Ana SayfaDünyaABD’de yangın: Günlerdir söndürülemiyor, iki kişi yaşamını yitirdi, binlerce kişi tahliye edildi

ABD’de yangın: Günlerdir söndürülemiyor, iki kişi yaşamını yitirdi, binlerce kişi tahliye edildi

HABER MERKEZİ – ABD’nin Kaliforniya eyaletinde 6 gündür süren orman yangını, bir türlü kontrol altına alınamazken, bölgedeki 180 bin kişi için tahliye emri verildi.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde Çarşamba günü (23 Ekim) başlayan orman yangınının şiddetli rüzgar nedeniyle hala kontrol altına alınamadığı belirtildi.

Eyaletteki orman yangınlarında şu ana kadar iki kişi hayatını kaybetti.

Yangının daha da yayılabileceğini belirten yetkililer, bölgede yaşayan 180 bin kişi için tahliye emri verdi. Ancak tahliye edileceklerin sayısının 200 bini bulması bekleniyor.

Euronews’te yer alan habere göre San Francisco’nun kuzeyindeki Windsor ve Healdsburg’da yaşayan yaklaşık 50 bin kişi de zorunlu tahliye listesine eklendi.

Sonoma Bölgesi Şerifi Mark Essick, 104 kilometrekarelik alana yayılan orman yangını nedeniyle kendi bölgelerinden de 90 bin kişinin tahliye edildiğini söyledi.

Şiddetli rüzgarın elektrik hatlarına zarar vererek yeni yangınlara neden olmasından da endişe ediliyor.

Eyaletinin 36 şehrinde 48 saat veya daha uzun süreli elektrik kesintisi yaşanırken bundan yaklaşık 2,5 milyon insan etkileniyor.

Ulusal Meteoroloji Servisi tarafından yapılan açıklamada, saatte 120 kilometreye çıkan rüzgar hızının bölge için “tarihi” düzeyde olduğuna vurgu yapıldı.

Previous post
Urfa, Mardin ve Şırnak'ta ara verilen eğitime yeniden başlandı
Next post
Üç ayda 32 cezaevinde 663 hak ihlali yaşandı