Ana SayfaGüncelEge Üniversitesi’nde Sezen Zambak’ın ölümü: ‘Asli kusurlu’ bulunan sürücü serbest bırakıldı

Ege Üniversitesi’nde Sezen Zambak’ın ölümü: ‘Asli kusurlu’ bulunan sürücü serbest bırakıldı

HABER MERKEZİ – Ege Üniversitesi kampüsündeki yoldan karşıya geçmek isteyen Sezen Zambak’a çarparak ölümüne sebep olan traktörün sürücüsü kaza tespit tutanağında ‘tam ve asli kusurlu’ bulunmasına rağmen serbest bırakıldı.

İzmir’in Bornova ilçesinde bulunan Ege Üniversitesi kampüsünde 16 Eylül’de karşıdan karşıya geçmeye çalışırken traktör çarpan Sezen Zambak yaşamını yitirmişti.

Üniversitenin Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü’nü bu yıl birincilikle bitiren Zambak’a çarpan traktörün sürücüsü Vehbi B.’nin gözaltına alınıp, ifadesinin ardından ‘adli kontrol’le serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Zambak’ın yaşamını yitirdiği kazanın, görüntülerini izleyen ve kazanın yaşandığı yerde inceleme yapan ekipler, kaza tespit tutanağı hazırladı.

‘Sürücü tam kusurlu bulundu’

Tutanakta traktör sürücüsü, ‘sağa ve sola dönüşlerde, kurallara uygun olarak geçiş yapan yayalara ilk geçiş hakkını vermek’ maddesini ihlal ettiği için asli ve tam kusurlu bulundu.

Emniyetteki ifadesinde “Yayayı görmedim” diyen Vehbi B.’nin ölümüne neden olduğu Zambak’ın ise kusurunun bulunmadığı bildirildi.

Kurala uygun olarak karşıya geçen Zambak’a 11 metre 70 santimetrelik yolu tamamlamasına 1 metre 50 santimetre yani 2 adım kala traktörün çarptığı, yolu tamamladığı için de kusursuz olduğu anlatıldı.

Zambak’ın yaşamını yitirmesinin ardından yüzde 100 kusurlu olmasına rağmen serbest bırakılan Vehbi B. hakkında iddianame hazırlandı.

İddianameye göre tutuksuz sanık Vehbi B. ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan yargılanacak.

‘Sürücünün serbest bırakılması olağan bir durum değil’

İddianamede de kaza tespit tutanağına göre sanığın cezalandırılması istenirken, Zambak Ailesi’nin avukatı Turan Aras, kazanın niteliği ve sonuçları değerlendirildiğinde sanığın ‘bilinçli taksirle ölüme neden olma’ suçundan yargılanması gerektiğini söyledi.

DHA’ya konuşan Aras, Vehbi B.’nin serbest bırakılmasının olağan bir durum olmadığını vurguladı.

“Traktörü kullanan kişinin sorumsuz, kasta yakın bir taksirle, önüne bakmadan araç kullanması, yanına da tehlikeli boyutlarda, iki kişiyi alarak onlarla sohbet etmesi sonucu kaza gerçekleşmiştir. Daha sonra savcı, olayı değerlendirdiğinde sanığın tutuklanması talebiyle mahkemeye göndermiştir. Yüzde 100 kusurlu olan bir kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakılması olağan bir durum değildir.
Savcı, bu karara itiraz etmesine rağmen, mahkeme bu kişiyi ısrarla tutuklamamıştır. Hukuken, yüzde 100 kusurlu olan bir suçlunun elini kolunu sallayarak dolaşması, bir baş sağlığı dileğinde bile bulunmaması aileyi son derece üzmüştür. Sezen’in ölümünden dolayı annesi, babası ve kardeşi büyük travma geçirmiştir. Bize göre bilinçli taksirin bütün koşulları vardır. Kasta yakın bir ihmal söz konusu.”
Previous post
Ekonomik güven endeksinde yükseliş
Next post
İstanbul Boğazı sis nedeniyle gemi geçişlerine kapatıldı