Ana SayfaEğitimMEB ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ ibaresini yürürlükten kaldırdı

MEB ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ ibaresini yürürlükten kaldırdı

HABER MERKEZİ – Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği’nde yer alan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” ibaresini yürürlükten kaldırdı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” ibaresini etkinlik alanlarından çıkardı.

Geçtiğimiz dönemde Akit ve benzeri çevrelerin hedef göstermesiyle MEB, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesini kaldırmış, ardından Yükseköğretim Kurumu (YÖK) de benzer bir kararla ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Tutum Belgesi’ni kaldırdığını açıklamıştı.

Evrensel’in haberine göre MEB, şimdi de Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” ibaresini yürürlükten kaldırdı.

Yönetmelikte yapılan bir diğer değişiklik ise okullarda, uluslararası kuruluşlarla, sivil toplum kuruluşlarının sosyal etkinlik yapmasının önünü açan bir madde getirilmesi oldu.

MEB’in çeşitli dini vakıf ve derneklerle imzaladığı protokoller bir süredir tartışılıyordu.

Yapılan bu düzenleme ile birlikte, eğitimin kamu görevlileri eliyle yürütülmesi gerektiği yönündeki yargı kararlarına rağmen bu vakıflar okullarda etkinlik düzenlenmeye devam edecek.

Previous post
Avukat Veysel Ok ve gazeteci Cihan Acar’a hapis cezası
Next post
Kayyum atanan Mardin'de 187 çalışan işten çıkarıldı