Ana SayfaGüncelHDP “işgal” dedi, dört parti tepki gösterdi

HDP “işgal” dedi, dört parti tepki gösterdi

HABER MERKEZİ – Yargı paketinin görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu’nda operasyon gerginliği yaşandı. HDP’li vekillerin “işgal” nitelemesine AKP, MHP, CHP ve İYİ Parti sıralarından tepki geldi.

Yargı paketinin Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinde Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük başlattığı operasyon gerginliği yaşandı.

MA’nın haberine göre HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni kürsüde yaptığı konuşmada Türkiye’nin başlattığı operasyon için “işgal”, TSK için ise “işgal kuvvetleri”  dedi. Çepni’nin bu açıklamaları Genel Kurul’da gerginliğe neden oldu.

Çepni’nin konuşmasına AKP,CHP, MHP ve İYİ Parti sıralarından tepkiler geldi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan söz alarak, “Türk ordusunun kendi bekası için savunmak için yaptığı bu operasyonu ‘işgal kuvvetlerinin harekatları’ diyemezsiniz” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da operasyonu şu sözlerle savundu:

“Türkiye Cumhuriyeti eğer askeri olarak o ya da bu nedenle şuanda başka bir ülkenin sınırları içindeyken, Türkiye Büyük Millet Meclisi kendi askerini koruma ve kollama görevi için bir tezkere getirirse biz buna ‘evet’ deriz. Bizim barışa karşı olan güvencemizden, bayrağımıza milletimize karşı olan tutkumuzdan kimsenin şüphesi olamaz. Eğer tek bir Mehmetçiğimize bir şey olursa biz CHP olarak oraya gideriz.”

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan ise konuşmalara tepki göstererek, 4 partinin birleşerek savaşa “evet” dediğini ifade etti.

“Tayyip Erdoğan önümüze bir tezkere koydu. Savaşa ‘evet’ dediniz. Bizi burada susturmayı mı hedefliyorsunuz? Bülent Turan ‘demokratik tepkilerin başımızın üstünde yeri var’ dedi. O arkadaşımızın elinde silah mı vardı?  O kürsü demokrasinin kürsüsü değil mi?
“Savaşa ‘evet’ dediniz, ‘Barış pınarı’ dediniz. Biz de diyoruz ki ‘o pınardan kan ve gözyaşı akacak’.
“IŞİD ile bir kez daha iş görmeye gidiyorsunuz. Afrin’de siz varsınız, çeteler var. Bunun adı ‘işgal’ değildir de nedir? Bu işgaldir. Başka ülkenin toprak bütünlüğünün ihlalidir. Savaş suçu işliyorsunuz.”

Konuşmaların ardından Genel Kurul’u yöneten Meclis Başkanvekili CHP’li Levent Gök, Çepni’nin açıklamalarını doğru bulmadığını belirterek, oturuma 5 dakika ara verdi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Royal Society of Biology yarışmasının en iyi kareleri
Sonraki Haber
Beş ülkenin çağrısıyla: BMGK Kuzey Suriye gündemiyle toplanıyor