Ana SayfaGüncelABD’de “Türkiye savaş suçu işledi” iddiası dillendiriliyor

ABD’de “Türkiye savaş suçu işledi” iddiası dillendiriliyor

HABER MERKEZİ – ABD’de Türkiye’nin Kuzeydoğu Suriye’de ‘savaş suçu’ işlediği iddiası dillendiriliyor. ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, Türkiye destekli grupların “en az bir kere savaş suçu işlediğini” ifade ederken, ABD Savunma Bakanı Esper ise “Haberler doğruysa bu savaş suçudur” dedi.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ABD Senatosu’nun Dış İlişkiler Komisyonu’nda senatörlerden gelen soruları yanıtladı.

Oturumda Kuzeydoğu Suriye’de Türkiye’nin operasyonu sırasında savaş suçu işlenip işlenmediği sorusu da gündeme geldi.

Jeffrey, “Türkiye destekli ve Türkiye komutasında bulunan muhalif güçlerin en az bir kere savaş suçu işlediklerini söyleyebiliriz. Türkiye’den bu konuda açıklama talep ettik” dedi.

“Türkiye sorumlu tutulacak”

ABD Savunma Bakanı Mark Esper de operasyonu sırasında savaş suçu işlemiş olması durumunda Türkiye’nin bundan sorumlu tutulacağını söyledi.

CNN’e konuşan Esper, “Haberleri ben de gördüm, bunları takip etmeye çalışıyoruz. Bu haberler korkunç ve doğru olması durumunda, ki doğru olduğunu varsayıyorum, savaş suçu olacaktır” dedi.

Af Örgütünün raporu, Ankara’nın tepkisi

Son olarak Uluslararası Af Örgütü, aralarında ev, fırın ve okul olmak üzere Kuzeydoğu Suriye’de yer alan çeşitli yerleşim birimlerine TSK ile beraberindeki -ismini ‘Milli Suriye Ordusu’ olarak değiştiren- ÖSO’nun saldırılarda bulunduğuna dair “mahkum edici deliller” olduğunu bildirmişti.

Bunlara ek olarak örgüt, Kürt siyasetçi Hewrîn Xelef ile sivillerin arabalarından çıkartılarak öldürüldüğü videoyu hatırlatmıştı.

Uluslararası Af Örgütü ve Britanya merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin bulunduğu kuruluşların aksine Türkiye “harekât sırasında hiçbir sivilin hayatını kaybetmediğini” savunuyor.

Öyle ki Dışişleri Bakanlığı Af Örgütü’nün raporuna tepki göstermiş, “Mesnetsiz iddiaları bütünüyle reddediyoruz” açıklaması yapmıştı. Rapora dair bakanlık açıklaması şöyleydi:

“Uluslararası Af Örgütü’nün Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin raporundaki mesnetsiz iddiaları bütünüyle reddediyoruz. Söz konusu asılsız iddiaları, Suriye’den kaynaklanan ve ulusal güvenliğimize kasteden terör tehdidine karşı mücadelemize karşı başlatılan karalama kampanyasının parçası olarak değerlendiriyoruz.”
Previous post
BM: Türkiye’nin harekatı 176 bin kişiyi yerinden etti, 80 bini çocuk
Next post
Almanya ve Britanya basınında 'Soçi mutabakatı'