Ana SayfaGüncel‘Rüya / Şeyh Bedreddin Destanı’ yarın sahnede

‘Rüya / Şeyh Bedreddin Destanı’ yarın sahnede

HABER MERKEZİ – Heybe Tiyatro’nun Gezi direnişi ile Şeyh Bedreddin İsyanı’nı harmanlayarak sahneye koyduğu “Rüya / Şeyh Bedreddin Destanı” yarın İstanbul’da izleyici ile buluşuyor.

İstanbul’da bulunan Heybe Tiyatro, “Rüya/Şeyh Bedreddin Destanı” oyununu 9 Ekim’de sahnelemeye hazırlanıyor.

Oyun, seyirciye, 2000’lerden 600 sene öncesine uzanan bir yolculuk sunuyor.

Gezi Direnişi ve Şeyh Bedreddin İsyanı’nı Nazım Hikmet’in dizeleriyle sahneye taşıyan oyun, “Başka bir dünya mümkün olabilir mi?” sorusunu yineliyor.

Tek kişilik ve tek perdeden oluşan oyunu derleyip yönetenler ise Bahan Gönce ile Deniz Gündoğmuş.

Oyunculuğunu da Deniz Gündoğmuş’un üstleneceği “Rüya/Şeyh Bedreddin Destanı”, 9 Ekim’in yanı sıra 23 Ekim’de de Kadıköy Emek Tiyatrosu’nda seyirci ile buluşacak.

Oyun hakkında

“Anlatıcımız neşesi, hüznü, çabuk alevlenen umudu ve derinlere gömülen umutsuzluğu ile sürdürdüğü yolculuğu esnasında ‘tuhaf’ rüyaların içine düşer. Gerçek ve düş arasında gidip gelen bir yörüngede tarihin en önemli halk hareketlerinden birine şahitlik eder ve sorar:
Başka bir dünya mümkün olabilir mi?
Şiiri anlatı tekniği ile birleştiren anlatıcı, paylaştığı hikâyesiyle bu soruları hem kendine hem de seyirciye yeniden sorar. Yalın bir sahnede beyaz gömleği ve kahverengi pantolonuyla, beyaz bir kumaş ona eşlik eder.
Zaman geçişlerini, karakter yaratımını, mekân ve olay tasvirlerini, ses, beden, uzam, aksesuar ilişkisi içerisinde şimdiki zamanın gerçekliğinde yakalamaya çalışır.”

Saat 20:30’da başlayacak olan oyunun biletlerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Previous post
‘Yargı reformu’ teklifi Komisyon'da kabul edildi
Next post
Sanık avukatı talep etti: Şule Çet'in psikolojisi incelenecek