Ana SayfaDünyaTunus seçimlerinde ‘yeni sayfa’: Sayed ve Karvi ikinci tura kaldı

Tunus seçimlerinde ‘yeni sayfa’: Sayed ve Karvi ikinci tura kaldı

HABER MERKEZİ – Tunus’ta cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı. Anayasa hukukçusu Kais Sayed ve tutuklu medya patronu Nabil Karvi en fazla oyu alan cumhurbaşkanı adayları oldu.

Temmuz ayında 92 yaşındaki Beji Said Essebsi’nin hayatını kaybetmesi sonrasında Tunus, 15 Eylül Pazar günü yeniden seçime gitti.

Tunus seçim komisyonu, anayasa hukuku profesörü Kais Sayed ve tutuklu medya patronu Nabil Karvi’nin, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde en fazla oyu alarak ikinci tura kaldığını duyurdu.

Komisyondan yapılan açıklamaya göre bağımsız aday Sayed oyların yüzde 18,4’ünü alırken, Karvi yüzde 15,6’sını aldı.

Aralarında mevcut başbakan ve eski başbakanların da bulunduğu diğer 24 aday arasından üçüncü olan isim ise, yüzde 12,9 oyla Ennahda hareketinin adayı Abdülfettah Mouru oldu.

Uzun süredir siyasette olan partilerin dışında aday olan bu iki ismin ikinci tura kalması, Tunus siyasetinde büyük bir değişime işaret ediyor.

‘Yeni bir sayfa’

Böylece uzun süredir siyasette olan partilerin dışında aday olan Sayed ve Karvi’nin ikinci tura kalması, Tunus siyasetinde büyük bir değişime işaret ediyor.

BBC’nin aktardığına göre Sayed, “Tunuslular bugün Tunus tarihinde yeni ve parlak bir sayfa açtı. Ben bağımsızım ancak yeni bir tunus inşa etmek için herkesle çalışmaya hazırım” dedi.

Bir aydır cezaevinde olan Karvi’nin ofisinden ise henüz bir açıklama gelmedi.

56 yaşındaki Karvi, kurduğu bir yardım derneği üzerinden “vergi kaçakçılığı” ve “kara para aklama” iddiasıyla cezaevinde.

Suçlamaları reddeden medya patronu Karvi, yoksulluğa dikkat çekmek ve çözüm bulmak için yardım derneği kurduğunu söylüyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için henüz kesin bir tarih açıklanmadı. Ancak ilk tura yönelik itirazların sonuçlanmasının ardından, Ekim ayı ortasında yapılması bekleniyor.

Tunus’ta 6 Ekim’de ise genel seçimler yapılacak.

Tunus’ta cumhurbaşkanları savunma, dışişleri ve ulusal güvenlik gibi kritik konularda söz sahibi. Başbakan ise iç politikayı ilgilendiren diğer konulardan sorumlu.

Previous post
İstanbul'da işçileri taşıyan minibüs devrildi: Beş kişi yaralandı
Next post
'Şehrin Yankısı'ndan Inti Illimani'nin ezgilerine: Ziryab'ın yeni sayısı çıktı