Ana SayfaGüncelİBB, Haydarpaşa ve Sirkeci garları ihalesinden elendi; İmamoğlu’ndan açıklama

İBB, Haydarpaşa ve Sirkeci garları ihalesinden elendi; İmamoğlu’ndan açıklama

HABER MERKEZİ – Haydarpaşa ve Sirkeci garlarını ihalesinden İstanbul Büyükşehir Belediyesi elendi. İBB Başkanı İmamoğlu, kendilerine haber verilmeden ihale yapıldığını açıkladı ve mahkemeye başvuracaklarını söyledi.

Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının bazı bölümlerinin, kültür ve sanat etkinlikleri için kullanılmak üzere kiralanması ihalesi sonuçlandı.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) yaptığı ihaleyi Hezarfen Danışmanlık Limited Şirketi kazandı.

İkinci teklif sahibi olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinin oluşturduğu konsorsiyumun, ‘teknik hatalar nedeniyle’ ihaleden elendiği belirtildi.

İBB, ihaleye Medya A.Ş, Kültür A.Ş, İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri (İSBAK) A.Ş ve Metro A.Ş şirketleriyle katıldı.

Hezarfen Danışmanlık Şirketi ihalede aylık 300 bin TL teklif sunarken, İBB aylık 100 bin TL teklif sundu.

“Mahkemeye başvuracağız”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ihalenin sonuçlanması üzerine hazırladığı ve videoya aldırdığı açıklamayı kendi sosyal medya hesaplarından yayınladı.

İhale sonucunun açıklanması için verilen 15 günlük sürenin dolduğu bugün (18 Ekim) saat 17.00 sıralarında TCDD’de ihale ilgili bir toplantı yapıldığını, bu toplantının kendilerine haber verilmediğini belirten İmamoğlu şunları söyledi:

“Toplantıda kim olduğu belli olmayan, daha düne kadar İBB’nin bir çalışanı olan 3 bin TL maaş alan, bir vakfın da geçmişte genel müdürlüğünü yapmış bir şahsa ait şirkete, İstanbul’un en kıymetli Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının arka planındaki kullanım alanların ticari faaliyet yapılmamak üzere 350 bin bedelle, bizden habersiz, sözüm ona bir bahaneyle, bizim ihaleye girmemizi engelleyerek verdiler.”

Gereğinin yapılacağını, bunun için bütün yurttaşlara söz verdiğini ifade eden İmamoğlu, İBB adına ihaleye giren konsorsiyumdaki şirketlerin hepsinin iş deneyim belgesi olmadığı gerekçesinin yasal olmadığını belirtti.

Konsorsiyumu oluşturan şirketlerden birinin iş deneyim belgesi olmasının ihale için yeterli olduğunu söyleyen İmamoğlu, “Bizim koca Kültür A.Ş’nin deneyimini hafife alıp bahane üretiyorlar” dedi ve ekledi:

“Pazartesi günü İBB’nin bütün avukatlarıyla suç duyurusunda bulunuyoruz. İstanbul’da ne kadar katılmak istiyoruz diyen avukat varsa suç duyurunda bulunuyoruz. Saatini bildireceğim. Bütün hukukçularımız gidecekler, 16 milyon insanın hakkını arayacaklar.
“Bu çok büyük bir mesele. Hakkımı arayacağım, beni 16 milyon insan bunun için seçti. 16 milyon insanın malını tek faaliyeti kültür sanat olan alanın tek verileceği yer İBB iken, sermayesi 10 bin lira olup daha düne kadar 3 bin lira İBB’den maaş alan düne kadar bir ailenin fertlerine ait vakfın yöneticisi olan bir şahsa verilmesinin altındaki motivasyon nedir?
“Bu motivasyon neyse başka yerlere de sirayet eder. Onun için hakkımızı arayacağız. Haydarpaşa’nın Sirkeci’nin o alanını bu halk müsaade etmediği sürece hiç kimse giremez.”
Previous post
Kadın özgürlük mücadelesine tiyatrodan bir bakış: 'Aklı Olan Delirsin'
Next post
İstanbul'da sis nedeniyle vapur seferleri iptal edildi