Ana SayfaDünyaNobel Fizik Ödülü sahiplerini buldu

Nobel Fizik Ödülü sahiplerini buldu

HABER MERKEZİ – 2019 Nobel Fizik Ödülü’nü evren anlayışını genişleten çalışmalarından dolayı James Peebles, Michel Mayor ve Didier Queloz kazandı.

2019 Nobel Fizik Ödülü’nü uzay çalışmalarıyla tanınan James Peebles, Michel Mayor ve Didier Queloz kazandı.

Ödül bilim insanlarına “evren anlayışını genişleten çalışmalarından” dolayı veridi.

7 Ekim’de Nobel Tıp Ödülü ile başlayan törenler fizik alanında ödüle layık görülen bilim insanlarının açıklanmasıyla devam ediyor.

Nobel Fizik Ödülü

Nobel Ödülü, insanlığa hizmet edenleri ödüllendirmek amacıyla 1901’den beri İsveçli bilim insanı Alfred Nobel adına veriliyor.

Ödüller, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, İsveç Akademisi, Karolinska Enstitüsü ve Norveç Nobel Komitesi tarafından kişilere veya kuruluşlara tıp, fizik, kimya, edebiyat ve barış alanlarındaki olağanüstü başarılarından dolayı veriliyor.

ABD’li fizikçi ve elektrik mühendisi John Bardeen, 1956 ve 1972 yıllarında iki kez Nobel Fizik Ödülü’nü alan tek bilim insanı olarak tarihe geçti.

Nobel Fizik Ödülü’nü bugüne kadar 3 kadın kazandı. 1903’te Polonya asıllı Fransız kimyager ve fizikçi Marie Curie, 1963’te Alman asıllı ABD’li fizikçi Maria Goeppert-Mayer, 2018’de ise Kanadalı fizikçi Dana Strickland ödülün sahibi oldu.

Nobel Fizik Ödülü’nü alan en genç bilim insanı Lawrence Bragg, babası William Bragg ile 1915’te ödüle layık görüldü. Lawrence, ödülü aldığında 25 yaşındaydı.


Karınca, Euronews, NTV
Previous post
'Sosyalist Tartışma' toplantıları 11 Ekim'de başlıyor
Next post
Nadira Kadirova’nın ağabeyi: Şüpheler var, dosya kapatılmasın