Ana SayfaDünyaMerkel’in halefinden Türkiye’ye “ilhak” suçlaması

Merkel’in halefinden Türkiye’ye “ilhak” suçlaması

HABER MERKEZİ – Suriye-Türkiye sınırında uluslararası denetim altında “güvenli bölge” önerisiyle Almanya siyasetinde tartışmalara neden olan Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer, şimdi de Ankara’yı “ilhak”la suçladı.

Kuzeydoğu Suriye’de Türkiye-Suriye sınır hattı boyunca uluslararası denetime tabi bir “güvenli bölge” oluşturulması önerisiyle tartışmalara neden olan Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer yeni bir çıkışa daha imza attı.

Kramp-Karrenbauer, dün yaptığı açıklamada “Türkiye gibi NATO müttefikimiz olan bir ülkenin, güvenlik çıkarları meşru olsun olmasın devletler hukukuna aykırı bir şekilde bir bölgeyi ilhak ettiği ve insanların buradan sürüldüğü, bir gerçektir” ifadelerini kullandı.

Almanya Başkanı Angela Merkel’in halefi olarak gösterilen Kramp-Karrenbauer’in Türkiye’yi “ilhak”la suçlaması tepkilere yol açtı.

İlhak, bir başka devletin topraklarına zorla ve kalıcı olarak girilmesi anlamına geliyor.

‘İlhak’ suçlaması tartışılıyor

Hür Demokrat Parti meclis grubunun dış politika sözcüsü Alexander Graf Lambsdorff, Almanya Savunma Bakanı’nı yanlış bilgiler yaymakla suçladı ve “Savunma Bakanı böylesine ciddi konularda kamuoyunda yeterince donanımlı olmadığını gösteriyorsa bu çok üzücü” dedi.

Yeşiller Partisi meclis grubunun dış politika sözcüsü Omid Nouripour da Kramp-Karrenbauer’in özellikle de kriz dönemlerinde daha net ve özenli tezler öne sürmesi gerektiğini kaydetti.

Nouripour, Kramp-Karrenbauer’in Almanya askerlerini Suriye’nin kuzeydoğusuna gönderme niyetine atıfta bulunarak, bu önerinin dayandırıldığı hukuki temelin geçerliliği konusunda “yavaş yavaş korku duymaya başladığını” sözlerine ekledi.

Almanya hükümetinden ise Savunma Bakanı’nın “uluslararası güvenli bölge” oluşturulması önerisi konusunda “henüz ortak bir tutum yok” mesajı gelmişti.

Türkiye, 9 Ekim’de Kuzeydoğu Suriye’ye dönük başlattığı askeri operasyonu 22 Ekim’de Rusya’nın Soçi kentinde Ankara ve Moskova yönetimleri arasında varılan 10 maddelik mutabakat sonucu sonlandırmıştı.

Diğer yandan AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, operasyon sürerken yaptığı bir konuşmada askeri harekatı “işgal” diye nitelendiren Avrupa ülkelerini uyarmış, Türkiye’de bulunan 3.6 milyon Suriyeli mülteciyi Avrupa’ya gönderme tehdidinde bulunmuştu.


Şoygu, DSG komutanı ile görüştü: Moskova ve Kuzey Suriye’den açıklamalar

Çıkmaz yolda diretmek: Bir Suriye denemesi – Cengizhan Kaptan

BM: Türkiye’nin harekatı 176 bin kişiyi yerinden etti, 80 bini çocuk


Karınca, DW Türkçe
Previous post
Şırnak'ta zırhlı aracın çarptığı çocuğun engelli kalma riski var
Next post
Hüzünlü sonbahar Polyannası – Elend Aydın