Ana SayfaGüncelTemelli’den Meclis Başkanı Şentop’a ‘kürsü’ çağrısı

Temelli’den Meclis Başkanı Şentop’a ‘kürsü’ çağrısı

HABER MERKEZİ – HDP Eş Genel Başkanı Temelli, AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fırat’ın doğusuna yönelik verdiği operasyon mesajına tepki göstererek Meclis Başkanı Şentop’a çağrı yaptı: “Bu kürsülerde savaş çağrıları yapanlara yer vermeyin, bu kürsülerde savaşla, şiddetle arasına mesafe koymayanlara yer vermeyin. Cumhurbaşkanı olsa bile.”

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin Meclis grup toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

HDP’nin grup toplantısına yerine kayyum atanan Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan ile Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün de aralarında olduğu tüm belediye eşbaşkanları katıldı.

Belediye eşbaşkanlarını selamlayarak sözlerine başlayan Temelli, “Kayyım rejimi faşizmdir. Kayyım sadece Amed’e, Van’a, Mardin’e atanmadı tüm Türkiye’ye atandı” dedi ve ekledi:

“’Kayyımlar çalışıyor, hizmet ortaya koyuyorlar’ diyorlar. Hayır çalışmıyorlar, çalıyorlar çalıyorlar! Bütün belgeleriyle ortaya koyduk, kanıtladık. Hiçbir soruşturma söz konusu olmadı.
“Leyla Güven’in başlattığı ve bütün tutsakların katıldığı açlık grevi sonunda İmralı ile kısmen de olsa görüşmeler başladı. İmralı’dan gelen barış mesajına yanıtları kayyım oldu. İşte karşı karşıya olduğumuz zihniyet budur.”

Yargı paketi

Hükümetin ‘Yargı Reformu Strateji Belgesi’ kapsamında Meclis’e sunduğu 39 maddelik yasa teklifine de değinen Temelli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yargıda reform falan söz konusu değil. Bu bir göz boyama, gerçek bir reform için HDP’ye kulak vermek lazım. Bu konuda hazırladığımızı strateji belgesini bütün kesimlerle paylaştık. Bir yol temizliğine ihtiyaç var. Bunu yapabilmek için de TMK’dan (Terörle Mücadele Kanunu) başlamamız gerekiyor.
“Cumhurbaşkanı (Erdoğan) ‘yargı bağımsız olmalı’ diyor ama Cumhurbaşkanı’na da bağlı olacakmış. Onun kuvvetler ayrılığından anladığına bakın, yargı bağımsızlığı konusunda bunları söyleyen, Yüksekdağ ve Demirtaş’ı bir daha tutuklandıktan sonra ‘Biz bunları bırakamayız’ dedi.”

Meclis Başkanı’na çağrı

HDP Eş Genel Başkanı Temelli, AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün yeni yasama yılına başlanması dolayısıyla Meclis’te gerçekleştirdiği konuşmayı da eleştirdi.

“Cumhurbaşkanı dün Suriye haritasının bir bölümünü çizip aldıkları bölümün üzerine neler yapacaklarını anlatıyor. Yok köy yapacakmış, yok bina yapacakmış. Cumhurbaşkanı değil sanki emlak ofisi.”

Bu konuda Meclis Başkanı Mustafa Şentop’a çağrı yapan Temelli, “Bu kürsülerde savaş çağrıları yapanlara yer vermeyin, bu kürsülerde savaşla, şiddetle arasına mesafe koymayanlara yer vermeyin. Cumhurbaşkanı olsa bile. Bu Meclis ‘yurtta sulh, cihanda sulh’ anlayışı üzerine yükselmiş bir Meclis’tir” dedi.

“İkinci büyük savaşa girilmesini engelledi diye dönemin cumhurbaşkanına karşı çıkanlar, ‘büyük bir savaşı kaçırdık, ekmeğimizden olduk’ demişti. Buna çok manidar bir cevap verdi, ‘ekmeğinizden oldunuz ama çocuklarınız babalarından olmadı’. Bu Meclis’in hafızası budur.”

İstanbul depremi

Temelli ayrıca, İstanbul’da 24 ve 26 Eylül tarihlerinde meydana gelen depremler sonrası tartışma konusu olan acil toplanma alanlarına ilişkin de şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kentte deprem toplanma alanı kalmamış, Millet Bahçeleri ekolojik yıkımın çaresi olarak anlatılıyor. Oysa biliyor musunuz Türkiye plastik ithalatında lider ülke. Türkiye sadece ekonomide 5 kırılgan ülkeden biri değil, küresel iklim krizine katkı yapan ilk 5 ülkeden biri.
“’Önce memleket’ diyorlar. Evet, ‘önce saray, önce rant, önce mermi’ dememeli. ‘Önce memleket’ demek için bu ülkenin akciğerlerini, Kaz Dağları’nı Kanadalı maden şirketine peşkeş çekmemeli. Hamaset yaparak, prompterdan okuyarak ‘önce memleket’ denmez.”

Erdoğan’dan Fırat’ın doğusu açıklaması: Kaybedecek tek bir günümüz dahi yok

Previous post
Maden mühendislerinden İBB'ye durdurulan metro tünelleri uyarısı
Next post
71'i HDP'li vekillere ait: Meclis 75 fezleke ile açıldı