Ana SayfaGüncelHasta tutuklu, gazeteci Ataman’ın başvurusu AİHM’de değerlendirilecek

Hasta tutuklu, gazeteci Ataman’ın başvurusu AİHM’de değerlendirilecek

HABER MERKEZİ – AİHM, 14 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan hasta tutuklu, gazeteci Ziya Ataman’ın başvurusunu değerlendirme kararı aldı. Avukat Veysel Ok, “AİHM, eğer bu tutuklamayı ve kararı hukuka aykırı bulursa bu baştan yargılamaya ve tahliye etmeye kadar bir süreci açabilir” dedi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri Ziya Ataman, 10 Nisan 2016 tarihinde gözaltına alındıktan bir gün sonra “Örgüt üyesi olmak”, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “Patlayıcı madde kullanmak suretiyle mala zarar vermek” gibi bir dizi suçlamayla çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutulan Ataman ile birlikte toplam 19 kişi hakkında 19 ay sonra iddianame hazırlanmıştı.

Ataman’ın da aralarında bulunduğu dokuzu tutuklu 19 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşması 2 Mart 2018’de Şırnak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılmıştı.

Kısa bir süre sonra, Silopi’deki yasak sırasındaki bazı olaylara ilişkin kimi kişiler hakkında açılan dosyalar da söz konusu davayla birleştirilmişti. Böylece davada yargılananların sayısı 21’i bulmuştu.

10 kişinin tutuklu yargılandığı davada yer alan birçok tanık daha en baştan ifadelerini geri çekmişti.

Ziya Ataman’ın tutuklanmasına gerekçe yapılan suçlamalardan biri davanın en önemli tanıkları arasında bulunan ve aynı zamanda dosyada tutuklu olan Kadir Ataman’ın ifadesiydi. Kadir Ataman, 26 Mart 2018’de talimat üzerine verdiği ifadede, Ziya Ataman’ı suçlayan ifadelerinin işkence altında alındığını söylemişti.

24 Eylül 2019 tarihinde davanın 12’nci duruşmasında 14 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Ziya Ataman yargılandığı süre boyunca tutuklu bulunduğu cezaevinden ses ve görüntülü bilişim sistemi (SEGBİS) aracılığıyla mahkemeye çıkarılmıştı.

İkinci duruşmasında SEGBİS arızası nedeniyle ifade veremeyen Ataman, üç yıllık tutukluluğu boyunca sadece birkaç dakika savunma yapabilmişti.

AİHM Ataman’ın başvurusunu değerlendirecek

Bu süreçte Ataman’ın avukatları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuruda bulunmuştu.

Evrensel gazetesinden Meltem Akyol’un haberine göre AİHM, bağırsakları iflas eden ve ilaçlara bağlı olarak yaşamını idame ettirmeye çalışan Ataman’ın başvurusunu değerlendirme kararı aldı.

Konuya ilişkin Evrensel’e bilgi veren Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) Eş Direktörü Avukat Veysel Ok, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, eğer bu tutuklamayı ve kararı hukuka aykırı bulursa bu baştan yargılamaya ve tahliye etmeye kadar bir süreci açabilir” dedi.

“Uzun tutukluluk süresi ile birlikte tutuklamanın hukuksuz olması, ifade özgürlüğünün, adil yargılanma hakkının, savunma hakkının ihlal edilmiş olması gibi beş farklı yönden başvuru yapmıştık” diyen Ok, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer AİHM bu tutukluluğu hukuksuz bulursa ve tutuklama için gerekçe yapılan delillerin ‘tutuklamaya yeterli olmadığına’ karar verirse Ziya açısından tahliye umudu doğabilir.
“Normalde iç hukuk süreci devam ediyor ama biz Ziya’nın tutukluluk koşulları için başvurmuştuk. Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunmuştuk, oradan reddedilmişti. O yüzden Ziya’nın iç hukukla ilgili gideceği yollar aslında bu anlamda tükendi. Bu nedenle AİHM’den çıkacak karar Ziya’nın davasını tabii ki etkileyecek.”

Yargının ‘basın mesaisi’ başladı: Eylül’de sekiz gazeteciye 26 yıl hapis

Previous post
Fas'ta gazeteci Raissouni’ye 'evlilik dışı cinsel ilişki' ve 'kürtaj' bahaneleriyle hapis
Next post
Direnişin 318'inci günü: 27 işçiden ikisi işe iade davasını kazandı