Ana SayfaBilim ve TeknolojiTMMOB ve Kandilli Rasathanesi’nden İstanbul depremi açıklaması

TMMOB ve Kandilli Rasathanesi’nden İstanbul depremi açıklaması

HABER MERKEZİ – İstanbul’da meydana gelen son depremlere ilişkin açıklamalarda bulunan Kandilli Rasathanesi Müdürü Özener, beklenen ‘Büyük İstanbul Depremi’nin ne zaman olacağını bilmelerinin mümkün olmadığını vurgulayarak, “Git gide o sona yaklaştığımızı söyleyebilirim” dedi. Diğer yandan TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu deprem sonrası çeşitli konularda yaşanan problemler ile oluşan panik ortamının endişe yarattığını belirterek, afet anı ve sonrası için alınması gereken önlemlere dikkat çekti.

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, İstanbul’da bir gün arayla meydana gelen depremlerle ilgili basın açıklaması yaptı.

Dün Silivri açıklarında 5.7 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından 200’ün üzerinde artçı sarsıntı yaşandığını aktaran Özener, “Son dört depreme dikkatinizi çekmek istiyorum” dedi ve ekledi:

“5.7 ve artçıların olduğu yer ana fayın kuzeyinde olan depremler. Bundan sonra olan bazı depremlere baktığımızda artçı şokların güneye doğru ilerlediğini görüyoruz.”

Deprem aktivitelerinin nereye doğru kaydığını ve ne ifade ettiğini çok yakından takip ettiklerini ifade eden rasathane müdürü, “Öncelikle Türkiye’nin deprem ülkesi olduğunu kabul etmemiz, bu gerçeği kabul ederken psikolojimizi de bozmamamız gerekiyor” diye konuştu.

“Bilemediğimiz tek şey depremin zamanı” diyen Özener, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle Marmara için de birçok bilim insanının dediği, 1999 depreminin ardından bir sonraki depremin Marmara’da gerçekleşeceği.
“Depremin kaç büyüklüğünde olacağı ve ne zaman olacağı veya olmayacağı konusu halk önünde tartışılmamalı.
“Enerji birikiyor ve çıkacak. Bir sona doğru yaklaşıyoruz ama ne zaman olacağını bilmemiz mümkün değil.
“Şu saatte olacak şu gün olacak gibi konuları vatandaşlarımız gündeminden çıkarıp deprem bilincinde yaşaması gerekiyor.
“Git gide o sona yaklaştığımızı söyleyebilirim ama zaman vermemiz mümkün değil.”

TMMOB: Deprem sonrası oluşan panik ortamı endişe verici

Bu arada Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul İl Koordinasyon Kurulu da deprem sonrası yaşanan sorunlar ve alınması gereken önlemler konusunda “İstanbul Depremi ve Beklenen Tehlikeler” başlıklı bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Toplantıda konuşan Genel Sekreter Cevahir Efe Akçelik, “Dün gerçekleşen deprem sonrası, toplanma alanları, iletişim ve ulaşım gibi konularda yaşanan problemler, oluşan panik ortamı bizleri endişeye düşürmüştür” dedi.

“1999 depreminden sonra belirlenen bazı deprem toplanma alanları üzerinde bugün AVM, rezidans inşa edildiği de tüm kamuoyu tarafından bilinmektedir.”

Acil ulaşım yollarının bir kısmının kapatıldığı, bazılarının otoparka dönüştürüldüğünü ifade edilen açıklamada, “İstanbul’un trafik sorunu deprem sonrası müdahale olanaklarının önündeki en ciddi engellerdendir” ifadesi kullanıldı.

‘İmar affı’nın İstanbul’u depreme karşı daha savunmasız hale getirdiğinin altını çizilen açıklamada, “İmar affı ile İstanbul’da depreme karşı dayanıksız, hiçbir mühendislik hizmeti almadan inşa edilen riskli yapılar devlet eliyle meşrulaştırılmıştır” denildi.

“Kartal’da çöken, 21 kişinin hayatını kaybettiği binanın imar affı kapsamında yapı kayıt belgesi almak için başvurduğunu göz önüne alırsak, denetimsizliğin ve bekleyen tehlikenin büyüklüğünü görebiliriz.”

Afet anı ve sonrası için önlemler

İstanbul’da afet anında iletişimde meydana gelen yoğunlukları önlemek için planlar yapılması, elektromanyetik dalgaların frekans aralıklarının genişletilmesi, afet durumunda yaşanan yoğunluklara karşı ek bant genişliği sağlayan projeler geliştirilmesi gerektiği de vurgulandı.

Yalnızca depreme karşı değil depremin tetiklediği yangın, patlama, kimyasal ve gaz sızıntıları gibi ikincil sorunlara karşı da önlem alınması gerektiğine dikkat çekildi.

Açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi:

“Afet sonrası kurtarma birimlerinin aynı anda herkese ulaşabilmesi mümkün değildir. Bu nedenle afetlerde ilk 72 saat her birey kendi başınaymış gibi hazırlıklı olmalı, 3 günlük süreyi kapsayan bir ‘Aile Afet Planı’ hazırlamalıdır.
“Sarsıntı sonucu düşme tehlikesi olan eşyalar sabitlenmeli, deprem çantası mutlaka hazır bulundurulmalıdır. Deprem anında paniğe kapılmadan, çök-kapan-tutun hareketi yaparak sarsıntının geçmesini beklemelidir.”
5.7 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Avcılar Merkez Camii’nin minarelerinden biri yıkıldı

İstanbul’da Silivri açıklarında, dün (26 Eylül) saat 13.59’da 5.7 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti.

Depremin ardından en büyüğü 4.4 olan artçı sarsıntılar gün boyu sürmüştü.

Dünkü depremin ardından açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu “Önemli bir ikaz günüydü, çok ciddi hazırlıklara ihtiyacımız var” derken, AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise kentte on binlerce toplanma alanı olduğunu savunmuştu.

İmamoğlu bugünkü açıklamasında, “İstanbul genelinde 2864 park ve buna benzer alanların toplanma alanı şeklinde AFAD’a bildirildiği söyleniyor. Bu alanlar toplanma alanı şeklinde gerekli fiziksel şartlara sahip değil” demiş ve eklemişti: “Acil toplanma alanlarıyla ilgili şehrimiz sıkıntıda.”

24 Eylül günü saat 11.00’de, yine Silivri açıklarında 4.7 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti.


Prof. Naci Görür: Risk daha da artmış olabilir; daha da dikkatli olmalıyız

‘Rant tehlikeden daha değerli oldu’: Betonlaşan İstanbul ve imara açılan deprem toplanma alanları

İTÜ: Depremlerin Kumburgaz fay segmentinin uç noktasında olması kritik

Previous post
Bakanlığa göre İBB’nin ihaleye girmesi 'katılımı azaltır'
Next post
Rize ve Artvin için sel ve heyelan uyarısı