Ana SayfaKitap4 çocuk kitabı ‘müstehcenlik’ gerekçesiyle “muzır” ilan edildi

4 çocuk kitabı ‘müstehcenlik’ gerekçesiyle “muzır” ilan edildi

HABER MERKEZİ – Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, 4 çocuk kitabının içinde yer alan bazı yazıların ’18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna’ karar verdi. Türkiye Yayıncılar Birliği karara tepki göstererek, bunun özgürlüklere müdahale anlamına geldiğini belirtti.

Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, Elisabeth Brami’nin “Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi” ve “Kız Çocuk Hakları Bildirgesi”, Francesca Cavallo ile Elena Favilli’nin “Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler Olağanüstü 100 Hikaye” ve “Sünnetçi Kız” isimli  çocuk kitaplarının ‘muzır’ içerikli olduğuna hükmetti.

Kurul tarafından alınan karar, 27 Eylül’deki Resmi Gazete’de yayımlandı.

Gazetede, “kitapta yer alan bazı yazıların 18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna karar verildi” denildi.

‘Yayımlama özgürlüğüne müdahale’

Karara tepki gösteren Türkiye Yayıncılar Birliği, eserlerin serbestçe açıklanması ve yayımlanmasının anayasada korunan bir hak olduğunu belirterek, bu sebeplerle idari ve yargı birimlerinin, açıklama ve yayımlama özgürlüklerine gereksiz müdahalede bulunmama yükümlülüğü olduğunu ifade etti.

Kurul’un vermiş olduğu kararın açıklama ve yayımlama özgürlüğüne müdahale olduğunu belirten Türkiye Yayıncılar Birliği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Eserlerin değerlendirmesinin, türüne göre değişen uzmanlar tarafından yapılan ön incelemeden geçmeksizin, Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’nın atadığı beş birim amirinden oluşan kurulca yapılması; düşünsel, toplumsal ya da sanat eseri olarak değerlendirilmesi gereken eserlerin, bu nitelikleri haiz olmadığı yönünde raporlar verilmesine, anayasal bir hak olan açıklama ve yayımlama özgürlüğünün ihlal edilmesine yol açmaktadır.
Bu şekilde içinde pedagog ve cinsel sağlık uzmanı dahi olmayan kişilerden oluşan kurul tarafından, eserler hakkında oldukça özensiz bir biçimde, genel ve soyut ifadelerle hazırlanmış kararlarla muzır neşriyat kararı verilmesi, ifade ve basın özgürlükleri açısından tehlike oluşturmakta ve demokratik toplum ilkesini tehdit etmektedir.
Karmaşık ve muğlak bir olgu olan ‘müstehcenlik’ gerekçesiyle bir eserin yayımlanmasına müdahalede bulunulurken sanat alanının veya eserin özelliklerine, edebi eser olup olmadığına, müstehcen olduğu değerlendirilen kısımların ifade edildiği bağlama, yazarın kimliğine, yazılma zamanına, amacına, hitap ettiği kişilerin kimliklerine ve onların estetik anlayışlarına, eserin muhtemel etkilerine ve eserdeki diğer ifadelerin tamamına bir bütün olarak bakılması, eserin edebi değerinin değerlendirilmesi gerekmektedir.
Eserin, türüne göre ayrı ayrı uzmanlıklar gerektiren ve anayasal bir hakkı kısıtlayıp engelleyen bir kararın, Bakanlık tarafından atanmış beş birim amiri tarafından verilebilmesi; ifade, bilim ve sanat ile açıklama ve yayımlama özgürlüklerinin ihlal edilmesidir. Demokratik toplum ilkesinin esas alındığı bir sistemde bunun kabulü mümkün değildir.
Temel hak ve hürriyetleri adalet ilkesi ile bağdaşmayacak şekilde sınırlayan Koruma Kurulu yapısı, bir an önce ulusal ve uluslararası içtihatlara uygun bir şekilde değiştirilmeli; hak ve özgürlüklere zorunlu olmadıkça müdahalede bulunmama yükümlülüğü ve sorumluluğuna uyulmalıdır.”
Previous post
AKP'li Üsküdar Belediyesi'nde işten çıkarılan işçiler eylem yaptı
Next post
Yönetmen Kazım Öz hakim karşısındaydı: Adli kontrol kaldırılmadı