Ana SayfaGüncelFotoğraf sanatçısı Sebastiao Salgado’ya Barış Ödülü

Fotoğraf sanatçısı Sebastiao Salgado’ya Barış Ödülü

HABER MERKEZİ – Alman Yayıncılar Birliği tarafından Brezilyalı fotoğraf sanatçısı Sebastiao Salgado’ya “fotoğrafçılığıyla sosyal adalet ve barışı talep ettiği, doğa ve iklim koruma konusunda dünya çapında süren tartışmaya aciliyet kazandırdığı” gerekçesiyle Barış Ödülü verildi.

Alman Kitap Basım ve Yayıncıları Derneği Borsa Birliği tarafından 75 yaşındaki Brezilyalı fotoğraf sanatçısı Sebastiao Salgado’ya Barış Ödülü verildi.

Salgado’ya ödülün, “fotoğrafçılığıyla sosyal adalet ve barışı talep ettiği, doğa ve iklim koruma konusunda dünya çapında süren tartışmaya aciliyet kazandırdığı” gerekçesiyle verildiği açıklandı.

DW Türkçe’nin haberine göre, ayrıca sanatçının Instituto Terra adlı kuruluşla biyoçeşitlilik ve ekosistemlerin yeniden canlandırılmasına katkı sağladığı da ifade edildi.

Ödül, Frankfurt Aziz Pavlus Kilisesi’nde (Paulskirche) yapılan törenle sanatçıya takdim edildi.

Salgado, Frankfurt’taki törende yaptığı teşekkür konuşmasında kendisini “hayatının büyük bir kısmını gezegenin ve onun sakinlerinin içinde bulunduğu acil durumu belgelemeye hasretmiş bir fotoğrafçı” olarak gördüğünü söyledi.

Frankfurt’taki ödül töreninde Dünyanın Tuzu (2014) adlı filminde Salgado’nun hayatı ve eserlerini ele alan usta yönetmen Wim Wenders bir konuşma yaptı. Wenders, Salgado’nun “sosyal adalet ve çalışma olmadan, insan onuru tanınmadan, yoksulluk ve açlık gibi gereksiz koşular sona ermeden ve dünyamızın güzelliği ve kutsallığına değer vermeksizin barışın mümkün olamayacağını” eserlerinde ortaya koyduğunu söyledi.

Sebastiao Salgado, Alman Yayıncılar Birliği’nin 1950 yılından bu yana verdiği ödülü kazanan ilk fotoğrafçı oldu aynı zamanda.

Salgado altın madenlerindeki insani olmayan çalışma koşullarını, Ruanda’daki soykırımı ya da mültecilerin durumunu fotoğraflarına yansıtmıştı. Ayrıca Genesis adlı fotoğraf derlemesinde gezegenin güzelliklerini sergilemişti.

Ödül 1950’den bu yana edebiyat, bilim, sanat ya da barış düşüncesinin gerçekleşmesi için katkı sağlayan kişilere veriliyor.

Ödülü Türkiye’den şimdiye kadar 1997 yılında Yaşar Kemal ve 2005’te Orhan Pamuk kazanmıştı.
Önceki Haber
Memurların fazla mesai ücretine 13 kuruş zam
Sonraki Haber
Mardin ve Afrin'de iki asker hayatını kaybetti