Ana SayfaGüncelTV10 davası: Gazetecilerin alınmadığı duruşma Kasım’a ertelendi

TV10 davası: Gazetecilerin alınmadığı duruşma Kasım’a ertelendi

HABER MERKEZİ – KHK ile kapatılan TV10 çalışanları Kemal Demir ve Kemal Karagöz’ün tutuksuz yargılandığı davanın duruşmasına aralarında IPI ve CPJ üyelerinin de bulunduğu gazeteciler alınmadı. Tanık ifadelerinin dinlendiği duruşma 14 Kasım’a ertelendi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan TV10 çalışanı Kemal Demir ve Kemal Karagöz’ün yargılandığı davanın üçüncü duruşması İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Tutuksuz yargılanan Demir ve Karagöz’ün katılmadığı duruşmada avukatlar hazır bulundu.

Duruşmayı takip etmek için aralarında Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) ve Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) üyelerinin de bulunduğu gazeteciler mahkeme başkanı tarafından gerekçe gösterilmeden duruşma salonuna alınmadı.

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada ilk olarak tanık Mustafa Karakaş dinlendi.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre Kemal Demir’i tanımadığını belirten Karakaş, çalıştığı firma tarafından satılan ürünü kendisinin teslim etmediğini, sadece parayı teslim aldığını söyledi.

Satın alınan ürünün ücretini Kemal Karagöz’den aldığını aktaran Karakaş, emniyette kendisine gösterilen fotoğraflarda ise sadece Karagöz’ü teşhis ettiğini belirtti.

Kemal Demir’i tanıdığını ifade eden tanık Serkan Apaydın ise çalıştığı şirketin televizyon kanallarına malzeme tedarik ettiğini ifade etti.

Demir’i firmaya geliş ve gidişlerinden tanıdığını aktaran Apaydın, son gelişinde yurtdışında stüdyo açacaklarını ve malzeme fiyatlarını sorduğunu ardından ayrıldığını belirtti.

Tanıklarının ifadelerinin ardından mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmada tanık Şükrü Yıldız’ın dinlenmesine karar verdi.

Tutuksuz yargılanan gazetecilerin yurtdışına çıkma yasağının kaldırılması talebini de reddeden mahkeme heyeti, duruşmayı 14 Kasım’a erteledi.
Önceki Haber
İstanbul Emniyet Müdürlüğü kentte kürtaj olan kadınların listesini istedi
Sonraki Haber
Gazeteci Barış Polat hakkında hapis istemi