Ana SayfaBilim ve TeknolojiAmaç karanlık enerjinin gizemini çözmek: Evrenin en kapsamlı gözlemi başladı

Amaç karanlık enerjinin gizemini çözmek: Evrenin en kapsamlı gözlemi başladı

HABER MERKEZİ – Bilim insanları karanlık enerjinin gizemini çözmek için süper teleskop aracılığıyla evrene dair en kapsamlı gözlem görevine başladı.

Karanlık enerjinin gizemini çözmeyi amaçlayan uluslararası araştırmacılardan oluşan bir ekip, süper teleskop aracılığıyla 5 yıl sürecek gözlem sürecinin başlattı.

Karanlık Enerji Spektroskopik (İzgeölçümsel) Enstrümanı (DESI) adlı bir alet kullanacak olan araştırmacılar ilk yılın sonunda, diğer tüm teleskopların incelediği galaksilerden daha fazlasını incelemiş olacak.

BBC Türkçe’nin haberine göre 5 bin mini teleskobun kullanıldığı gözlemde, bu teleskopların her biri 20 dakikada bir farklı bir galaksiyi inceleyecek.

Ekip, bugüne kadar listelenen 35 milyon galaksiyi incelemeyi hedefliyor.

ABD’nin Arizona eyaletindeki Kitt dağında bulunan 4 metrelik Mayall teleskopla inceleme yapacak heyetin arasında çeşitli ülkelerden 25 kurum bulunuyor.

Gözlem projesinde yer alan University College London’dan Prof. Ofer Lahav, keşfedilmesinin ardından 20 yıl geçmesine rağmen bilim insanlarının hala karanlık enerji hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediğini söylüyor:

“Yalnızca yüzde 5’ini bildiğiniz bir evrende yaşamak utanç verici. Karanlık enerjinin doğası ve ne olduğu, fizik alanında bir devrime yol açabilir!”

Karanlık enerji nedir?

Peki gizemi çözülmeye çalışılan karanlık enerji nedir?

Büyük patlama teorisi ilk ortaya çıktığında evrenin genişlemesinin bir süre sonra yavaşlayacağı ve yerçekiminin etkisiyle evrenin tekrardan küçüleceği öngörülüyordu.

Fakat astronomların 1998’de yaptığı buluş, evrenin yalnızca genişlemediğini, aynı zamanda genişleme hızının da her geçen yıl arttığını ortaya koydu.

Bu buluşun ardından bilim insanları yerçekiminin etkisini tersine çeviren bir şey olduğunu düşünmeye başladı ve bu şeye karanlık enerji adını verdi.

Bugün evrenin büyük kısmının karanlık enerjiden oluştuğuna inanılıyor.

Gezegenlerin, yıldızların ve galaksilerin yapı taşı olan atomların evrenin yalnızca yüzde 5’ini oluşturduğu düşünülüyor.

Previous post
Twitter'dan siyasi reklam almama kararı
Next post
ABD: Türkiye'ye yönelik yaptırım listesi hala elimizde