Ana SayfaToplumsal CinsiyetCinsel saldırıdan yargılanıyor: Kayyumun müdür olarak atadığı polis için zorla getirme kararı

Cinsel saldırıdan yargılanıyor: Kayyumun müdür olarak atadığı polis için zorla getirme kararı

HABER MERKEZİ – Mardin’e kayyum olarak atanan Mustafa Yaman tarafından müdür olarak görevlendirilen polis Ercan Uysaler, bir kadın çalışanı cinsel saldırıya maruz bırakmaktan yargılandığı davanın duruşmasına katılmadı. Mahkeme, Uysaler’in duruşmaya zorla getirilmesine karar verdi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne ikinci kez kayyum olarak atanan Vali Mustafa Yaman tarafından, önceki kayyumluğu döneminde belediye iştiraki olan Kent A.Ş.’de müdür yapılan polis Ercan Uysaler’in, kadın bir çalışanı cinsel saldırıya maruz bırakıp, fuhuşa zorladığı ortaya çıkmıştı.

Bunun üzerine açığa alınan Uysaler’in hakkındaki soruşturma devam ederken emekli olduğu öğrenilmişti.

Uysaler’in “basit cinsel saldırı” suçlamasıyla Mardin 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılandığı davanın ilk duruşması bugün yapıldı.

Duruşmaya Uysaler ve kadın katılmazken, sanık avukatı hazır bulundu.

Duruşmayı çok sayıda kadın avukat ile Şahmaran Kadın Platformu üyeleri takip etti.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre açılan dava kamu davası olmasına rağmen cinsel saldırıya maruz bırakılan kadını savunan herhangi bir avukat olmadığı gibi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da davaya müdahil olmayarak, avukat göndermedi.

Gizlilik talebi reddedildi

Duruşmada söz alan Uysaler’in avukatı dosyanın “genel ahlaka dayanarak” gizli görülmesini istedi.

Mahkeme başkanı davayı kapalı yürütecek herhangi bir durum olmadığını belirterek, talebi reddetti.

Uysaler’in davaya katılmak istediğini ancak Çorum’a yerleştiği için katılamadığını belirten avukatı, müvekkilinin ifadesinin talimat ile alınmasını istedi.

İddianamenin apar topar hazırlandığını ve üst sınırdan ceza istendiğini belirten avukat, kadının şikayetinden vazgeçtiğini belirterek, “Bizim de üzüldüğümüzü belirtmek gerekiyor ama savunma hakkı kutsaldır” dedi.

Cinsel saldırıya ilişkin ses kayıtlarının gizli alındığını ve planlı olduğunu öne süren avukat, bunları ve iddianamedeki diğer ifadeleri kabul etmediklerini belirterek, “Müşteki zaten şikayetinden vazgeçmiştir. Müşteki İŞKUR üzerinden işe alınmış aralarında bir alt-üst ilişkisi yoktur” diye konuştu.

Uysaler hakkında zorla getirme kararı

Avukat, ayrıca belediyeye yazı yazılarak kadının hangi birimde çalıştığı ve işe devamsızlığı olup olmadığı ile fazla mesai yapıp yapmadığının sorulmasını istedi.

HTS kayıtlarının mahkemeye ulaştırılmasını isteyip, olay gününe dair tanıkları dinleteceklerini söyleyen avukat, esasa dair savunmayı daha sonra yapacaklarını belirterek mahkemeden süre talebinde bulundu.

Sanık Uysaler hakkında zorla getirilme kararı çıkaran mahkeme ise sanık müdafiye savunma için süre verilmesini kararlaştırarak bir sonraki duruşmayı 9 Ocak 2020’a erteledi.

Previous post
10 Ekim anma programı belli oldu
Next post
E-haciz: Yaklaşık 4 milyon banka hesabı bloke edildi