Ana SayfaGüncelİYİ Parti “Güven’in dokunulmazlığı kaldırılmalı” dedi, HDP tepki gösterdi

İYİ Parti “Güven’in dokunulmazlığı kaldırılmalı” dedi, HDP tepki gösterdi

HABER MERKEZİ – İYİ Parti, AKP’ye çağrı yaparak HDP Milletvekili Leyla Güven’in dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi. HDP ise Güven’in yaptığı konuşmanın bağlamından koparıldığını belirterek “Barış ve çözüm amaçlı bir konuşmanın tam tersi bir suçlamayla karşılanması da kara propagandanın bir parçasıdır” dedi.

DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, 11 Eylül’de Diyarbakır’da yaptığı konuşmanın ardından iktidara yakın medya ve İYİ Parti tarafından hedef alındı.

Güven’in yaptığı konuşmayı ‘haberleştiren’ gazetelerden Takvim, HDP’li vekilin açıklamalarını ‘küstah’ diye yaftaladı.

İYİ Parti de HDP Milletvekili Güven’in dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi.

Yazılı açıklama yayınlayan İYİ Parti, Güven’in ‘hadsiz bir açıklama’ yaptığını öne sürürerek AKP’ye çağrı yaptı.

“Türkiye Büyük Millet Meclisi, Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in dokunulmazlığını derhâl kaldırmalıdır. İYİ Parti bu noktada üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecektir.
“Güç, imkân ve sorumluluk sizde. Eğer bu garip oyunun içinde değilseniz, hiç vakit kaybetmeden, ülkemizi ve milletimizi hedef alan bu hadsizliğe haddini bildirin.”

HDP’den ‘kara propaganda’ açıklaması

HDP ise Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in hedef alınmasına yaptığı yazılı açıklamayla tepki gösterdi.

Partinin Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Güven’in yaptığı konuşmanın bağlamından koparıldığı vurgulandı.

“Hakkari vekilimiz Leyla Güven’in, yaptığı konuşmanın içinden bir bölümün bağlamından koparılarak bir linç vesilesi olarak kullanılması da asla kabul edilemez.
“Leyla Güven, barış ve çözümün gerçekleşmesinin önemine vurgu yaptığı konuşmasında, bunun olmaması durumunda yaşanacak olumsuzluklara işaret etmiştir.
“Barış ve çözüm amaçlı bir konuşmanın tam tersi bir suçlamayla karşılanması da kara propagandanın bir parçasıdır.”

Leyla Güven ne demişti?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı’nın görevden alınarak yerine kayyum atanmasına karşı başlatılan ‘Demokrasi Nöbeti’ne katılan Güven, 11 Eylül’de şu konuşmayı yapmıştı:

“Kürt halkı üzerinden zulmü eksik etmeden ayakta kalmaya çalışanlar yenildi. Halkımız büyük bir emek ve çaba ile kayyumları gönderdi. Mesele birkaç belediye değil mesele AKP-MHP’nin çöküşüdür.
“Günlerdir kayyumu anlatmaya çalışıyorlar. Kayyum onların elinde kaldı. İçinden çıkamıyorlar. AKP-MHP zor durumda. HDP İl binası önünde bir provokasyon sergileniyor. Ama oyunları tutmuyor.
“Savaşın sebebi HDP değildir. Savaşı çıkaran HDP değil. Savaşı çıkaran zihniyet Kürt sorununu çözümsüz bırakan zihniyettir. Kürt sorunu devam ettiği müddetçe gerillaya da katılımlar olacak, çatışmalar da olacak, savaşlar da olacak.”

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Filmekimi’ne geri sayım sürüyor: Gösterimi yapılacak filmler hangileri?
Sonraki Haber
Avukatları: Demirtaş'ın bir saniye dahi bekletilmeden tahliye edilmesi gerekiyor