Ana SayfaEkonomiOperasyon gündeminde zam üstüne zam

Operasyon gündeminde zam üstüne zam

HABER MERKEZİ – Türkiye’de gündem Fırat’ın doğusuna operasyon yani savaş. Ancak bu gündem yoğunluğunda zam üstüne zam haberleri de geliyor. Bugün önce tüm köprü ve otoyol geçişlerine zam yapıldığı duyuruldu. Hemen ardından tren bilet fiyatları yüzde 20 artırıldı. Bu zammı ise posta gönderi ücretlerine yapılan yüzde 20’lik zam takip etti. Geçtiğimiz hafta da elektriğe yüzde 14.90 oranında zam yapılmıştı. HDP Milletvekili Garo Paylan operasyon gündeminde gelen bu zamlara dikkat çekerek “Savaş yoksulluktur” dedi. Öte yandan savaş gündemi doları da sarstı; Beyaz Saray’dan yapılan açıklama sonrası dolar ve euro yükselişte.

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın telefon görüşmesi sonrası uzun zamandır Türkiye’nin dillendirdiği Fırat’ın doğusuna operasyon konusu gündemde.

Görüşmenin akabinde ABD askeri sınırdan çekilirken, Demokratik Suriye Güçleri Washington’a “taahhütlerini yerine getirmediği için” tepki gösterip savunma çağrısı yaptı. Türkiye ise sınıra askeri yığınak yapmayı sürdürüyor.


Türkiye’nin olası operasyonu: ABD çekilirken, kim ne diyor?

Trump’ın çekilme kararı sonrası ABD’de görüş ayrılığı gündemde


Ancak “savaş” gündeminde zam üstüne zam haberleri de geliyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü, bugünden itibaren tüm otoyol ve köprü geçiş ücretlerine yüzde 20 zam yapıldığını açıkladı. Yeni zamlarla birlikte, otoyollarda otomobil için en yakın mesafe ücreti 3 lira, en uzak mesafe ücreti 30 lira, Boğaz köprüleri otomobil geçiş ücreti ise 10,50 lira oldu.

Bu zam haberinin üzerine ise Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) da yüksek hızlı ve ‘konvansiyonel’ olarak adlandırılan tren bilet fiyatlarını yüzde 20 artırdığını duyurdu.

Bunun üzerine PTT de gönderi ücretlerine yüzde 20 zam yaptı. Normal ve diğer gönderi bedelleri, bugünden itibaren yüzde 20 arttı.

Geçtiğimiz hafta da elektriğe yüzde 14.90 oranında zam yapılmıştı. Bu zamla beraber elektrik fiyatlarına yansıyan zam oranı son iki yılda yüzde 60’ı aşmış durumda.

“Savaş yoksulluktur”

Operasyon gündeminde gelen zamlara HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan Twitter hesabı üzerinden dikkat çekerek, tepki gösterdi.

Paylan, Türkiye’nin “güvenlikçi politikalara” ayırdığı kaynağa vurgu yaparken, “Savaş yoksulluktur” dedi.

Dolar yükseliyor

Öte yandan Türkiye’nin olası operasyonuna yönelik Beyaz Saray’dan yapılan açıklama sonrası döviz piyasaları yeni haftaya hareketli başladı.

Dolar yeniden 5,75’i geçerken euro da 6,30’un üzerinde.

Previous post
Portekiz seçimleri: Sosyalist Parti sandıktan birinci çıktı
Next post
Dersim’de ev baskınları: 9 gözaltı