Ana SayfaGüncelAnkara operasyon hazırlığında: Neler oluyor, kim ne diyor?

Ankara operasyon hazırlığında: Neler oluyor, kim ne diyor?

HABER MERKEZİ – ABD’nin çekilme kararı sonrası Türkiye Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon için hazırlıklarını hızlandırdı; sınıra askeri sevkıyat sürerken, Ankara’ya sınır dışı harekat düzenleme yetkisi veren tezkere de Meclis’te HDP haricindeki partilerin ‘evet’ oyuyla kabul edildi. Türkiye’nin hedefindeki Demokratik Suriye Güçleri de hazırlık içinde; Kuzey Suriye’den “savunma” çağrıları var. Çekilme, operasyon ve savaş gündemiyle ilgili gelişmeleri, konuya dair açıklamaları bloğumuzdan takip edebilirsiniz.

 


22:40 | Pentagon: Askerlerimiz güvenli alana çekildi

Pentagon, olası operasyon nedeniyle ABD askerlerinin güvenli alana çekildiğini duyurdu.

Suriye’den çekilme konusunda ABD Başkanı Trump’ın Savunma Bakanı ile Genelkurmay Başkanı’na danıştığını açıklayan Pentagon Türkiye’nin tek taraflı hareket ettiğini bildirdi.

Pentagon ayrıca şu anda Suriye’deki ABD askeri varlığında bir değişiklik olmadığını da ifade etti.


22:00 | MSB’den ‘harekât’ açıklaması

Milli Savunma Bakanlığı, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik olası operasyon için Twitter üzerinden “Ordumuz Güvenli Bölge Harekâtı için hazırdır” açıklamasında bulundu.

https://twitter.com/tcsavunma/status/1181638603358834693


20:40 | ABD’li Senatör’den Ankara’ya ‘yıkıcı yaptırımlar’ uyarısı

ABD Başkanı Donald Trump’ın bölgeden çekilme kararına tepki gösteren isimlerden Senatör Lindsey Graham’dan bir açıklama daha geldi.

Graham, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Türkiye Kuzey Suriye’ye girerse, bunu cehennemden – Kongre’den – gelen yaptırımlar takip edecektir. Kapsamlı,  derin ve yıkıcı yaptırımlar” dedi.

Trump’ın en önemli destekçilerinden biri olarak bilinen Cumhuriyetçi Graham, önceki gün yaptığı açıklamada ise, Türkiye’nin operasyon düzenlemesi durumunda NATO üyeliğinin askıya alınması çağrısı yapacaklarını, ayrıca partilerüstü yaptırımlara gidilmesi için tasarı sunacağını duyurmuştu.


19:45 | Tezkere Meclis’te kabul edildi, HDP’den tepki

Ankara’ya Irak ve Suriye’ye sınır dışı harekat düzenleme yetkisini bir yıl daha uzatan tezkere, Meclis Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edildi.

Cumhurbaşkanlığı tezkeresi AKP, MHP, CHP ve İYİ Parti’nin “evet” oylarıyla kabul edildi.

Böylelikle Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki askerlerin sınır dışında görevlendirilmesi 1 yıl süreyle uzatılmış oldu.

Tezkerede “Suriye’de Fırat’ın doğusunda sınırımıza mücavir alanlarda meşru ulusal güvenlik çıkarlarımız doğrultusunda bir güvenli bölgenin tesisine yönelik faaliyetler devam ettirilmektedir” deniliyordu.

Meclis’te yapılan oylamada ‘hayır’ oyu veren HDP, tezkerenin kabul edilmesine tepki göstererek, “Meclis bir savaş tezkeresini daha onayladı. Lüks odalarında oturarak gençlerin hayatlarıyla oynayanlar, annelerin gözyaşlarını siyasetlerine alet edenler bilsinler ki biz bu suça ortak olmadık, olmayız. Bu suça ortak olanlar tarihe bir kara leke olarak geçecektir” dedi.


16:10 | Trump: Erdoğan 13 Kasım’da davetlim olarak ABD’ye geliyor

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Kasım’da Washington’a geleceğini duyurdu.

Trump, şu ifadeleri kullandı:

“Birçok kişi Türkiye’nin ABD için büyük bir ticaret ortağı olduğunu kolaylıkla unutuyor. Aslında F-35 savaş uçaklarımızın gövdesini onlar üretiyor. Ayrıca Türkiye birlikte iş yapmak için iyi bir muhatap, İdlib’de birçok kişinin hayatını kurtarmama ve benim ricam üzerine, daha uzun yıllar cezası olan Papaz Brunson’ı sağlıklı bir şekilde geri döndürmeme yardımcı oldular. Ayrıca şunu da hatırlayın; Türkiye NATO’nun iyi konumdaki önemli üyelerinden biri. 13 Kasım’da benim davetlim olarak ABD’ye geliyor.”

Trump, ABD askerlerini Kuzey ve Doğu Suriye’den çekme kararı alması sonrası gelen tepkilere ise “Suriye’den çekilme sürecinde olabiliriz ama özel insanlar ve harika savaşçılar olan Kürtleri hiçbir şekilde terk etmedik” diyerek yanıt verdi.

Ayrıca Trump, “Benzer şekilde, NATO ve ticaret ortağı olan Türkiye’yle de ilişkilerimiz çok iyi. Türkiye zaten büyük bir Kürt nüfusuna sahip ve şunu tam olarak anlıyorlar ki -Suriye’nin o kısmında kalan sadece 50 askerimiz çekiliyorken- Türkiye’nin gireceği zorunda kalmaksızın ya da gereksiz olan herhangi bir çatışma ekonomileri ve kırılgan para birimleri için yıkıcı olur. Kürtlere mali yardım ve silah yardımı yapıyoruz” mesajını paylaştı.

ABD Başkanı’nın kararına hem Demokratlar hem de Trump’ın partisi Cumhuriyetçilerden tepki gelmişti.

Trump’a yakınlığıyla bilinen Cumhuriyetçi Senatör Linsey Graham, ABD’nin bu kararla ortaklarına “güvenilmez bir müttefik” olduğu mesajını verdiğini söylemişti.

Graham, “Türkiye’nin Suriye’yi işgal etmesi halinde iki partinin desteklediği yaptırımları sunacağız ve Kürt güçlere saldırmaları halinde NATO üyeliğinin askıya alınması çağrısında bulunacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Senato’nun Çoğunluk Lideri Mitch McConnel de yazılı bir açıklama yayınlayarak ABD askerlerinin çekilmesinin sadece Rusya, İran ve Şam yönetiminin avantajına olacağını savunmuş ve Trump’a “IŞİD’i yenmek ve NATO müttefiğimiz Türkiye ile Suriye rejimine muhalif yerel ortaklarımız arasında önemli bir uzlaşmazlığı önlemek adına, Başkan’ı bölgedeki uluslararası koalisyondaki ABD liderliğini koruma” çağrısında bulunmuştu.


15:35 | Şam yönetiminden Kürtlere çağrı

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon hazırlığına ilişkin ilk kez açıklamalarda bulunan Şam yönetimi, Kürtleri rejimin yanında durmaya çağırdı. Açıklamada, Suriye’nin kendi sınırlarını koruyacağı da belirtildi.

Diğer yandan İran Dışişleri Bakanlığı da Ankara’nın askeri operasyonuna karşı olduğunu açıkladı.

  • Haberin tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz.

15:10 | TİP: Halkımız savaşa, ülkemiz onursuzluğa mahkum değil

Türkiye İşçi Partisi (TİP), yaptığı yazılı açıklamayla Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük operasyon hazırlığında olan hükümete sert eleştirilerde bulundu.

“Halkımız savaşa, ülkemiz onursuzluğa mahkum değildir” başlığıyla yayınlanan açıklamada, Suriye’nin kuzeyindeki Kürt bölgesini hedef alan girişimin amaçlarının belli olduğu, bu amaçların şunlar olduğu savunuldu:

“Bölgede IŞİD’i durduran güç olan Kürt halkını etkisizleştirmek; cihatçı çetelere Suriye’de savaşa devam edebilmeleri için bir cep yaratmak; IŞİD canilerinin sorumluluğunu üstlenerek bölgenin terör destekçisi güçlerinden olmak; Suriye’deki savaşı şiddetlendirmek ve masada yerini korumak; ülke içinde giderek zedelenen iktidar gücünü savaş ve kan atmosferinde yükseltmek…”

Kürt sorununun ‘güvenlik politikaları’ ile çözülemeyeceğini vurgulayan TİP, “Türkiye emekçilerinin savaşa değil, işe ve ekmeğe ihtiyacı vardır. Türkiye’nin kaynakları silaha ve savaşa değil, refaha ve kalkınmaya ayrılmalıdır” dedi.

Açıklamada Türkiye’nin ihtiyacının ise kardeşlik ve barış olduğunun altı çizildi.


15:05 | Kılıçdaroğlu: Tezkereye içimiz yana yana “evet” diyeceğiz

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Meclis’te görüşülecek olan hükümete sınır ötesine asker gönderme yetkisi veren tezkereye “evet” diyeceklerini söyledi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Suriye ile ilgili 7 soru yöneltti.


14:40 | Ahmet Türk’ten operasyon uyarısı

Kayyum atamalarına karşı başlatılan ‘Demokrasi Nöbeti’nin 51’inci gününde Mardin’de konuşan yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük operasyon planı hakkında açıklamalarda bulundu.

Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük izlenen stratejiyi “felaket politikası” olarak tanımlayan Türk, “Türkiye’yi Ortadoğu bataklığına sürüklemek isteyen bir anlayışla karşı karşıyayız” dedi ve şöyle devam etti:

“Bu anlayış, Türk’e ve Kürt’e felaketi getirecek bir olay olarak, bir anlayış olarak yarın önümüze çıkacaktır. Türkiye, Ortadoğu bataklığında antidemokratik gelişmelerin öncülüğünü yapmış olacak ve toplumda bir kırılmanın ve güvensizliğin yaratılmasına neden olacak.

“Kürtler bugün de Türkiye halkıyla birlikte ortak değerler etrafında birleşmeyi esas alan bir iradeyi ortaya koydular. Bugün yürütülen politikaların barışa, kardeşliğe ve geleceğimize önemli darbeler vuracağına inanıyoruz. Bu nedenle bugün yürütülen yol ve yöntemin yanlış olduğunu ifade etmek, vicdan sahibi insanlar olarak bu uyarımızı yapmak bizler açısından önemli ve zorunlu bir görevdir.

“Türkiye’de barışa, kardeşliğe ve geleceğimizi, yanlış bir siyaset ile parçalamaya çalışan bir anlayışla karşı karşıyayız. Bu anlayışı bir felaketin habercisi olarak görüyoruz.”


14:31 | Temelli’den tezkere açıklaması, AB ve BM’ye çağrı

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Meclis’te görüşülecek olan tezkereye ilişkin muhalefete çağrı yaparak “Demokrasiden yana mısınız savaştan yana mısınız?” diye sordu.

Ankara’nın Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon hazırlığı konusunda uluslararası kamuoyuna çağrıda da bulunan Temelli, “Erdoğan’ın savaş politikalarına ‘dur’ deyin” diye konuştu.

  • Haberin tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz.

14:10 | Rusya: Önceden bilgilendirilmedik, Fırat’ın doğusunu çok yakından izliyoruz

Türkiye’nin Fırat’ın doğusundaki olası harekâtına dair ilkin “Suriye’nin toprak bütünlüğü” vurgusunda bulunan Rusya’dan yeni bir açıklama daha geldi.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, ABD’nin Suriye’nin kuzeyinden asker çekerek Türkiye’nin harekâtına geçit vereceğine dair bir anlaşma konusunda Washington ya da Ankara tarafından önceden bilgilendirilmediklerini açıkladı.

Peskov, kaç Amerikan askerinin çekileceğini henüz bilmediklerini ve planlara ilişkin diğer ayrıntıların hâlâ belirsiz olduğunu söyledi ve “Durumu çok yakından izliyoruz” dedi.


14:00 | Van’dan CHP’ye çağrı: Savaş tezkeresine “hayır” deyin

HDP’nin kayyumlara karşı başlattığı “Demokrasi Nöbeti”nin 51’nci gününde Van’daki eylemden CHP’ye seslenildi.

İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkan Yardımcısı Murat Bozdemir burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yaptığı operasyon hazırlığına değinerek, “Yapılacak her türlü savaşa karşı duralım” dedi.

Kürtlerin durumunu Latin Amerika edebiyatının önemli yazarlarından Gabrial Garcia Marquez’in kitabına atıfla “Yüzyıllık Yalnızlık” olarak tanımlayan Bozdemir, CHP’den Suriye ve Irak’a asker gönderme tezkeresine karşı tavır belirlemesini istedi.

“CHP’ye çağrımızdır; Selahattin Demirtaş’a yaptığınız yanlışı bir daha yapmayın. Savaş tezkeresine ‘hayır’ deyin. Mecliste sınır dışı operasyonu kabul etmeyeceğinizi, savaşa karşı durduğunuzu, insan canının iktidarın temelleri arasında gitmemesi gerektiğini söyleyin. Ortadoğu bataklığında insanca yaşamanın imkanlarını ortaya koymak varken neden savaşı, nefreti ve ötekileştirmeyi sürekli gündemleştirelim.

“Toplumun tüm kesimlerini sivil toplum kuruluşlarını ve aydınları bu savaşa karşı çıkmaya, nefret dilini kınamaya, kardeşliğin gereği olan hukukta eşitlik ilkesini ortaya koymaya davet ediyoruz.”


12:20 | Akşener: Dış tehditlere karşı bir tek partimiz var

Partisinin Meclis grup toplantısında konuşan İYİ Parti lideri Meral Akşener, ABD Başkanı Donald Trump’ın Ankara’nın Kuzey Suriye’ye yönelik olası operasyonuna ilişkin “Sınırı aştığını düşündüğüm bir şey yaparsa, Türkiye’nin ekonomisini tamamen yerle bir ederim” sözlerine tepki gösterdi.

“İç politikada siyasi rekabete devam edeceğiz, bir birimizi eleştireceğiz ama dış tehditlere karşı bir tek partimiz vardır” diyen Akşener, özetle şöyle devam etti:

“O da al bayrak partisidir. Hiç kimse merak etmesin. Türkiye’nin devlet geleneği, dünya ülkeleriyle ilişkilerini başarıyla yönetecek güçtedir. Türkiye’nin dostları, Trump yönetimine tehditlerinin sonuçlarını anlatacaktır.

“Dün ülkemizin muhatap kılındığı küstahlık, yaşadığımız tüm tartışmalarımızın geride bırakılmasını gerekli kıldı. ABD Başkanı Trump’ın dün yaptığı açıklama, devlet aklıyla bağdaşmayan bir küstahlıktır.”


12:10 | DSG: IŞİD tutuklularına göz kulak olmak artık ikincil önceliğimiz

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Abdi, Türkiye’nin planladığı operasyon dolayısıyla ellerindeki IŞİD üyelerinin tutukluluğuyla görevli savaşçıların sınır hattında savunmaya geçtiğini belirtti.

Abdi’nin aktardığına göre iki bini yabancı olmak üzere 12 bin IŞİD üyesi hapishanelerde tutuluyor.

NBC News’e demeç veren DSG komutanı, Ankara’nın operasyon hazırlığına işaret ederek, “ABD’nin Türkiye saldırısı için gereken şartları yerine getirip, yolu açması sonrasında IŞİD tutuklularına göz kulak olmanın artık ikincil öncelikleri olduğunu” söyledi.

ABD’nin kararının Kürtlerin hayatlarına mal olacağını belirten Abdi, olası bir saldırı karşısında Beşar Esad ile ittifak yapabileceklerini de ekledi.

IŞİD uyarısı

Türkiye’nin operasyon hazırlığı sürerken yapılan çağrı ve açıklamalar ile iç ve dış basında yer bulan değerlendirmelerde en çok dikkat çekilen nokta tutuklu IŞİD’lilerin durumu.

Öne çıkan yorum ise Kürt güçlerinin gücünü öz savunmaya verecek olması nedeniyle cezaevi ve kamplarda tutulan IŞİD’lilerin denetimsiz kalacağı yönünde.

Çekilme kararına dair açıklamayla beraber ABD Başkanı Donald Trump, son iki yılda Kuzey Suriye’de yakalanan IŞİD’lilerin tamamından operasyon hazırlığındaki Türkiye’nin sorumlu olacağının altını çizmişti.


11:52 | Almanya basınından ‘sessizliğe’ eleştiri: Kim göz yumarsa suça ortak olur

Türkiye’nin Fırat’ın doğusu yani Kuzey ve Doğu Suriye’ye operasyon hazırlığı dünya basının gündeminde.

Almanya basınında da olası operasyonunun tehlikelerine dikkat çekiliyor.

DW Türkçe’nin derlemesine göre Frankfurter Allgemeine Zeitung, Türkiye’nin operasyonunun en büyük tehlikesinin “IŞİD’in geri dönmesi” olduğuna dikkat çekiyor.

“Kürtler tüm güçlerini savunmaya harcayacak ve böylelikle binlerce IŞİD savaşçısı ve sempatizanının tutulduğu cezaevleri ve kamplar denetimsiz kalacak. Acı olan, Suriye’deki çatışmalara siyasi çözüm için sinyaller gelmeye başladığı bir dönemde Türkiye’nin yeni bir savaşı ateşlemesi.”

Stuttgarter Nachrichten gazetesi, ABD birliklerinin Suriye’nin kuzeyinden çekilmesi ve Türkiye’nin askeri hareket düzenlemesi halinde IŞİD’in yeniden güçlenebileceğini dile getiriyor. Bu nedenle Suriye’deki iç savaşta güç dağılımının yeniden belirlenebileceği ve bunun da savaşın uzamasına ve yeni göç dalgasına yol açabileceğini belirten gazete, “Avrupa’nın da, bu gelişmelerden etkilenmeyeceğini düşünmemesi gerekiyor” diye belirtiyor.

Badische Zeitung ise konuya dair haberinde sivilleri bekleyen tehlikeye dikkat çekiyor: “Bu hoş olmayan durumdan en çok acı çekenler ise Suriye’nin kuzeyindeki siviller olacak.”

Avrupa Birliği’nin Suriye’deki gelişmelere sessiz kalmaması gerektiğine işaret eden Sächsische Zeitung da “Ankara’nın ‘güvenli bölge’ oluşturulmasının gerekliliğini gösterme çabaları, Kürtlere karşı savaştan başka bir şey değil” derken, sessizliği eleştiriyor: “Suriye’deki yeni acılar ve haksızlığa kim sessizce göz yumarsa, suça ortak olur.”


11:41 | DTK’den ‘ulusal birlik’ çağrısı

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük hazırlığı yapılan operasyonu “tehlikeli ve yanlış bir adım” olarak niteledi.

Konuya dair bir açıklama yayınlayan Kongre, AKP–MHP ittifakının iç politikada yaşadığı sıkışmışlıktan savaş yoluyla çıkmaya çalıştığını savundu: “Ancak bilinmektedir ki,  bu işgal saldırısı onu (AKP-MHP ittifakını) daha büyük bir bataklığın içerisine çekecek ve sonunu hızlandıracaktır.”

Operasyonla Türkiye’ye göç etmiş milyonlarca mültecinin Rojava’ya yerleştirilmek istendiğine dikkat çeken Kongre, Rojava’nın demografik yapısının tamamıyla değiştirilmek istendiğini belirtti.

Açıklamada Birleşmiş Milletler, ABD ve Avrupa Birliği ülkelerine kararlarını yeniden değerlendirme çağrısı yapılırken, Kürtlere de “ulusal birlik” çağrısında bulunuldu.


11:25 | Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Türkiye tehditlerle hareket edecek bir ülke değil

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Türkiye tehditlerle hareket edecek bir ülke değildir” dedi.

Oktay, Fırat’ın doğusuna yönelik olası operasyona ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Uluslararası camiaya mesajımız nettir. Türkiye tehditlerle hareket edecek bir ülke değildir. Türkiye hem güney sınırlarımızı tehdit eden terör örgütlerine haddini bildirecek hem de Türkiye’de bulunan Suriyeli mültecilerin gönüllü olarak ülkelerine dönmelerine fırsat sağlayacaktır.”


11:15 | Britanya İşçi Partisi’nden Trump’a tepki: Kürtlerin fedakarlığına ihanet etti

Britanya İşçi Partisi Uluslararası Genel Sekreteri Emily Thornberry, ABD’nin Kuzey Suriye’den çekilme kararıyla ilgili açıklama yaptı.

Kararı “utanç verici” olarak değerlendiren Thornberry “Beyaz Saray’ın açıklaması, yalnızca müttefiklerini terk etmesi değil aynı zamanda Kürtlerin fedakarlığına ihanet anlamındadır” dedi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Gözde Çağrı Özköse’ye konuşan Thornberry, “Kürt toplumunu Türkiye’nin merhametine bırakıp, bu savaşta yeni bir cephe oluşmasına zemin hazırlayacaktır” diye belirtti.

Thornberry, Britanya hükümetinin acilen ve ilk olarak Kürt temsilcilerinin yeni kurulan Suriye Anayasal Reform Komitesi’ne davet edilip kendi hakları üzerine konuşmasını talep etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Bununla birlikte Thornberry “İkincil olarak, Türkiye Kuzey Suriye’deki askeri varlığını veya kendi adına hareket eden bu tür Suriyeli milisleri teşvik etmemelidir. Ve son olarak, Türkiye bu duyuruyu Kürt olmayan etnik grupları Kuzey Suriye’ye bölgenin etnik bütünlüğünü bozmak amaçlı kullanarak göndermek için bir fırsat olarak görmemelidir” diye konuştu.


10:46 | Trump’ın tehdidi sonrası dolar 4 ayın zirvesine çıktı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ankara’nın Kuzey Suriye’ye yönelik olası operasyonuna ilişkin “Sınırı aştığını düşündüğüm bir şey yaparsa, Türkiye’nin ekonomisini tamamen yerle bir ederim” sözleri sonrasında hızla yükselişe geçen dolar/TL kuru 5.80’i geçti ve bu sabahki işlemlerde 5,84’ün üzerine çıktı.

5,8450 ile 4 ayın zirvesini gören dolar/TL, saat 10.46 itibarıyla 5,8124 seviyelerinden işlem görüyor.

Dolar/TL kuru son olarak 18 Haziran tarihinde 5,84 seviyelerinin üzerine çıkmıştı.


10:30 | Suruç’ta halk Ankara’nın olası operasyonundan endişeli

Urfa’ya bağlı Suruç, Akçakale ve Ceylanpınar ilçelerinin sınır hattında Türk Silahlı Kuvvetleri Kuzey Suriye’ye yönelik operasyon hazırlıklarını sürdürüyor.

Ankara’nın yakın zamanda başlatacağını belirttiği askeri operasyonla ilgili olarak VOA Türkçe’ye konuşan Suruçlular ise söz konusu harekata endişeli yaklaşıyor.

Orhan Erkılıç imzalı haberde, savaştan kaçınılmasını tercih ettiğini söyleyen belirten Ahmet Kaplan, “Savaş hiçbir zaman iyi değildir. İnşallah en yakın zamanda bu operasyondan vazgeçilir. Biz operasyonun olmamasını talep ediyoruz” diyor.

Suruç esnafı Ali Sağlam ise, “Ortadoğu’nun halkı hep eziliyor. Arap, Kürt, Türk hep eziliyor. Akılsız yöneticiler yüzünden halklar hep birbirini eziyor. Dünyanın petrolü burada ama herkes sefalet içinde yaşıyor. 5 milyon Suriyeli rezil oldu” diye belirtiyor.

Haberde Kobani sınırında bulunan Suruç kent merkezi ve bağlı merkezlerde herhangi bir askeri hareketliliğin gözlenmediği kaydediliyor.


10:15 | Britanya basını: Türkiye operasyonla ‘Suriye bataklığına daha çok gömülebilir’

Türkiye’nin olası operasyonu ve ABD’nin tutumu Britanya basınında geniş yer buldu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın kararıyla Amerikan askerlerinin Kuzey Suriye’den çekilmesi de eleştirilerin hedefinde.

Financial Times gazetesi, Trump’ın bu adımının bölgede yeni bir cephe açılması riskini doğurduğunu ve Türkiye’nin operasyonla “Suriye bataklığına daha çok gömülebileceğini” yazıyor.

Binlerce IŞİD’linin Demokratik Suriye Güçleri’nin kontrolündeki cezaevlerinde tutulduğunu da hatırlatan gazete, “Kürt güçler saldırıya uğrarsa, IŞİD militanlarının tutukluluğu da tehlikeye girer” diye belirtiyor.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, kapısının önünde daha büyük bir kaos yaratmaktan sakınmalı. Erdoğan ülkesindeki 3 buçuk milyon Suriyeli nedeniyle kendi halkının büyük baskısı altında. Ama operasyon muhtemelen daha çok insanın Suriye’den Türkiye’ye doğru kaçmasına ve Türkiye’nin Suriye savaşı bataklığına daha çok gömülmesine neden olacaktır.”

Fotoğraf: Milli Savunma Bakanlığı / Twitter

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Financial Times, Trump’ın kararının ABD’nin müttefiklerini olduğu kadar, kendi partisinin yetkililerini de alarma geçirdiğini yazıyor:

“Senato çoğunluk lideri Cumhuriyetçi senatör Mitch McConnell, Başkan Trump’ın sıkı bir destekçisi, ancak McConnell, Trump’a, aceleci bir geri çekilmenin Rusya, İran ve Suriye rejiminin lehine olacağı ve IŞİD’in yeniden yapılanması şansını artıracağı uyarısında bulundu.”

The Guardian da Trump’ın kararıyla ABD’nin Orta Doğu’daki diğer çıkarlarını da tehlikeye attığı yorumunu yapıyor.

Konuya geniş yer veren Guardian gazetesinde Martin Chulov’un analizinin başlığı “Trump’ın ihaneti Kürtleri kızdırdı ama ABD çıkarlarını da riske attı” başlığını taşıyor.

Diğer yandan Daily Telegraph gazetesi için bir makale kaleme alan tarihçi akademisyen Mark Almond ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın topraklarındaki 2 milyon Suriyeli mülteciyi Suriye’nin kuzeydoğusuna yerleştirme planının, yeni bir iç savaşa davetiye olduğunu yazıyor.

“Erdoğan ‘Barış Pınarı’ndan bahsediyor ama planı yeni bir iç savaşa davetiye çıkarıyor. Bu durumda binlerce IŞİD savaşçısı yeniden ortaya çıkabilir, Esad güçleri, Rusya ve İran’ın da desteğiyle yeniden bölgede söz sahibi olmak isteyebilir ve Suudi Arabistan ve Katar gibi karşıtları da boş durmaz. Halihazırda kötü olan durum çok daha vahim bi hal alabilir.”


09:05 | Kuzey ve Doğu Suriye yönetimi: Saldırının büyük olumsuz sonuçları olacak

Türkiye’nin operasyon hazırlığı devam ederken Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nden açıklama geldi.

MA’nın haberine göre Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi olası bir saldırının “bölge ve uluslararası alanda büyük olumsuz sonuçlar doğuracağını” ve “Suriye’yi krizin başladığı ilk tarihlere döndüreceğini” kaydetti.

Açıklamada ayrıca IŞİD başta olmak üzere diğer radikal grupların durumu fırsata çevirerek yeniden örgütlenmeye başlayacağı uyarısında bulunuldu.

Çözümün askeri operasyon değil, barış ve diyalogdan geçtiği belirtilirken, “Halkımızı her türlü saldırıya karşı koruyacağız” vurgusu da yapıldı.

Açıklamada, “Türk devletinin saldırıları bölgede yıkım ve insanlık krizine sebep olacaktır. Tüm dünya da bunun sorumlusu olacaktır” denildi.


09:00 | Savunma Bakanlığı: Mücadeleye hazırız

Milli Savunma Bakanlığı, Kuzey Doğu Suriye’ye dönük gerçekleştirilmesi planlanan operasyona ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“TSK vatanımızın bütünlüğüne, devletimizin bekasına, 82 milyon vatandaşımızın huzur/güvenliğine yönelik tehdit/tehlike oluşturan tüm terör örgütlerine karşı asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığı güçle ve ‘Ölürsem şehit kalırsam gazi’ anlayışıyla mücadeleye hazırdır.”


08:55 | Sınıra askeri sevkiyat

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye sınırına tank, zırhlı araç ve personel takviyesi sürüyor.

Hatay’ın Yayladağı ilçesine getirilen tankları taşıyan askeri araçlar, güvenlik önlemleri altında yoldaydı. AA’nın haberine göre ilçeden çıkış yapan tank yüklü 10 tır Suriye sınırındaki farklı illerde konuşlu askeri birliklere takviye amacıyla gönderildi.

Farklı birliklerden gönderilen komandoları taşıyan yaklaşık 80 zırhlı araçtan oluşan konvoy da Kırıkhan ve Hassa ilçelerine ulaştı. Konvoy daha sonra Urfa’ya doğru ilerledi.


08:47 | Tezkere Meclis’te

Ankara’ya sınır dışı harekat düzenleme yetkisini bir yıl daha uzatacak tezkere Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek.

Meclis Başkanlığı’na sunulan tezkereyle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait askerlerin sınır dışında görevlendirilmesinin 1 yıl daha uzatılması planlanıyor.

Cumhurbaşkanlığı tezkeresinde ‘güvenli bölge’ vurgusu dikkat çekiyor.

Tezkerede “Suriye’de Fırat’ın doğusunda sınırımıza mücavir alanlarda meşru ulusal güvenlik çıkarlarımız doğrultusunda bir güvenli bölgenin tesisine yönelik faaliyetler devam ettirilmektedir” deniliyor.

Bir yıl önce HDP dışında tüm partilerin evet oyu verdiği tezkere görüşmelerinin bu yılki oylamasında da sürpriz beklenmiyor.


Türkiye’nin olası operasyonu: ABD çekilirken, kim ne diyor?

Previous post
Altan ve Ilıcak için tutukluluğa devam
Next post
AP'nin yeni Türkiye raportörü Nacho Sanchez Amor