Ana SayfaEkonomiSon zammın yansıması: 2019’da elektrik faturası ortalama 46 lira arttı

Son zammın yansıması: 2019’da elektrik faturası ortalama 46 lira arttı

HABER MERKEZİ – Elektrik Mühendisleri Odası’nın açıklamasına göre, 1 Ekim’den itibaren elektriğe yapılan yüzde 14,9’luk zam nedeniyle faturalar yıl başından bu yana 46 lira yükselmiş olacak.

Elektrik, 1 Ekim itibariyle yüzde 14,90 oranında zamlandı.

Bu zamla beraber, Ocak 2019’dan beri elektrik fiyatlarına yansıyan zam oranı yüzde 39,3’ü buldu.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), yılın başından itibaren elektriğe yapılan zamlar nedeniyle faturanın ortalama 46 lira yükseldiğini bildirdi.

Odanın İzmir şubesinin açıklamasına göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) son yaptığı zam, daha önceki zamlarla toplanınca faturayı epey artıracak.

Diken’de yer alan habere göre yılın ilk ayında ortalama bir fatura 117 lira 30 kuruş gelirken, şimdi 163 lira 40 kuruşa yükseldi.

Bu da 46 liralık bir artış anlamına geliyor.

Asgari ücretli bir kişi, maaşının yüzde 8’ini elektriğe ayırmak zorunda kalıyor. Faturanın beşte biri de vergilerden oluşuyor.

EMO, ödenecek ücreti hesaplarken dört kişilik bir ailenin asgari geçim standartları için aylık tüketeceği elektrik enerjisi miktarını 230 kilowatt saat (kWh) olarak baz aldı.

Son zam yargıya taşınacak

Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) tarafından yapılan açıklamada elektrik zammına tepki gösterilerek, 14,9’luk zam oranın geri çekilmesi talep edildi.

Bianet’in Milli gazeteden aktardığına göre açıklamada, zammın geri çekilmemesi halinde konunun yargıya taşınacağı belirtildi.

Previous post
Erdoğan’dan 'seçim barajı' açıklaması
Next post
Ferzan Özpetek’in yeni filmi: “La dea fortuna”