyleyelim ki, bu ailelerin çocuklarının akıbetini bizler değil Emniyet güçleri bilmektedir” denildi.

Parti “senaryo” vurgusunu yinelediği açıklamada, “Hazırlanan plan gereği Anadolu Ajansı’nın kameraları önünde ve Emniyet güçlerinin gözetiminde partimizin camları kırdırılmıştır. Emniyet güçleri bu saldırıları engellememiş, suçu teşvik etmişlerdir” dedi.

“Bu iftiraların ve yalanların hedefi kayyuma karşı süren demokratik tepkilere gölge düşürmektir” diyen HDP, açıklamayı şöyle noktaladı:

“Defalarca söyledik, bir kez daha vurgulayalım ki, HDP, demokratik siyasetin merkezinde yer alır. Hiç bir zaman barış, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve adalet mücadelesinden vazgeçmemiştir. Ölüme karşı yaşam ve barış hakkını savunmuş, savaş ve çatışma politikalarının karşısında durmuştur. Bu siyasetimizden asla taviz vermedik, bundan sonra da taviz vermeyeceğiz. HDP, insanları yalnızca demokratik siyasete yönlendirmektedir.
“Bu komployu, bu iftiraları kimlerin yaptığını biliyoruz. Yalanlar ve iftiralarla haklı ve meşru demokrasi mücadelemize gölge düşüremezsiniz.”