Ana SayfaGüncel10 Ekim Katliamı’nın üzerinden dört yıl geçti

10 Ekim Katliamı’nın üzerinden dört yıl geçti

HABER MERKEZİ – 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garı’nda yapılmak istenen Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ne IŞİD tarafından düzenlenen ve 103 insanın yaşamını yitirmesine yol açan canlı bomba saldırısının üzerinden 4 yıl geçti. Ankara başta olmak üzere birçok kentte anmalar yapıldı.

Müzakerelerin sona ermesiyle birlikte yeniden başlayan çatışmalı sürecin sonlanması için Türk Tabipler Birliği (TTB), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Türk Mimar ve Mühendis Odalar Birliği (TMMOB) tarafından 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Gar Meydanı’nda barış talebiyle miting geçekleştirilmek istenmişti.

Türkiye’nin 81 ilinden Ankara’ya gelen on binlerce insanın katılacağı mitinge yönelik IŞİD tarafından canlı bomba saldırısı gerçekleştirilmişti.

Katliamda 103 kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce insan yaralanmış ve onlarca insanda kalıcı hasarlar meydana gelmişti.

7 Kasım 2016 tarihinde 19’u tutuklu 36 sanık hakkında açılan davanın yargılama süreci ise 2 yıl sürmüştü. 2 Ağustos 2018 tarihinde mahkeme heyetinin verdiği kararla 9 sanığa 101 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti. Mahkeme ayrıca, firari sanıklar yönünden dosyanın ayrılmasına karar vermişti.

10 Ekim Katliamı’nın yaşandığı Ankara Garı önü başta olmak üzere birçok kentte anmalar düzenleniyor.

Ankara

Saat 09.00’da Ankara Ulus Metrosu önünde bir araya gelen yurttaşlar metro yanına kurulan arama noktasından alana girdi.

Ankara Tren Garı önündeki anmaya, HDP Eş Başkanı Sezai Temelli, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP milletvekilleri Serpil Kemalbay, Filiz Kerestecioğlu, Murat Çepni, Oya Ersoy, CHP milletvekilleri Mahmut Tanal, Veli Ağbaba, Özgür Özel ve Gamze Taşcıer ile Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Başkanı Aysun Gezen, Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Sinan Adıyaman, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Başkanı Emin Koramaz da katıldı.

Anma sırasında Irak ve Suriye’ye operasyon yetkisi veren tezkereye “Evet” oyu veren CHP’nin milletvekilleri protesto edildi.

CHP’li milletvekillerinin isminin okunduğu sırada bazı kişiler “yuh” diye bağırdı ve “Savaşa evet dediniz” sözleriyle tepki gösterdi.

“İşgale hayır” sloganı atılması üzerine çevik kuvvet kitlenin önünü kesti.

Anma sırasında, katliamda yaşamını yitiren 103 kişinin isimleri tek tek okundu. İsmi okunan her yurttaşın ardından “Yaşıyor” sloganı atıldı.

Burada ortak basın açıklamasını Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz yaptı.

“Bundan 4 yıl önce saat 10.04’te art arda patlayan iki bomba aramızdan 103 arkadaşımızı aldı. 500’e yakın arkadaşımız yaralandı, aramızdan ayrılanları uğurladık ama bizlerin içerisinde o katliamın travması ve her geçen gün artarak büyüyen kederlerimiz hiç dinmedi.
“Hala biz 10 Ekim’i yaşıyoruz, hala biz bu meydanı kana bulayan o alçak saldırıyı yaşıyoruz. 10 Ekim katliam davası mahkemeye sunulduğu ilk günden itibaren söyledik, bu davaya açılan soruşturma olayın tüm boyutlarıyla açıklığa kavuşturulması için yeterli değildir.
“Katliamda ihmali bulunan kamu görevlileri, katliamda sorumluluğu bulunan siyasilerin mutlaka yargı önüne çıkarılması gerektiğini söyledik. Ne yazık ki mahkeme bu konuda cesur bir adım atmadı, bu yönüyle soruşturma eksik bir şekilde yürütüldü.
“Hatırlarsınız dönemin başbakanı 10 Ekim katliamından sonra patlamalar sonrası oylarımız arttı demişti, yine aynı şahıs şöyle diyor; ‘Eğer 7 Haziran ile 5 Kasım arasında Türkiye’deki defterleri açarsak birçok siyasetçi insan içine çıkamaz.’ Bu itiraf bizim endişelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu gün gibi ortaya çıkarmıştır.”

İstanbul


Katliamda yaşamını yitirenler İstanbul’da da anıldı.

10 Ekim’de yaşamını yitiren Kübra Meltem Mollaoğlu, Karacaahmet Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.

Katliamda yaşamını yitiren Hasan Ben ile Serdar Ben de Sultangazi’de bulunan Gazi Mezarlığı’nda anıldı.

Anmaya HDP il ve ilçe yöneticileri ile çok sayıda kişi katıldı. Anmada, Serdar ve Hasan Ben’in mezarlarına karanfil bırakıldı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi ise katliamda yaşamını yitiren Dicle Deli’yi Silivrikapı Mezarlığı’nda bulunan mezarı başında andı.

İskenderun

İskenderun’daki anma ise Bit Pazarı’nda yapıldı.

Anmada konuşan İHD İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk,” İktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacağız. Kardeşlerimizin hayatlarından, bizlerin acılarından oy devşirenleri asla affetmeyeceğiz” dedi.

Mersin

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Akdeniz ilçesinde bulunan Özgür Çocuk Parkı’nda düzenlenen anmaya çok sayıda kişi katıldı.

Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, katliamın üstünün örtülmeye çalışıldığını ve ülkenin yoğun bir şiddet ve baskı iklimde yaşadığını kaydetti. Açıklama, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” sloganları eşliğinde son buldu.

Dersim

KESK Dersim Şubeler Platformu, katliamda yaşamını yitiren Mesut Mak ve Adil Gür’ü Atatürk Mahallesi’nde bulunun mezarları başında andı.

Anmaya Mak ve Gür’ün yakınlarının yanı sıra KESK üyeleri ve bazı siyasi parti temsilcileri de katıldı.

Anmada konuşan Eğitim-Sen Şube Başkanı Eylem Eslek, “Biz orada 103 arkadaşımızı kaybettik. Bir şekilde yaramız kabuk bağlıyor ama o kabuğun içindeki acı hiç dinmiyor. Bizim yapmamız gereken katliamı affetmemektir. Bizler affetmiyoruz, unutmuyoruz ve unutturmayacağız” dedi.

İzmir

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ve 10 Ekim Barış ve Demokrasi Derneği tarafından Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde anma düzenlendi.

Ortak açıklamayı DİSK Ege Bölge temsilcisi Memiş Sarı okudu.

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun “7 Haziran-1 Kasım seçimleri arası dönemdeki defterler açılırsa birçok siyasetçi insan içine çıkamaz” açıklamasını hatırlatan Sarı, başta dönemin başbakanı ve içişleri bakanı olmak üzere dönemin siyasileri hakkında gerekli adli işlemlerin başlatılması gerektiğini belirtti.

Sarı, halkların barış içinde yaşadığı coğrafyaya savaş ve yıkımın yeni örneğiyle karşı karşıya olunduğunu söyledi.

“Halklarımıza ölüm, acı ve yoksulluktan başka bir şey getirmeyecek olan savaşa karşı durmak, barış politikalarını savunmak, bu ülkede bir daha 10 Ekimlerin yaşanmasını engelleyecek yegane politikadır. 103 canımızın, bizlere miras bıraktıkları barışı ve kardeşliği savunmak onlara ve halklarımıza borcumuzdur.”

Ege Üniversitesi öğrencileri de üniversitenin 1 Nolu yemekhanesinde açıklama yapmak istedi. Ancak özel güvenlik birimleri öğrencilerin açıklama yapmasına engel oldu.

Yaşanan arbedede 11 öğrenci polislerce gözaltına alınıp, Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

Adana

Adana’daki anma tren garı önünde düzenlendi.

DİSK, KESK, Adana Tabip Odası ve TMMOB’nin yanı sıra EMEP, ESP, SYKP, ÖDP, CHP, HDP İl Örgütleri ile HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz ve önceki dönem milletvekili Zülfikar İnönü Tümer de katıldı.

Ortak basın açıklamasını okuyan Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, katliamın ardından “oylarımız yükseliyor” açıklaması yapan dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun sözlerini hatırlatarak “Buradan davanın görülmekte olduğu mahkeme heyetini bir kez daha göreve çağırıyoruz: Bu açıklama hem bir ihbar, hem de itiraf kabul edilmelidir. Başta dönemin başbakanı ve içişleri bakanı olmak üzere dönemin siyasilerini davaya dâhil edilmelidir” dedi.

Kocaeli’ndeki anmaya valilik engeli

Gebze’de anma için bir araya gelmek isteyen Gebze Emek Demokrasi Güçleri’nin eylemi valilik tarafından engellendi.

Suriye’ye yapılan operasyon gerekçe gösterilerek anmaya izin verilmeyeceğine dair yazı Gebze Emek Demokrasi Güçleri’ne gönderildi.

“Tren Garı patlamasının yıldönümü bahanesiyle yapılacak basın açıklaması ve etkinliklerin Barış Pınarı Harekatı protestolarına dönüşmesine kesinlikle müsaade edilmeyeceği ve kanuna aykırı her türlü etkinlik ve eylemlere yasal yetkiler çerçevesinde müdahalede bulunularak kitlenin dağıtılacağı ve akabinde ise gerekli yasal işlemlerin yapılacağının bilinmesi hususu tarafınıza tebliğ olunur.”

Antalya

Katliamda yaşamını yitirenler için dün Antalya Konyaaltı Cemevi Korkmaz Tedik Konferans Salonu’nda panel gerçekleştirildi.

10 Ekim Davası avukatı Eylem Sarıoğlu, İHD Antalya Şubesi Eş Başkanı Prof. Dr. Erdal Gilgil, Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin panele konuşmacı olarak katıldı.


Nimet olmayan nisyan ve örgütlü hatırlama: Yasın politikleşmesi

‘Yeni Türkiye’ dönemecinde 10 Ekim ve Bizim Ali – Özlem Ergun

Previous post
Gözaltına alınan BirGün'ün internet sorumlusu Demir serbest bırakıldı
Next post
Yerine kayyum atanan Bedia Özgökçe Ertan hakkında 30 yıla kadar hapis istemi