Ana SayfaDünyaABD Çin’in 28 işletmesini kara listeye aldı

ABD Çin’in 28 işletmesini kara listeye aldı

HABER MERKEZİ – ABD aralarında devlet kuruluşlarının da bulunduğu 28 Çin işletmesini kara listeye aldı. Kararın gerekçesi ise Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Müslüman azınlığa yapılan ‘kötü muamele’.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Müslüman azınlığa yapılan ‘kötü muamelede’ rol aldıkları gerekçesiyle aralarında devlet kurumlarının da bulunduğu 28 işletmeyi kara listeye aldı.

Bu kararla birlikte, aralarında gözetleme teçhizatları üzerine çalışan teknoloji şirketleri de bulunan söz konusu kuruluş ve şirketlerin, ABD’li şirketlerden satın alacakları mallar Washington’ın iznine tabi olacak.

Konuyla ilgili olarak Çin’in Washington’a gönderdiği heyetin bu hafta ABD’li yetkililerle görüşmesi bekleniyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, kara listeye alınan işletmeler arasında Sincan eyaletinin “Kamu Güvenliği Ofisi” de dahil 20 devlet kurumu bulunuyor.

Hikvision, Dahua Technology and Megvii Teknoloji şirketleri de listeye alınan 8 ticari kuruluş arasında yer alıyor.

Söz konusu şirketler özellikle yüz tanıma teknolojilerinde özelleşmiş şirketler.

Hikvision, dünyanın en büyük gözetleme teçhizatları üreticileri arasında yer alıyor.

Ticaret savaşları

ABD ve Çin arasında bir süredir “ticaret savaşı” gerginliği yaşanıyor. Bu, ABD’nin Çinli şirketlere yönelik ilk ticaret sınırlaması değil.

Trump yönetimi Mayıs ayında da Çinli telekomünikasyon devi Huawei’yi ulusal güvenlik gerekçeleriyle kara listeye almıştı.

Son olarak Eylül ayındaysa İran’dan petrol aldığı gerekçesiyle beş Çin vatandaşı ve altı Çinli firmaya karşı yaptırım kararı aldığını açıklamıştı.

Previous post
Sivas'ta cezaevi nakil aracı devrildi: Dokuz yaralı
Next post
Kadın astronotların ilk uzay yürüyüşü 21 Ekim'de