Ana SayfaKitapEnzo Traverso sorgulamaya davet ediyor: “Geçmişi Kullanma Kılavuzu”

Enzo Traverso sorgulamaya davet ediyor: “Geçmişi Kullanma Kılavuzu”

HABER MERKEZİ – Enzo Traverso’nun “Geçmişi Kullanma Kılavuzu” adlı eseri, Işık Ergüden çevirisiyle İletişim Yayınları’ndan çıktı. Geçmişin ‘bellek turizminin’ konusu haline getirilmesine karşı uyarıda bulunan Traverso ayrıca, bizleri hem geçmişe hem de bugüne dair bir sorgulamaya davet ediyor.

“Geçmişi Kullanma Kılavuzu: Tarih, Bellek, Politika” adlı eser İletişim Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

Tarihçi, düşünür Enzo Traverso’nun yazdığı kitap, Işık Ergüden çevirisiyle okurlara sunuldu.

“Belleğin Doğuşu” başlıklı bir giriş yazısı ile başlayan kitap altı bölümden oluşuyor:

  • Tarih ve Bellek Çatışkılı Bir Çift midir?
  • Zaman ve Güç
  • Yargıç ile Yazar Arasında Tarihçi
  • Geçmişin Politik Kullanımları
  • Alman Tarihçilerin İkilemleri
  • Revizyon ve Revizyonizm

Geçmişi Kullanma Kılavuzu, tüm dünyada yükselen bellek ve hakikat taleplerine kulak veriyor ancak onun kötüye kullanımına da karşı çıkıyor.

“Bellek” sözcüğünün heder edildiğini söyleyen Traverso, geçmişin “bellek turizminin” konusu haline getirilmesine karşı uyarıda bulunuyor.

“Tarihi bir çırpıda elimizin tersiyle itip yerine belleği tek ve gerçek hakikat olarak koymak ne kadar doğru?” diye soran düşünür, uzun süre kapanmayacak bir tartışmayı aydınlatmak için bizleri hem geçmişe hem de bugüne dair bir sorgulamaya da davet ediyor.

Tanıtım metni

Bellek hakkı ve talebi günümüzün pek çok siyasal mücadelesinde artık başrolde yer alıyor. 20. yüzyılın savaşlarının, diktatörlüklerinin, baskı rejimlerinin kurbanları hakikati dile getirmek için ses yükseltiyor, tarihi sorguluyor, tahakkümü lanetliyor ve adalet talep ediyorlar. Öte yandan belleğin politik güçler tarafından kullanılmaya elverişli ve muğlak niteliğiyle zoru ve baskıyı, hatta mevcut düzeni meşrulaştırmak için öne sürülmesi nadir rastlanan bir olgu değil. Bellek, direnişin ve haklı bir mücadelenin anahtarı da olabiliyor, bizzat tahakkümün biçim değiştirerek sürmesine zemin hazırlayacak biçimde kötüye de kullanılabiliyor.

Öyle ki Avrupa, soykırım belleği üzerine yapılan sayısız tartışmanın ortasında sömürgeci geçmiş söz konusu olduğunda suskun kalabiliyor, totalitarizmin hayaleti liberal düzenin meşrulaştırılmasına yardım edebiliyor. O halde tarihi bir çırpıda elimizin tersiyle itip yerine belleği tek ve gerçek hakikat olarak koymak ne kadar doğru?

Enzo Traverso hakkında

1957, İtalya doğumludur.

Cenova Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 1989 yılında École des Hautes Études en Sciences Sociales’den (EHESS) doktora derecesini aldı. Uzun yıllar Fransa’da çeşitli üniversitelerde siyaset bilimi dersleri verdi. 2013 yılından beri Cornell Üniversitesi Tarih Bölümü’nde profesör olarak görev yapmaktadır.

20’nci yüzyıl Avrupa entelektüel ve siyasal tarihiyle ilgili çalışmalarıyla tanınan Traverso’nun eserlerinden Türkçeye çevrilenler şunlardır: Yahudi Meselesi ve Marksistler (Yazın, 2011), Savaş Alanı Olarak Tarih: 20. Yüzyılın Zorbalıklarını Yorumlamak (Ayrıntı, 2013), Yahudi Modernitesinin Sonu: Muhafazakâr Bir Dönüm Noktasının Tarihi (Ayrıntı, 2016), Solun Melankolisi. Marksizm, Tarih ve Bellek (İletişim, 2018).

Previous post
2018 Onur Yürüyüşü Davası: İki kişiye yedi ay hapis cezası
Next post
Aylardır süren Hong Kong eylemlerine kısa bir bakış - Evrim Şaşmaz