Ana SayfaBilim ve TeknolojiProf. Naci Görür: Risk daha da artmış olabilir; daha da dikkatli olmalıyız

Prof. Naci Görür: Risk daha da artmış olabilir; daha da dikkatli olmalıyız

HABER MERKEZİ – Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul Silivri açıklarında son günlerde yaşanan hareketliliğe ilişkin yaptığı açıklamada bir gün önce yaşanan depremin ardından dile getirdiği öngörülerinde haklı çıktığını belirterek, “şimdi risk daha da artmış olabilir” dedi ve ekledi: “Hepimiz ve yöneticilerimiz daha da dikkatli olmalıyız.”

İstanbul’da Silivri açıklarında bir gün arayla orta şiddetli depremler meydana geldi.

Bugün meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki deprem paniğe neden olurken, en az sekiz kişi yaralandı, kalp krizi nedeniyle bir kişi hayatını kaybetti ve bazı binalar hasar gördü.

Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Aslı Doğru, bugünkü deprem için “Büyük Marmara Depremi’nin tetikçisi olabilir mi?” sorusuna “1999 yılında beri ardından bütün bilim insanlarının ortak bir görüşü var; Marmara Denizi’nde Kuzey Anadolu fayının enerji biriktirdiği yönünde. Dolayısıyla biz Marmara Denizi’nde büyük bir deprem bekliyoruz. Ancak şu dakika itibariyle bu depremin büyük depremin öncüsü olabilir dememiz mümkün değil. Ancak tabii ki herkes teyakkuzda olsun” yanıtını verdi.

“Risk daha da artmış olabilir”

Silivri açıklarında son günlerdeki hareketliliğe ilişkin açıklamalarda bulunan Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür ise “Sanıyorum şimdi risk daha da artmış olabilir” dedi.

Görür, 24 Eylül Salı günü Silivri açıklarında meydana gelen 4.7 büyüklüğündeki depremin “ciddi sonuçları olabileceğini” belirtmişti.

Prof. Görür, Twitter üzerinden bugün yaptığı açıklamalarda öngörülerinde haklı çıktığı belirterek, şunları kaydetti:

Görür’ün ilk depremin ardından öngörüleri nelerdi?

Naci Görür önceki gün meydana gelen depremin ardından ise şu açıklamalarda bulunmuştu:

“Orta çukurlukla Çekmece gölleri arasında uzanan fay kolu ilk kırılmasını beklediğimiz faydır. 70-75 km uzunluktadır, kırıldığında en az 7.2 büyüklüğünde deprem üretir. Bu kol kilitlenmiştir. Yani hiçbir hareket belirtisi ve üzerinde deprem yoktu. Bu kol enerji biriktiriyordu.
“Onun için ilk bunun kırılacağını düşünüyorduk. Dünkü deprem işte bu kolun en batı ucunda, yani orta çukurluğun hemen doğusunda oldu. Bu nedenle dikkate alınması gereken bir deprem. Sözkonusu kolu belli ölçüde etkileyebilecektir. Gerçi olan deprem 4.6 büyüklüğündedir. Açığa çıkarttığı enerji söz konusu koldaki depremi tetikleyebilir mi soru işareti. Ama bu koldaki gerilimi daha da artırdığı kesin.
“Dünkü deprem gaz kaçağı nedeniyle olan bir deprem miydi yoksa fay hareketi sonucu mu oldu onu anlamaya çalıştım. Ancak depremin yeri ve büyüklüğü fay kırılmasına daha uygun ama odak derinliği çok sığ sanki gaz kaçağına işaret ediyor. Bu konu kafamda hala kuşkulu, araştırılması lazım.
“Tabii şu an bunu araştıracak ekip ve ekipmanımız da yok. Biz zamanında çok söyledik Marmara’nın tabanına sabit bir gözlem istasyonu kuralım diye. Bunun için DPT ve TÜBİTAK’a projeler verdik, reddedildi. Halbuki AB destekliyordu.
“Dünkü deprem konum ve büyüklük olarak rahatsız etti, çok dikkatli olmalıyız. Ulusal ve uluslar arası bilim camiası ile işbirliği ve araştırmanın içinde olan insanlara kulak veriniz. Bilginin nereden, hangi araştırmanın ürünü olduğunu sorgulayınız.”

Naci Görür hakkında

Bilim Akademisi üyesi Naci Görür, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi’nden emekli oldu.

TÜBİTAK Bilim Kurulu üyeliği yaptı. Uzun yıllar aynı kurumun deniz araştırmaları koordinatörlüğünde bulundu. Yine TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi başkanı olarak görev yaptı.

1999-2014 yılları arasında Marmara Denizi’nde yapılan tüm deprem araştırmalarının koordinatörü ve ekip başkanıydı.

İstanbul’da bir gün arayla iki deprem

İstanbul’da Silivri açıklarında, bugün saat 13.59’da 5.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

İstanbul Valiliği, kent genelinde okulların tatil edildiğini duyurdu.

Depremde can kaybının yaşanmadığını belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu “Önemli bir ikaz günüydü, çok ciddi hazırlıklara ihtiyacımız var” dedi.

Diğer yandan AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise kentte on binlerce toplanma alanı olduğunu savundu.

24 Eylül günü saat 11.00’de, yine Silivri açıklarında 4.7 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti.


‘Rant tehlikeden daha değerli oldu’: Betonlaşan İstanbul ve imara açılan deprem toplanma alanları


Gazete Karınca
Previous post
İstanbul'da şiddetli deprem
Next post
İTÜ: Depremlerin Kumburgaz fay segmentinin uç noktasında olması kritik