Ana SayfaGüncelTahir Elçi adına oyuncak kütüphanesi açıldı

Tahir Elçi adına oyuncak kütüphanesi açıldı

HABER MERKEZİ – Rengarenk Umutlar Derneği, öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi adına Sur’da oyuncak kütüphanesi kurdu. Oyuncağa erişemeyen çocuklar için açılan kütüphanenin açılışı 14 Ekim’de gerçekleştirilecek.

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Dört Ayaklı Minare önünde 28 Kasım 2015 yılında öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi adına oyuncak kütüphanesi kuruldu.

Rengarenk Umutlar Derneği, iki yıldır Sur’un mahallelerde çeşitli konularda atölyeler gerçekleştirdi, harabe yerleri de gönüllüler birlikte onardı.

Onarılan yerlerden biri de ‘Tahir Elçi Oyuncak Kütüphanesi’ oldu.

İki yıl önce yapılan çağrı üzerine gönderilen oyuncaklar burada toplandı.

Oyuncaklara erişemeyen çocuklar buraya gelip istediği oyuncağı alıp bir hafta sonra geri getirip bir başka oyuncağı alabiliyor.

Yoğun ilgi gören ‘Tahir Elçi Oyuncak Kütüphanesi’nin açılışı 14 Ekim’de gerçekleştirilecek.

Açılışa Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi’nin de katılması bekleniyor.

“Çocuklarla birlikte çalışıyoruz”

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Rengarenk Umutlar Derneği Genel Koordinatörü Yeter Erel Tuma, derneğin kuruluş amacının Sur’daki çatışmalardan doğrudan etkilenen travmaya maruz kalmış çocukların rehabilite süreçlerini desteklemek olduğunu söyledi.

“Sur’da yaşayan ve çatışmalara doğrudan tanıklık etmiş çocuklarla çalışıyoruz. Diyarbakır’da bütün sivil toplum örgütleri ile birlikte çalışıyoruz. Türkiye İnsan Hakları Vakfı’ndan ve Mezopotamya Psikologlar Derneği ile ortak çalışıyoruz.
“Kurulduğu andan itibaren 500’den fazla çocuğa doğrudan ulaşmış bir dernek. Bu çocuklar derneğin kurduğu atölyelerde aktif katılım yapan çocuklar.”

Kütüphanenin kolektif çalışmanın ürünü olduğunu belirten Tuma, atölyenin çalışmalarına ilişkin ise şunları söyledi:

“Yaptığımız bu atölyeler çocukların hem gelişimlerini destekleyecek, hem yeteneklerini, ilgilerini keşfedecek, sosyalleşmelerini ve okul başarılarını geliştirecek atölyeler.
“Bunun içinde drama, folklor, müzik atölyeleri ve dil atölyeleri var. Çocukların anadili bizim için çok kıymetli. Toplumsal cinsiyet ve insan hakları atölyelerimiz var. Derneğe aktif katılımcılar kadınlar ve çocuklardır. Bir çocuğun dedesi, gelip burada eski bir Kürt masalını veya hikayesini, efsanesini anlatabiliyor. Kadınlar gelip şarkı söyleyip Kürtçe tekerlemeler öğretiyorlar.”

Haftanın iki günü açık

35 gönüllü ile dernek çalışmasını yürüttüklerini söyleyen Tuma son olarak şunları ifade etti:

“Bizim oyuncak kütüphanesinin bir sistemi var. Çocuklara öncelikle kayıt formu oluşturuyoruz. Haftanın iki günü açık. Bu iki gün içinde çocuklar gelip oyuncağı alıp eve gidiyor, oynayıp tekrar geri getirerek başka bir oyuncak alıyor.
“Ekonomik durumları iyi olmayan çocuklar. Her oyuncağa erişme şansları yok. Ama buradaki oyuncakları gelip alabilir. Oyuncak alışverişi yapan çocukların oyuncaklara doyduğunu görebiliyoruz. Bu bizi mutlu ediyor.”
Previous post
“Trump Kuzey Suriye'de ateşkes için ortak zemin bulmaya çalışıyor"
Next post
Mültecilere de kucak açan Exarcheia tehdit altında