Ana SayfaGüncelKürt sanatçı Kayhan Kalhor İstanbul konserini iptal etti

Kürt sanatçı Kayhan Kalhor İstanbul konserini iptal etti

HABER MERKEZİ – Kürt sanatçı Kayhan Kalhor, Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik operasyonunu protesto ederek, 13 Ekim’deki Cemal Reşit Rey konser salonundaki “Horasan’dan Anadolu’ya – Erdal Erzincan & Kayhan Kalhor” etkinliğine katılmayacağını açıkladı.

İran’da doğran Kürt sanatçı Kayhan Kalhor, “Horasan’dan Anadolu’ya – Erdal Erzincan & Kayhan Kalhor” etkinliğine katılmayacağını açıkladı.

Dün akşam (11 Ekim) Londra’daki Royal Festival Salonunda Trio Rembrandt ile ortak konser veren Kalhor, konser esnasında Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye dönük operasyonu hakkında konuştu.

“Bugünler Kürtler için zor günlerdir. Suriye’nin kuzeyinde Kürtlere karşı şiddet ve savaş devam ediyor. Bu da Kürt halkının acı çekmesine yol açıyor. Bu savaş mülteciler, göçmenler ve ölenlerin sayısını arttıracaktır. Ancak maalesef bazı siyasetçiler bunu anlamıyor.”

Kalkor, 13 Ekim’deki Cemal Reşit Rey konser salonundaki etkinliğe katılmayacağını da söyledi.

“Yakın zamanda Türkiye’nin İstanbul kentinde konser düzenleyecektim. Ancak Kürt kardeşlerim için bu konseri iptal ettim. Ayrıca bu akşamki son parçayı da Kürt çocuklar için okuyorum. Umarım savaştan uzak bir dünyada, çocukların huzur içinde yaşadığı bir dünyada hayatımızı sürdürebiliriz.”

Kayhan Kalhor hakkında

Kürt kamança ustası, besteci ve klasik Farsça-Kürtçe müzik ustası.

Kalhor, 1963 yılında İran’ın başkenti Tahran’da doğdu.

13 yaşındayken İran Ulusal Radyo ve Televizyon korosunda çalışmaya başladı.

Roma’da ve Ottowa Carleton konservatuvarında klasik batı müziği eğitimi aldı.

2000 yılında M.R. Shajarian ile birlikte yaptığı “Night Silence, Desert” adlı çalışması, AFIM tarafından “En İyi Geleneksel Dünya Müziği Albümü” olarak ödüllendirildi.

2017 yılında dünyaca ünlü viyolonsel sanatçısı Yo-Yo Ma ve Silk Road Ensemble ile kaydettikleri albüm ile Grammy ödülü kazandı.

2019 yılında Womex Dünya Müziği Fuarı’nda Yılın Sanatçısı ödülüne layık görüldü.

Kalhor aynı zamanda New York’taki bir üniversitede müzik dersleri vermekte.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
İHD’den Şirin Ünal hakkında suç duyurusu
Sonraki Haber
Bahçeli 14 Ekim’de 'mesaisine' başlayacak