Ana SayfaGüncelTemelli’den tezkere açıklaması, AB ve BM’ye çağrı

Temelli’den tezkere açıklaması, AB ve BM’ye çağrı

HABER MERKEZİ – HDP Eş Genel Başkanı Temelli, Meclis’te görüşülecek olan tezkereye ilişkin muhalefete çağrı yaparak “Demokrasiden yana mısınız savaştan yana mısınız?” diye sordu. Ankara’nın Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon hazırlığı konusunda uluslararası kamuoyuna çağrıda da bulunan Temelli, “Erdoğan’ın savaş politikalarına ‘dur’ deyin” diye konuştu.

Partisinin grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye olası operasyonuna ilişkin uluslararası kamuoyuna çağrıda bulundu.

Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası topluma çağrı yapan Temelli, “Erdoğan’ın savaş politikalarına ‘dur’ deyin. Öyle kısa açıklamalarla değil. ‘Dur’ deyin. Evet, ‘dur’ deyin. Yoksa bu savaş sadece Suriye’nin kuzeyini yakmakla kalmayacak. Bütün dünyayı bu ateşin içine çekmeye devam edecek” dedi.

“Uluslararası toplum nezdinde hiçbir kabul edilirliği olmayan bu savaş girişiminin, bu işgal operasyonunun durdurulmasını istiyoruz” diyen Temelli, Afrin’e yönelik operasyonu hatırlatarak “Afrin’e kaymakam atıyorsunuz, fakülte açıyorsunuz. Aynı şeyi şimdi Kuzey ve Doğu Suriye için tasarlıyorlar” diye konuştu.

Temelli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu bölgeyi temizleyeceğiz, 3 milyon Suriyeliyi oraya taşıyacağız” sözlerini de anımsattı: “Hem bir Selefi kemeri yaratacaklar hem de batmış olan müteahhitlerine iş yaratacaklar.”

HDP Eş Genel Başkanı, Ankara’ya sınır dışı harekat düzenleme yetkisini bir yıl daha uzatacak tezkerenin Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek olmasına da değindi, muhalefete çağrı yaptı:

“Suriye’nin toprak bütünlüğü diyorlar, savaş tamtamlarıyla Suriye’ye girme politikaları yürütüyorlar. Muhalefet partileri bile neredeyse askerlerle birlikte Suriye’ye girecek. Suriye’nin toprak bütünlüğü operasyonlarla sağlanmaz, demokratik çözümle sağlanır.
“Meclis’e gelen tezkere bir samimiyet testidir. Demokrasiden yana mısınız savaştan yana mısınız, barıştan yana mısınız felaketten yana mısınız? 20 yıldır meclise tezkereler geliyor. 20 yıl sonunda tezkereler ülkeyi nereye sürükledi?”

Ankara operasyon hazırlığında: Neler oluyor, kim ne diyor?

Büyük savaşın eşiğinde – Abdulmelik Ş. Bekir

Previous post
Albayrak: EYT gündemimizde yok
Next post
'Sosyalist Tartışma' toplantıları 11 Ekim'de başlıyor