Ana SayfaToplumsal CinsiyetNadira Kadirova’nın avukatı istifa etti

Nadira Kadirova’nın avukatı istifa etti

HABER MERKEZİ – AKP’li Şirin Ünal’ın evinde intihar ettiği iddia edilen Nadira Kadirova’nın ailesinin avukatı Müjde Tozbey Erden, ailenin avukatlığında istifa ettiğini duyurdu.

AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın Ankara Çankaya’da bulunan evinde çalışan Özbekistanlı Nadira Kadirova’nın vekile ait silahla yaşamına son verdiği öne sürülmüş, şüpheli ölümün araştırılmaması üzerine kamuoyunda tepki oluşmuştu.

Kadirova’nın ailesinin avukatı Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Başkanı Müjde Tozbey Erden, ailenin avukatlığından istifa ettiğini açıkladı.

müjde tozbey erden ile ilgili görsel sonucu

İstifa gerekçesini yaptığı yazılı açıklamayla duyuran Tozbey Erden, Kadirova’nın ailesi ile farklı bakış açısına sahip oldukları için istifa ettiğini belirtti.

“Gericiliğe ve karanlığa kurban giden Nadira ve Nadira gibi kadınlar için mücadele etmeye devam edeceğiz” diyen Tozbey Erden’in açıklamasının tamamı şöyle:

“Bildiğiniz üzere 23 Eylül tarihinde Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde intihar ettiği söylenen Nadira Kadirova’nın ailesinin vekilliğini Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği olarak üstlendik. Nadira’nın ailesinin tarafımıza ulaştığı 25 Eylül tarihinden bu yana da, avukatlıklarını yapmaya devam ettik.
Bu süre zarfında boyun eğmeyerek, Nadira’nın şüpheli ölümünün aydınlatılması ve adaletin sağlanması için Nadira’nın arkadaşları, basından emekçi dostlarımız, meslektaşlarımız ve tüm kamuoyunun desteği ile soruşturmanın hızlıca kapatılmasını önleyip, Nadira’nın şüpheli ölümünün duyulması için mücadele ettik. Ancak gelinen bu aşamada Nadira’nın ailesi ile farklı bakış açılarına sahip olmamız nedeniyle vekilliklerinden istifa etme gereği duyduk.
Bugünden sonra Nadira’nın ailesinin avukatı olarak değil, gericiliğe ve karanlığa kurban giden Nadira ve Nadira gibi kadınlar için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Ne olmuştu?

AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın Ankara’daki evinde çalışan ve 4 yıl önce Türkiye’ye yerleşen Özbekistan vatandaşı Nadira Kadirova, 23 Eylül akşamı yaşamını yitirmişti.

Ankara Emniyet Müdürlüğü, olaya ilişkin yaptığı açıklamada ‘silahla gerçekleştirilmiş bir intihar’ ifadesini kullanmıştı.

Kadirova’nın yakın bir arkadaşı ise olaydan önce ev işçisi kadının kendisine, AKP’li vekil Ünal’ın tacizine uğradığını ve kendini öldürmeyi düşündüğünü söylediğini belirtmişti.

Yürütülen soruşturma kapsamında yaşanan bazı gelişmeler de kamuoyunda “şüphe uyandırıcı” bulunmuştu.


Nadira Kadirova’nın avukatı: Savcılık gerekli araştırmayı yapmıyor

Previous post
Somalı madencilerin Ankara'ya yürüyüşüne engel
Next post
Hasta tutuklu Kinyas Gülcan yaşamını yitirdi