Ana SayfaGüncelTrump’ın çekilme kararı sonrası ABD’de görüş ayrılığı gündemde

Trump’ın çekilme kararı sonrası ABD’de görüş ayrılığı gündemde

HABER MERKEZİ – Beyaz Saray’dan Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna dönük olası operasyonuna destek gelmese de ABD’nin bölgeden askerlerini çekmeye başlamasına ABD’nin eski BM Daimi Temsilcisi Haley’nin yanı sıra ABD’nin önceki dönem IŞID’le Mücadele Özel Temsilcisi McGurk’ten sert tepki geldi. Trump’ı “bilgi sahibi olmadan ve kimseye danışmadan karar almak” ile suçlayan McGurk, “Trump, yabancı bir lider ile bir telefon konuşmasının ardından Rusya, İran ve IŞİD’e bir hediye vermiştir” dedi. Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ise “Türkiye’ye partiler üstü yaptırımlar getireceğiz” sözleriyle karara tepki gösterdi. McGurk’ün değerlendirmesinde vurgu yaptığı ve Graham’ın açıklamalarında görülen “görüş ayrılığı” konusu ABD ve Britanya basınında da yer buldu.

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki telefon görüşmesi sonrası Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye operasyonu için Beyaz Saray’dan gelen açıklamalara ABD’nin önceki dönem IŞID’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’ten tepki geldi.

McGurk’ün açıklamaları ve Trump’ın partisinden gelen tepkiler bir kez daha Trump ile ülkedeki diğer yöneticilerin görüş ayrılığına işaret ediyor.

Beyaz Saray ve Pentagon’dan açıklamalar

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yakın zamanda operasyon düzenleyeceği ancak ABD’nin bu operasyona destek vermeyeceği kaydedilmiş, Amerikan askerlerinin bölgeden çekileceği aktarılmıştı.

Bu açıklamaya karşın ABD Savunma Bakanlığı Pentagon akşam saatlerine kadar sessizliğini korudu.

Yapılan ilk açıklamada ise “Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik operasyonunun desteklenmediği, Türkiye’nin Hava Görev Emri’nden çıkarılmasıyla söz konusu bölgede koordinasyonsuz uçmasının neredeyse imkansız hale geldiği” bildirildi.

McGurk: Trump yine danışmadan karar aldı

Beyaz Saray’ın açıklamasını Twitter hesabı üzerinden değerlendiren McGurk, Trump’ı “bilgi sahibi olmadan ve kimseye danışmadan karar almak” ile suçladı.

McGurk, “Donald Trump bir başkomutan değil. Bilgi sahibi olmadan veya danışmadan dürtüsel kararlar veriyor. Askeri personeli tehlikenin kucağına takviyesiz gönderiyor. Yüksekten atıp tutuyor ve sonra da düşmanları blöfüne yanıt verdiğinde veya sert bir telefon konuşması yaşadığında müttefiklerimizi açıkta bırakıyor” dedi.

Trump’ın Aralık 2018’de Suriye’den çekilme kararı sonrası tepki olarak görevinden istifa ettiğini hatırlatan McGurk, Trump’ın son çekilme kararının ise “bir tekrardan daha vahim” olduğunu kaydetti.

McGurk’ün değerlendirmesi şöyle:

“Beyaz Saray’ın bu gece, Trump’ın Erdoğan ile konuşmasının ardından yaptığı Suriye ile ilgili açıklaması bölgede olan biten hiçbir şeyin kesinlikle anlaşılmadığını ortaya koyuyor. ‘Birleşik Devletler’ hiçbir IŞİD’liyi tutsak olarak tutmuyor. IŞİD’liler, Trump’ın Türkiye’ye tepside sunduğu DSG tarafından tutuluyor.
“Devlet ve savunma bakanlığı müfettişlerince yeni bir IŞİD çıkışının çekirdeği olabileceği yönündeki uyarılar yaptıkları Hol Kampı’ndaki 60 bin tutsağı Türkiye’nin idare edecek ne niyeti ne arzusu ne de kapasitesi var. Diğer türlüsüne inanmak ulusal güvenliğimize yönelik pervasızca kumar oynamak oluyor.
“Türk önerisi ‘güvenli bölge’ Türkiye’nin sınırını etkin bir şekilde Suriye’ye doğru 30 km ilerletmesi anlamına geliyordu; buna Hıristiyanlar, Kürtler ve diğer savunmasız azınlıkların bulunduğu bölgeler de dahil. Diplomatlarımız böyle bir felaketin önüne geçmeye yönelik bir plan üzerinde çalışıyorlardı. Pompeo nerede?
“Aslında Birleşik Devletler yetkilileri DSG’yi, Suriye tarafındaki tüm savunma bariyerlerini kaldıran ‘güvenlik mekanizması’ planına dahil ederek olası bir Türk istilasına karşı önlemek istedi. ABD Avrupa Komutanlığı (EUCOM) bunu dün yayınladı. Acaba Trump’a bu plan ile ilgili bilgi verilmiş miydi?
“Söz konusu politikayı benim yürüttüğüm dönemde de Trump benzer fevri bir karar vermişti. Ben bunun üzerine istifa ettim ve bu karşı duruşumun her kelimesinin arkasındayım. Bu gece üzücü bir tekrardır fakat ABD yetkililerinin DSG’yi kalmayı planladığımıza yönelik ikna ettiği düşünülürse durum bir tekrardan daha vahimdir.
“Genel resme bakıldığında ABD dış politikalarının kalbinde benzer bir arıza görüyoruz: Asgariye odaklanan bir başkan için en aşırı hedeflerin gerçeklerine bir de değerlendirme, seçenekler geliştirme veya koşullara hazırlanmaya yönelik süreçlerin yoksunluğu ekleniyor. Personelimiz en ufak ihtilaflı durumlarda ortada kalıyor.
“Kısacası: Bu gece Trump, yabancı bir lider ile bir telefon konuşmasının ardından Rusya, İran ve IŞİD’e bir hediye vermiştir.”

Haley: Müttefiklerimizi desteklemeliyiz

ABD’nin eski BM Daimi Temsilcisi ve mevcut Güney Carolina Valisi Nikki Haley de Trump’ın Suriye’den çekilme kararına sert tepki gösterdi.

Haley, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Türkiye dostumuz değil” etiketini kullanarak, “Bize destek vermelerini bekliyorsak her zaman müttefiklerimizi desteklemeliyiz. Kürtler Suriye’de IŞİD’e karşı başarılı savaşımızda etkili oldu. Onları ölüme terk etmek büyük bir hata” ifadelerini kullandı.

Trump’ın kararına partisinden tepki

ABD Başkanı Donald Trump’ın bölgeden çekilme kararına bir tepki de partisindeki en önemli destekçilerinden Senatör Lindsey Graham’dan geldi.

Duvar’ın haberine göre Fox News’e konuşan Graham, Trump’ın kararını ‘öngörüsüz ve sorumsuz’ diye niteledi ve Senato’ya kararın gözden geçirilmesi çağrısı yapan bir karar tasarısı hazırlayacağını açıkladı.

Graham Twitter’dan yaptığı açıklamadaysa, Demokrat Senatör Chris Van Hollen ile görüştüğünü ve ‘Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna girmesi durumunda Demokratlarla ortak bir yaptırım tasarısını getireceklerini’ söyledi.

Buna göre Graham yaptırım tasarısında “Türkiye’nin NATO üyeliğinin askıya alınmasını isteyecek”.

“Suriye’yi istila etmesi halinde Türkiye’ye partiler üstü yaptırımlar getireceğiz ve IŞİD halifeliğinin yıkılmasında ABD’ye yardım eden Kürt güçlerine saldırmaları durumunda da, NATO üyeliklerinin askıya alınması çağrısı yapacağız. Türkiye’ye karşı yaptırımların veto edilmemesini umuyor ve bekliyoruz.”
“Ayrıca, bu plan hayata geçerse, Senato’da bu karara karşı çıkan ve tersine çevrilmesini isteyen bir tasarı sunacağım. [Bunun] Her iki partiden de güçlü destek almasını bekliyorum.”

Görüş ayrılığı gündemi basında

Öte yandan ABD’deki diğer yöneticilerin Trump’ın kararına karşı çıkışıyla gündeme gelen “görüş ayrılığı” konusu ABD ve Britanya basınında da yer buldu.

ABD merkezli New York Times gazetesi görüş ayrılığına işaret ederek, “Trump Amerikan politikasını değiştirerek Türkiye’nin Suriye’de askeri operasyonuna destek verdi” başlığıyla bir haberi okuyucularına servis etti.

Haberde, “Trump’ın kararı, hem IŞİD’e karşı operasyonlar için hem de İran’la Rusya’ya karşı kritik bir karşı denge olarak görev yapması amacıyla Suriye’nin kuzeyinde küçük bir askeri varlık bulundurmak isteyen Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı’ndaki üst düzey yetkililerin tavsiyelerine karşı geliyor” denildi.

Britanya merkezli The Guardian gazetesi ise konuya ilişkin haberinde, bu durumun ABD politikasında ‘ani bir değişiklik olduğuna’ dikkat çekti.


Türkiye’nin operasyonuna karşı Beyaz Saray’dan açıklama, Kuzey Suriye’den uyarı

Previous post
Türkiye'nin olası operasyonu: ABD çekilirken, kim ne diyor?
Next post
Türkiye’de gözaltına alınan Almanya vatandaşlarından dördü serbest