Ana SayfaDünyaAlmanya’da sinagoga saldırı: İki kişi hayatını kaybetti

Almanya’da sinagoga saldırı: İki kişi hayatını kaybetti

HABER MERKEZİ – Almanya’da sinagoga girmeye çalışan aşırı sağcı bir saldırgan iki kişiyi öldürdü. Yahudilerin kutsal günü Yom Kippur’da düzenlenen saldırı sonrası Başbakan Merkel sinagogda düzenlenen ayine katıldı.

Almanya’nın doğusundaki Halle kentinde, Çarşamba günü  bir sinagoga girmek isteyen silahlı saldırgan bunu başaramayıp, sonrasında  biri yolda, diğeri dönercide karşılaştığı iki kişiyi ateş açarak öldürdü.

Saldırıyı online video platformu Twitch’ten canlı yayınlayan saldırgan gözaltına alındı.

Video sitesinden kaldırılan görüntülerde saldırganın, saldırı öncesi Yahudi ve kadın düşmanı sözler söylediği, daha sonra sinagogun kapısına giderek ateş ettiği görülüyor.

Polis, zanlının olay yerinden kaçarken yakalandığını belirtti.

Saldırı, Yahudilerin en kutsal günü olan Yom Kippur’da düzenlendi.

Saldırı aşırı sağcı bir motivasyonla yapıldı

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, “Yerel savcının verdiği bilgilere göre saldırının aşırı sağcı motivasyonla yapıldığını söylemek için yeterli bulgu var” dedi.

Yerel Yahudi toplumunun liderlerinden Max Privorotzki, Der Spiegel dergisine yaptığı açıklamada, saldırganın 70 ila 80 kişi içerideyken sinagoga girmeye çalıştığını söyledi.

Bir görgü tanığı da, bir saldırganın “kamuflaj giydiğini, tepeden tırnağa silahlı olduğunu ve mezarlığın duvarının üzerinden bir molotof kokteyli ve el bombası attığını” söyledi.

Dönercideki bir görgü tanığı ise, Alman n-tv haber televizyonuna yaptığı açıklamada, askeri üniforma giyen saldırganın bir dönerciyi hedef aldığını söyledi.

Görgü tanığı, “Bir adam dönerciye yaklaştı, el bombası gibi bir şey attı, ancak patlamadı ve sonra tüfekle ateş açtı. Benim arkamdaki adam ölmüş olmalı, ben tuvalete saklandım” dedi.

Saldırı sonrası Almanya’daki sinagoglarda güvenlik önlemleri artırıldı.

Akşam saatlerinde ise Başbakan Angela Merkel, Berlin‘in en büyük sinagogunda düzenlenen ayine katıldı.


BBC Türkçe, DW
Previous post
Beyoğlu’nda tek katlı bir bina çöktü
Next post
Su tutma işlemi devam ediyor: Hasankeyf’te 10 köy sular altında