Ana SayfaGüncelMuhalefet uyarıyor: Türkiye’yi bekleyen IŞİD tehlikesi

Muhalefet uyarıyor: Türkiye’yi bekleyen IŞİD tehlikesi

HABER MERKEZİ – Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna beklenen harekâtına tepki gösteren HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “AKP-MHP ittifakı sarsılmakta olan iktidarlarını yeni bir askeri harekat temeli üzerinde sağlamlaştırmaya çalışmaktadır” dedi. ABD’nin “IŞİD’lilerin de Türkiye’nin sorumluluğunda olduğu” yönündeki açıklamasına karşı ise hem HDP hem de CHP’den uyarılar geldi.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin hazırlığını yaptığı operasyon konusunda açıklamalarda bulundu.

Son gelişmelere işaret ederek Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük askeri harekâtın her an başlatılabileceğine dikkat çeken Oluç, “Yapılacak bir askeri harekat bu bölgeye barış, huzur ve demokrasi getirecek özellikte olmayacaktır” dedi.

Suriye’de ve Irak’ta barışın gelişmesinin Türkiye’de demokrasinin gelişmesi ile sağlanabileceğini belirten Oluç, “Çözüm askeri harekâtta değil. Çözüm politikada, demokraside, insan haklarını ve hukukun üstünlüğünü sağlamaktadır” diye konuştu.

“Suriye’nin toprak bütünlüğü” konusu ile “güvenli bölge” anlayışının bağdaşmadığını vurgulayan Oluç, güvenli bölgenin Suriye’nin toprak bütünlüğünün ihlal edilmesi demek olduğunu söyledi.

Hazırlığı yapılan operasyon ile “AKP-MHP ittifakının sarsılan iktidarını sağlamlaştırmaya çalıştığını” savunan Oluç, şöyle devam etti:

“AKP ve MHP ittifakının iktidarı, özellikle 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinden sonra çok ciddi bir sarsıntı yaşamıştır. Özellikle 23 Haziran seçimlerinden bugüne kadar yapılan kamuoyu araştırmalarına baktığımızda- ki bu araştırmalar sadece iktidar yanlısı şirketler değil diğer şirketler tarafından da yapılmaktadır – güvenilir bütün kamuoyu araştırmaları AKP-MHP ittifakının çok ciddi bir şekilde mevzi kaybettiğini, çok ciddi şekilde irtifa kaybettiğini göstermektedir. Çekirdek oyların yüzde 27 ile yüzde 30 arasında değiştiği bir AKP oy oranı söz konusudur.
“İşte AKP-MHP ittifakı sarsılmakta olan iktidarlarını yeni bir askeri harekât temeli üzerinde sağlamlaştırmaya çalışmaktadır. Bu harekât Suriye’ye huzur, demokrasi getirme harekâtı değildir. Türkiye’de AKP-MHP iktidarını sağlamlaştırma harekâtıdır. Bunların hepsi son derece vahim göstergelerdir.”

IŞİD uyarısı

Erdoğan-Trump görüşmesi sonrası Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “bölgede yakalanmış olan tüm IŞİD’lilerden bundan böyle Türkiye’nin sorumlu olacağı” şeklindeki ifadeye dikkat çeken HDP Grup Başkanvekili, “IŞİD’li esirler Türkiye’nin kucağına bırakılan saatli bombadır” uyarısında bulundu.

“IŞİD’li esirler meselesi son derece ciddidir. Avrupa ülkelerinin kendi ülkelerinden gitmiş olan IŞİD’lileri geri almaması uzun zamandır tartışma konusuydu. Ve şimdi ABD’nin ‘bundan sonra IŞİD’li esirler meselesinin sorumluluğu Türkiye’dedir’ demesi son derece büyük bir sorun yaratmıştır. Kaç bin kişidir IŞİD’li esirler? Rivayet muhtelif 3 bin mi, 7 bin mi, 10 bin mi belli değil. Bunların yaratacağı sorunlar Türkiye açısından çok büyük iç huzursuzluklara neden olacaktır. Bu konu öyle hafife alınabilir bir konu değildir. Uyarıyoruz.”
HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar / Fotoğraf: MA

Mardin’de kayyum atamalarına karşı 50’nci gününe giren ‘Demokrasi Nöbeti’nde konuşan HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar da hükümet uyardı.

AKP’nin savaş kararı aldığını söyleyen Dündar, “Bu, Türkiye’nin harap olmasına neden olacak bir karardır” diye konuştu.

Türkiye’nin ABD eliyle bilinçli olarak bataklığa çekildiğine dikkat çeken Dündar, “ABD’nin IŞİD’in sorumluluğunu Türkiye’ye verdiğini” savunarak, “Türkiye’yi Ortadoğu’da, Rojava’da bir bataklığa sürüklüyorlar, savaşa sürüklüyorlar” dedi.

Buna karşın “Bu yol doğru bir yol değil” dediklerini belirten Dündar, “Türkiye bu komploya dahil olmaktan vazgeçmeli, savaşa girmekten vazgeçmeli” çağrısında bulundu.

CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç da Türkiye’yi bekleyen IŞİD tehlikesine dikkat çekti.

Özkoç, ABD’nin, kendisinin ve Avrupa Birliği’nin ‘süpüremediği’ IŞİD’lileri Türkiye’ye bıraktığını belirterek şunları yazdı: “Şu an birçok cephede tehdit altında olduğumuz unutulmamalı. Siyasi istikbal uğruna Kahraman Mehmetçiklerimiz kesinlikle Ortadoğu bataklığına itilmemelidir.”

Previous post
Meteoroloji ve AKOM'dan İstanbul’a kuvvetli yağmur ve fırtına uyarısı
Next post
Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nün sahipleri belli oldu