Ana SayfaGüncelÜnsal Oskay ölümünün onuncu yılında bir panelle anılıyor

Ünsal Oskay ölümünün onuncu yılında bir panelle anılıyor

HABER MERKEZİ – Marmara İletişim’in eski dekanı, Türkiye’de iletişim biliminin önde gelen isimlerinden Ünsal Oskay, ölümünün onuncu yılında yıllarca öğretim üyeliği yaptığı okulu Marmara Üniversitesi’nde düzenlenecek bir panelle anılacak.

İletişim ve toplumbilim alanlarında birçok eser veren Ünsal Oskay, ölümünün onuncu yılında adına düzenlenen bir panelle anılacak.

Panel yarın Oskay’ın uzun yıllar öğretim üyeliği yaptığı Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde düzenlenecek.

“Türk Düşünce Dünyasında Ünsal Oskay’ın Ayak İzleri” adlı panelin moderatörü Dr. Öğr. Üyesi Göksel Aymaz. Konuşmacılar ise Prof. Tayfun Atay, Prof. Besim Dellaloğlu, Doç. Dr. Hediyetullah Aydeniz ve Çınar Oskay.

İletişim ve toplumbilim alanlarında birçok eser veren ve yıllarca öğretim üyeliği yapan Prof. Dr. Ünsal Oskay, 1939’da Urfa’da doğdu.

Üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (Mülkiye) tamamladı.

1967-68’de ABD’de yüksek lisans eğitimini iletişim üzerine aldı.

Akademik yaşamına 1970’lerde Mülkiye’de Basın Yayın Yüksek Okulu’nda başladı. Doçentlik tezi çalışmasının başlığı “19 Yüzyıldan Günümüze Kitle İletişimin Kültürel İşlevleri”ydi.

Varlık, Argos, Gergedan ve Milliyet Sanat dergilerinde çok sayıda makale ve inceleme yayımladı. Yazıları, çevirileri ve incelemeleriyle, Frankfurt Okulu’nun ve Alman Marksist sanat düşünürlerinin Türkiye’de tanınmasına öncülük edenlerden biri oldu.

1980’lerden başlayarak İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda derseler verdi. Daha sonra, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölüm Başkanlığı ve 2000-2002 arasında İletişim Fakültesi Dekanlığı yaptı. 2002’de aynı üniversiteden emekliye ayrıldı.

Prof. Dr. Oskay, Kültür, Beykent ve Yakın Doğu gibi özel üniversitelerde de öğretim üyeliği yaptı, idari görevler üstlendi.

Oskay, 17 Ekim 2009’da İstanbul’daki evinde hayatını kaybetti.*


*Ünsal Oskay’ın biyografisinde bianet’ten yararlanılmıştır.
Previous post
Mahkemeden Uber’e erişim engeli kararı
Next post
Katalonya'da eylemler artıyor: 200'ü aşkın yaralı, 25 gözaltı