Ana SayfaDünya“Trump Kuzey Suriye’de ateşkes için ortak zemin bulmaya çalışıyor”

“Trump Kuzey Suriye’de ateşkes için ortak zemin bulmaya çalışıyor”

HABER MERKEZİ – ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, Başkan Trump’ın dün yaptığı “Seçeneklerimizden biri Türkiye ile Kürtler arasında bir anlaşmaya arabuluculuk etmek” şeklindeki açıklamasına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD Başkanı Donald Trump, dün gece saatlerinde Türkiye’nin askeri harekatı konusunda paylaştığı mesajlarda “Üç seçeneğimiz var: Binlerce asker gönder ve Askeri olarak kazan, Türkiye’yi Ekonomik olarak ve Yaptırımlarla sert bir şekilde vur, ya da Türkiye ile Kürtler arasında bir anlaşmaya arabuluculuk et” ifadesini kullanmıştı.

Bu açıklamasından kısa bir süre sonra Trump, Beyaz Saray’ın bahçesinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken “Umarım 3. seçenek olur. Umarım arabulucu olabiliriz” dedi.

ABD Başkanı’nın bu açıklamasından bir süre sonra ise ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili telekonferans yoluyla basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre üst düzey yetkili, Trump’ın Kuzey Suriye’de ateşkes için ortak zemin bulmaya çalıştığını söyledi.

Dışişleri yetkilisi, “Başkan iki taraf arasında ortak zemin bulunabilecek noktalara ve ateşkes imkanı olup olmadığına bakmamızı istedi. Bu işi durdurmak için elimizden geleni yapacağız. DSG ve Türkiye ile yapacak çok önemli işlerimiz var” ifadelerini kullandı.

Washington’ın kırmızı çizgileri

Trump dahil ABD’li yetkililer, Türkiye’ye askeri harekatı konusunda “oyunu kurallara göre oynaması” mesajını vermiş ancak net bir çerçeve çizmemişti.

ABD Dışişleri’nden üst düzey yetkili, Washington’ın kırmızı çizgilerini şöyle tanımladı: “Bölgede etnik temizlik ve özellikle de sivil nüfusun ayrım gözetilmeden hedef alınması.”

Dışişleri yetkilisi, “Bunun şimdiye kadar bir örneğini görmedik. Türk askerleri henüz çok derine girmiş değil. Bu sebeple bu kadar fazla uyarıda bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

IŞİD’li tutuklular meselesi

Üst düzey yetkili Suriye’de Demokratik Suriye Güçleri gözetiminde tutulan IŞİD’lilere de değindi.

“Bütün cezaevleri hala Demokratik Suriye Güçleri’nin kontrolünde. Bu gözaltı merkezlerinin olduğu yerlere girmeleri halinde sorumluluk alacaklarına ilişkin Türklerden üst düzey güvence aldık. Ancak ayrıntılı görüşme olmadı.”

Operasyonun birinci gününde neler oldu?

Kuzey Suriye’ye operasyonda ikinci gün: Neler oldu?

Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye operasyonunda üçüncü gün

Previous post
AKP'nin ulus inşasının kent ve mekan siyaseti üzerine: "Milletin Mimarisi"
Next post
Tahir Elçi adına oyuncak kütüphanesi açıldı