Ana SayfaGüncelKılıçdaroğlu İYİ Parti’nin HDP karşıtlığını “Saray’ın özel çalışmasına” yordu

Kılıçdaroğlu İYİ Parti’nin HDP karşıtlığını “Saray’ın özel çalışmasına” yordu

HABER MERKEZİ – CHP lideri Kılıçdaroğlu, ittifak ortağı İYİ Parti’den gelen ‘HDP ile ittifak uyarıları’nı değerlendirirken, “Saray, Millet İttifakı’nı dağıtmak için özel çalışma yapıyor” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ittifak ortağı İYİ Parti ile aralarının bozulması için “özel çalışma” yapıldığını iddia etti.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’a konuşan CHP lideri, “Saray Millet İttifakı’nı dağıtmak için özel çalışma yapıyor” dedi ancak “ittifakın bozulacağını sanmadığını” belirtti.

Kılıçdaroğlu söz konusu yanıtı, son zamanlarda İYİ Parti’den Millet İttifakı’na dönük eleştirilerin artması, özellikle parti sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu’nun “CHP HDP ile ittifak yaparsa biz orada yokuz” açıklamasının sorulması üzerine verdi.

CHP lideri, “Millet İttifakı’nı oluşturan siyasi partilerin ittifakını bozmaya yönelik bir Saray hareketi bu” dedi ve ekledi:

“Çünkü Saray, bu ittifakın bir şekilde bozulmasını istiyor. Araya pekçok kişiyi koyuyorlar, istihbarat elemanları dahil olmak üzere devreye konulup, ‘Millet ittifakını nasıl bozarız?’ arayışı içindeler. Ben bu ittifakın bozulacağını sanmıyorum.”

Kılıçdaroğlu, “‘CHP ile HDP kolkola girerse biz olmayız’ cümlesi sizi rahatsız etmiyor mu?” sorusuna ise “Soruya bakmak lazım, hangi sorunun sonucu olarak bu cümleyi kullandı, ona bakmak lazım. HDP ayrı parti, biz ayrı partiyiz” yanıtını verdi.

“Hayır efendim, hiçbir partiyle kolkola değiliz. Demokrasi konusunda, kim demokrasiyi savunuyorsa, biz de onlara saygı duyarız, tek adam rejimine kim karşıysa saygı duyarız.
“Vatandaşın sorunlarını çözme konusunda kim düşünce üretir, yol, yöntem üretirse saygı duyarız.
“HDP de bu ülkenin 6 milyon kişinin oyunu almış bir siyasi parti. Yasadışı işlem varsa bu ülkenin savcısı var, istihbarat örgütü var, mahkemeleri var, gereğini yaparlar.”
Previous post
Irak’ta hükümet karşıtı eylemler: Yeşil Bölge'ye giriş yasaklandı, can kayıpları var
Next post
Akdeniz'de 5.1 büyüklüğünde deprem