Ana SayfaToplumsal CinsiyetUrfa’da ‘kadın cinayetleri ve çocuk istismarı’ yürüyüşü yasaklandı

Urfa’da ‘kadın cinayetleri ve çocuk istismarı’ yürüyüşü yasaklandı

HABER MERKEZİ – Urfa Kadın Platformu’nun kadın cinayetleri ve çocuk istismarına karşı duyarlılık yaratmak amacıyla yapmak istediği yürüyüş valilik tarafından yasakladı. Platform “Çocuk istismarı ve tacizine sesiz kalmadık, kalmayacağız” diyerek, karara tepki gösterdi.

Urfa İl Kadın Platformu, “Kadın cinayetleri ve çocuk istismarı” sloganı ile yapmak istedikleri yürüyüşün valilik kararı ile yasaklandığını duyurdu.

Platform, Eğitim Sen Urfa Şubesi’nde düzenledikleri basın toplantısıyla karara tepki gösterdi.

Açıklamada platform adına konuşan Sevda Çelik Özbingöl, 14 Eylül’de yapmak istedikleri yürüyüşün önce ertelendiğini, bugün (28 Eylül) yapmak istediklerinde ise yasaklandığının kendilerine açıklandığını ifade etti.

Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin kötüleşen insan hakları ve demokrasi sorunundan bağımsız bir mesele olmadığını söyleyen Özbingöl, “O sebepledir ki kadına yönelik şiddet hayatın her alanında evde, sokakta, işyerinde, karakolda, gözaltında karşımıza çok vahim örneklerle çıkmakta. Sadece Ağustos ayında 49 kadın katledilirken, Urfa’da 20 ayda bin 216 çocuk istismara uğradı” dedi.

Onlarca çocuğun annesi ile cezaevinde olduğuna da dikkat çeken Özbingöl, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sırf siyasi çıkar amaçlı eşbaşkanlık gibi kadını yaşama ve yönetimlere ortak eden kazanımlar terörize edilmeye çalışılıyor. Annelerin acıları ve gözyaşları ile süslenen siyaset ile güzel bir ülke düşü kurulamaz oldu. Güzel bir ülke gözyaşı dindirilen annelerle mümkün olur.”
Previous post
İmamoğlu: Topkapı'daki İETT Garajı, park ve toplanma alanı olacak
Next post
Yönetmen Kazım Öz 15 yıl hapis istemiyle yargılanıyor