Ana SayfaEkolojiİstanbul’da şiddetli deprem

İstanbul’da şiddetli deprem

HABER MERKEZİ – İstanbul’da Silivri açıklarında 5.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. İstanbul Valiliği, kent genelinde okulların tatil edildiğini duyurdu. Depremde can kaybının yaşanmadığını belirten İBB Başkanı İmamoğlu “Önemli bir ikaz günüydü, çok ciddi hazırlıklara ihtiyacımız var” derken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise kentte on binlerce toplanma alanı olduğunu savundu. İMO İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna ise Erdoğan’ın açıklamalarının aksine, kentte sadece 77 toplanma alanı olduğunu söyledi.

İstanbul’da, çevre kentlerden de hissedilen bir deprem daha meydana geldi.

Kandilli Rasathanesi ve ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS), saat 13.59’da meydana gelen depremin büyüklüğünü 5.7 olarak açıkladı.

Depremin merkez üssü Marmara Denizi’nde Silivri açıkları olarak belirlendi.

Rasathane, depremin yerin 12.6 km derinliğinde meydana geldiğini kaydetti.

AFAD ise Silivri açıklarında gerçekleşen depremin büyüklüğünü 5.8 olarak duyurdu.

Deprem başta İstanbul olmak üzere çevre il ve ilçelerden de hissedildi, telefon hatlarında kilitlenme meydana geldi.

Artçılar yaşanıyor

Kent genelinde şiddetli bir şekilde hissedilen deprem sonrası en büyüğü 4.4 olan birçok artçı sarsıntı da kaydedildi.

Okullar yarın açık

İstanbul Valiliği, deprem sonrasında kent genelinde ilk ve orta dereceli okulların tatil edildiğini duyurdu.

Valilik’ten akşam saatlerinde yapılan açıklamada ise, yapılan incelemeler sonucunda Cuma günü eğitim ve öğretime ara verilmesini gerektirecek herhangi bir olumsuz duruma rastlanmadığı bildirildi.

İmamoğlu: Önemli bir ikaz

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Marmara Denizi Büyükçekmece açıklarında 12 km derinlikte 5.7 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir” dedi.

“Önemli bir ikaz günüydü” diyen İmamoğlu, İGDAŞ ve İSKİ’de kriz masası kurulduğunu belirterek “Tamamıyla alarm şeklinde bekliyoruz” dedi.

İmamoğlu açıklamalarının devamında, şunları kaydetti:

“Şu bir gerçek 99 yılında depremi yaşadık. Süreçleri orada da hissettik. İstanbul için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Yapıların sürece hazır gelmesi önemli. İnsanlara yapılar zarar veriyor, çok hızlı hareket etmeliyiz.
“Yüzlerce deprem toplanma alanlarını tespit ettik. Bunları da yakında açıklayacağız. Çok ciddi hazırlıklara ihtiyacımız var. Şükürler olsun ki bugün bir can kaybı yaşamaksızın büyük bir ikaz almış durumdayız.”

Erdoğan: İstanbul’da on binlerce toplanma alanı var

ABD ziyareti sonrası İstanbul’a dönüşünde açıklama yapan AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise deprem sonucunda sekiz kişinin hafif yaralandığını, bazı binalarda hafif hasarların söz konusu olduğunu ve binalarla ilgili hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Erdoğan ayrıca kentte afet toplanma alanı olduğunu savundu.

Depremle birlikte yeniden gündeme gelen toplanma alanları sorunuyla ilgili açıklama yapan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna ise toplanma alanı sayısının 77 olduğunu söyledi.

Independent Türkçe’den Dündar Kale’ye konuşan Suna, “Bugüne baktığımızda 496 adet toplanma alanından 77 adet kaldığını görüyoruz. Bunların çoğunu maalesef beton yığınlarına dönüştürdük, plazalar, kuleler diktik, alışveriş merkezleri, iş merkezleri inşa ettik” diye konuştu.

Bir kişi hayatını kaybetti, hasarlı yapılar var

Deprem nedeniyle Avcılar Merkez Camii’nin minarelerinden biri yıkıldı

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada da “Deprem sonrası 14.20 itibariyle ilimizdeki AFAD, AKOM, 112, 155, 156 ihbar hatlarına herhangi bir hasar ihbarı yapılmamıştır” denildi.

Valiliğin bu açıklamasına rağmen AA, Avcılar’da bir caminin minaresinin yıkıldığını duyurdu. BBC de bu bilgiyi fotoğrafla paylaştı. Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli de bu bilgiyi teyit etti.

Ayrıca Silivri Devlet Hastanesi’nin de binada oluşan çatlaklar nedeniyle tahliye edildiği belirtildi.

Şirinevler’de yan yatan bir bina tahliye edilirken, Sultangazi ve Eyüp’te ise iki binada hasar oluştu. Ayrıca Balat’ta bulunan dört metruk bina kısmen yıkıldı.

Öte yandan Kocaeli’nin Gebze ilçesinde ise öğretmen Murat Şevki Eryılmaz, deprem sonrasında çıktığı okulun bahçesinde fenalaşarak hastaneye kaldırıldı.

Tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybeden Eryılmaz’ın kalp hastası olduğu ve önümüzdeki günlerde ameliyat olmak için gün aldığı öğrenildi.

AFAD: Hasarlı binalara girilmemeli

NTV’ye konuşan AFAD Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu ise “Bu depremin artçıları olacaktır. Vatandaşlardan istediğimiz hasarlı binalara girmesinler” dedi.

AFAD, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda deprem sonrası Ankara, Bursa ve Sakarya İl AFAD Müdürlükleri’nden bölgeye arama kurtarma ekiplerinin sevk edildiğini belirtti.

İstanbul’da Silivri açıklarında önceki gün de 4.7 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti.


Kandilli’den olası İstanbul depremi açıklaması: ‘Bilemediğimiz tek şey zamanı’

17 Ağustos Depremi’nin üzerinden 20 yıl geçti

‘Rant tehlikeden daha değerli oldu’: Betonlaşan İstanbul ve imara açılan deprem toplanma alanları

Bilim insanlarından İstanbul’da deprem uyarısı


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Bolivya’da yangınlar: 2 milyon 300 bini aşkın hayvan artık yok
Sonraki Haber
Prof. Naci Görür: Risk daha da artmış olabilir; daha da dikkatli olmalıyız