Ana SayfaGüncelDiyarbakır’daki ‘Demokrasi Nöbeti’ valilik tarafından yasaklandı

Diyarbakır’daki ‘Demokrasi Nöbeti’ valilik tarafından yasaklandı

HABER MERKEZİ – Diyarbakır’da kayyumlara karşı 53 gündür süren ‘Demokrasi Nöbeti’ valilik kararıyla yasaklandı. HDP İl Binası önünde açıklama yapmak isteyen partililere polis, tazyikli su ve coplarla müdahale etti. Milletvekilleri ve partililerin darp edildiği müdahalede çok sayıda kişi de gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı talimatıyla 19 Ağustos’ta Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye eşbaşkanları görevden alınarak yerlerine kayyum atanmıştı.

Kayyum atamalarına karşı üç kentte ‘Demokrasi Nöbeti’ başlatılmıştı.

Diyarbakır’da belediye binasının karşında yer alan Lise Caddesi’ndeki nöbet 53’üncü gününde valilik kararıyla yasaklandı.

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) haberine göre eylemin başlaması öncesinde nöbet tutulan Lise Caddesi polisler tarafından bariyerlerle trafiğe kapatılırken, caddeye çıkan sokakların başına çok sayıda polis, zırhlı araç ve TOMA’lar yerleştirildi.

Yurttaşların yanı sıra gazetecilerin de alana girmesine izin vermeyen polisler, eylemin valilik kararıyla yasaklandığını belirtti.

HDP milletvekilleri ve yurttaşlar, alana girişlerine izin verilmeyince açıklama yapmak üzere HDP Diyarbakır İl Binası önüne geçti.

Burada toplanan partililer ve yurttaşlara, polis tazyikli su ve coplarla müdahale etti.

Müdahalede HDP milletvekilleri Remziye Tosun, Dersim Dağ ve Musa Farisoğullları ile yurttaşlar darp edilirken, çok sayıda kişi de gözaltına alındı.

Müdahalede, haber takibi yapan MA muhabiri Fethi Balaman da polis şiddetine maruz kaldı.

Polisin müdahalesi HDP binası çevresinde toplanan yurttaşlarca protesto edilirken, HDP binası önünde oturan aileler ise daha uzak bir noktaya götürüldü.

Diyarbakır Valiliği’nden ise nöbetin yasaklanmasıyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Previous post
Ekvador'da 'kemer sıkma' eylemleri: Çatışmalar var, OHAL ilan edildi
Next post
Mardin'de Derik Belediye Eşbaşkanı dahil 21 gözaltı