Ana SayfaGüncelKESK, DİSK, TMMOB ve TTB’den 10 Ekim çağrısı

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’den 10 Ekim çağrısı

HABER MERKEZİ – Ankara Katliamı’nın dördüncü yılı yaklaşırken, Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, KESK, DİSK, TMMOB ve TTB ortak açıklama yaparak, katliam anması için çağrıda bulundu.

10 Ekim 2015’te, Ankara Garı’nın önündeki Demokrasi ve Barış Mitingi’ne yönelik saldırıda 103 kişi hayatını kaybetmişti.

Katliamın dördüncü yıl dönümünde yapılacak anma öncesi 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim- Der), Türk Mühendisler ve Mimarlar Odalar  Birliği (TMMOB), Kamu Emekçiler Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda ilk olarak konuşan 10 Ekim-Der Eşbaşkanı Mehtap Sakinci Coşgun 10 Ekim’de herkesi Ankara Gar Meydanı’na davet etti:

“4’üncü yılda bir arada olmaktan başka çaremiz yok. Dün gibi olan katliamın takvimlere düşen tarihi basite almamız gerekir.
“48 ay boyunca her ayın 10’unda Gar’ın önünde anmalarımızı gerçekleştirdik. 10 Ekim’de katledilenler, bedenen, kalben ve ruhen yaralananlara adalet gelmeyecekse bu ülkede kimseye adalet gelmez.”

“Bir tanesi dahi yargılanmadı”

Ardından konuşan KESK Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Türkiye’nin 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinden sonra yoğun bir sürecin içerisine girdiğini belirterek, “Emekçilere ve bütün muhalif kesimlere yönelik bir baskı süreci başlatıldı” dedi.

Katliamdan sonra yaşanılan mahkeme sürecine dair de konuşan Bozgeyik, “Kamu görevlisi dahi bir bu patlamada gerici olanlar ve kamu görevlileri suçlu iken, bir tanesi dahi yargılanmadı” diyerek yargılanma sürecinin adil ve hukuksal anlamda yürümediğini ifade etti.

“Suçlular açığa çıkana kadar mücadelemiz devam edecek”

DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca ise, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun katliamlardan sonra sarf ettiği ‘oylarımız arttı’ sözlerinin aslında bu katliamın bile isteyerek yapıldığını açıkça ortaya çıkardığını belirterek, “Eğer bu ülkede bir adalet varsa o dönemin içişleri, başbakanını yargılayacaktır” dedi.

Yaşanan katliamın Türkiye tarihinde ilk olmadığını belirten TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Korkmaz da, “İktidarın istediği, insanlar haklarını talep etmesin, özgürlüğünü istemesin. Bunu isteyen insanları katliamdan geçirdiler, aslında yaratıkları kaos ortamında istediklerini bir nebze aldılar” diye konuştu.

TTB Merkez Konseyi başkanı Sinan Adıyaman ise, “Gerçek suçlular açığa çıkana kadar, mücadelemiz devam edecek” dedi.


10 Ekim anma programı belli oldu

Previous post
'Şüpheleri' sıralayan İHD'den Nadira Kadirova için çağrı
Next post
Gomidas Vartabed’in müzik mirası üzerine: "Kalbim O Viran Evlere Benzer"