Ana SayfaGüncelTAYAD’lıların ‘Adalet yürüyüşü’ne polis engeli: Altı kişi gözaltında

TAYAD’lıların ‘Adalet yürüyüşü’ne polis engeli: Altı kişi gözaltında

HABER MERKEZİ – TAYAD’lı ailelerin açlık grevinde olan tutuklu Grup Yorum üyeleri ve ölüm orucunda olan Mustafa Koçak için İstanbul’dan Ankara’ya gerçekleştirmek istediği yürüyüşe müdahale eden polis, altı kişiyi gözaltına aldı.

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği’nin (TAYAD), çeşitli tarihlerde açlık grevine başlayan tutuklu Grup Yorum üyeleri ve ölüm orucunda olan tutuklu Mustafa Koçak için yapmak istedikleri “Adalet yürüyüşü” polis tarafından engellendi.

İstanbul’daki Kartal Meydanı’nda toplanan TAYAD’lılar, Ankara’ya doğru gerçekleştirecekleri yürüyüş öncesi bir açıklama yapmak istedi.

Açıklama yapılmasına izin vermeyen polis, yürümek isteyen altı kişiyi gözaltına aldı.

Gözaltıların ardından yazılı bir açıklama yapan TAYAD, şu ifadeleri kullandı:

“İnsanlar dört duvar arasında günden güne eriyor. Gerçekten tehlikeli evrelere gelindi. Biz onların aileleri olarak tedirginiz ve evlatlarımızın talepleri yalnızca kendileri için değil. Adalet herkesin ihtiyacıdır. Bu yüzden sizler de memleketin aydın gazetecisi olarak lütfen adalet talebine ses olun.”

Grup Yorum üyelerinin talepleri

Grup Yorum üyelerinden Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde bulunan Bahar Kurt 124, Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde bulunan İbrahim Gökçek 117, Barış Yüksel 117 ve Ali Arıcı 48 gündür, Gebze M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan Helin Bölek 114 gündür açlık grevinde.

Grup Yorum üyelerinin talepleri şöyle:

  • İdil Kültür Merkezi basılmasın
  • Konser yasakları kaldırılsın
  • Arama listeleri, kararları kaldırılsın
  • Tutuklu Grup Yorum üyeleri serbest bırakılsın
  • Hakkımızda açılan davalar düşürülsün

Mustafa Koçak ölüm orucunda

Şakran 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mustafa Koçak, bir itirafçının verdiği çelişkili ifadeler nedeniyle, öldürülen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ı rehin alanlara “silah temin etme” ve “Anayasal düzeni bozmak” iddiasıyla 11 Temmuz 2019 tarihinde ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmıştı.

Bu kararı protesto eden Koçak, “Adil ve bağımsız mahkemelerde yargılanma” talebiyle 90 gün sürdürdüğü açlık grevini, 30 Eylül’de ölüm orucuna çevirdi.

Previous post
Sakarya'da ırkçı saldırı: Mevsimlik işçi Şirin Tosun yaşamını yitirdi
Next post
HDP'nin 7. yıl etkinliğine yasak ve müdahale: Çok sayıda gözaltı var