Ana SayfaEğitimODTÜ’lülerin protestosu, Rektör Kök’ün konuşmasını iptal ettirdi

ODTÜ’lülerin protestosu, Rektör Kök’ün konuşmasını iptal ettirdi

HABER MERKEZİ – Akademik yıl açılış programını protesto eden ODTÜ’de öğrenciler, “Yandaş politikalarla ODTÜ geleneğini çiğneyen, akademik özgürlüğü tehdit eden ve öğrencilerin sorunlarına kulak asmayan rektörlüğün açılışını reddediyoruz” dedi. Rektör Verşan Kök’ün yapacağı konuşma, protestonun ardından ‘güvenlik sorunu’ gerekçesiyle iptal edildi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri, Kültür ve Kongre Merkezi’nde (KKM) gerçekleşen 2019- 2020 Akademik Yıl Açılış Töreni’nde protesto gösterisi düzenledi.

Rektör Verşan Kök’ü protesto ederek “Alternatif açılış” yapan öğrenciler, Kök’ün konuşmasından önce “Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz” sloganlarını attı.

Öğrencilerin protestosu üzerine, Rektör Kök’ün konuşma yapacağı program, “güvenlik sorunu” gerekçe gösterilerek iptal edildi.

İptal kararı üzerine salondan slogan atarak ayrılan öğrenciler, üniversitenin Fizik Bölümü’nün bulunduğu alanda açılış şenlikleri düzenledi.

Öğrenciler paylaştıkları etkinliklere çağrı metninde şu ifadeleri kullandı:

“ODTÜ bileşenleri birçok canlının kendi kimliğiyle bir arada var olabildiği, ayrıştırmaya ve ötekileştirme yer vermeyen, bilime ve akademik özgürlüğü temel alan üniversite mücadelesine devam ediyor. Atandığı günden bu yana üniversite özerkliğine aykırı davranan öğrenci ve akademisyenleri polis şiddetine maruz bırakan, yılların emeğiyle yeşertilen ormanları iktidara teslim eden öğrencilerin bir araya geldiği alanları daraltan rektörlüğün açılışını reddediyoruz.

Yandaş politikalarla ODTÜ geleneğini çiğneyen, akademik özgürlüğü tehdit eden ve öğrencilerin sorunlarına kulak asmayan rektörlüğün açılışını reddediyoruz. ODTÜ öğrencileri olarak kendi sözümüzü söylüyor ve üniversite yönetimi açılışını tanımıyoruz. Herkesi KKM’de gerçekleşecek açılışı protesto etmeye ve daha sonra Fizik çimlerinde gerçekleştireceğimiz ODTÜ açılış törenine çağırıyoruz.”

Previous post
Engelsiz Filmler Festivali'nde yarışacak filmler belli oldu
Next post
Exarcheia’ya dokunmayın: Atina’nın anarşist topluluğu direniyor - Ella Fassler