Ana SayfaÇalışma YaşamıDirenişin 318’inci günü: 27 işçiden ikisi işe iade davasını kazandı

Direnişin 318’inci günü: 27 işçiden ikisi işe iade davasını kazandı

HABER MERKEZİ – Sendikalı oldukları için Urfa’da TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarındaki işlerine son verilen 27 işçiden ikisi, açtıkları işe iade davasını kazandı.

Urfa’da TÜVTÜRK Polçak Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’de çalışırken DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası’na üye olmalarının ardından işten çıkarılan 27 işçi, 318 gündür şirket binası önünde eylemde.

Aralıklarla işten çıkarılan işçilerden Halil Işık ve Hasan Ortakaya’nın Şanlıurfa 1. İş Mahkemesi’nde açtıkları işe iade davasında karar işçilerin lehine çıktı.

MA’da yer alan habere göre mahkeme, işçilerin işlerine iade edilmesine ve işverenin 16 aylık işçi ücretini ödemesine hükmetti.

Şirket avukatları, mahkemenin verdiği karara ilişkin İstinaf Mahkemesi’ne itirazda bulundu.

Direnişteki işçilerden İbrahim Çiftçi, arkadaşları lehine verilen karardan dolayı mutlu olduklarını ve direnişlerini sonuç alıncaya kadar devam ettireceklerini belirtti.

“İşveren bizi sendikadan değil, yüz kızartıcı suçlardan kaynaklı çıkardığını iddia ediyor. Sırf sendikalı olduğumuz için işten çıkardılar, ancak tazminat vermemek için böyle bir iddiada bulunuyorlar. Dilerim davayı kazanan iki arkadaşımız emsal olur. Biz buradayız ve direnişimize devam edeceğiz.”

İşçilerden Murat İlgen de işlerine geri dönene kadar geri adım atmayacaklarını ifade etti.

Previous post
Hasta tutuklu, gazeteci Ataman’ın başvurusu AİHM'de değerlendirilecek
Next post
Fitch'in tahmini: Dolar/TL kuru yıl sonunda 6 olacak