Ana SayfaGüncelYargıtay gazeteci Nedim Türfent’in cezasını onadı

Yargıtay gazeteci Nedim Türfent’in cezasını onadı

HABER MERKEZİ – 3 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan gazeteci Nedim Türfent’e verilen 8 yıl 9 ay hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Nedim Türfent 13 Mayıs 2016 tarihinden bu yana tutuklu bulunuyor.

Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 8 yıl 9 ay hapis cezası verilen Türfent’in cezası, Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi tarafından onandı.

Cezanın onanmasının ardından Türfent’in tutuklu koğuşundan hükümlü koğuşuna alındığı belirtildi.

Ne olmuştu?

Gazeteci Nedim Türfent’in, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde sokağa çıkma yasağının sürdüğü dönemde servis ettiği haberlerin yankı uyandırması, kimi sosyal medya hesapları tarafından defalarca tehdit edilmesine neden olmuştu.

Yüksekova’da bir inşaat şantiyesinde çektiği, bir özel harekatçının “Türk’ün gücünü göreceksiniz” sözlerinin yankılandığı işkence görüntüleri ülke gündemine oturmuştu.

“Türk’ün gücünü göreceksiniz” başlığıyla yayımlanan haberden hemen sonra, “JİTEM” adlı sosyal medya hesaplarından ölüm tehditleri alan Türfent, çok geçmeden 12 Mayıs 2016 tarihinde Van girişinde gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir süre haber alınamayan Türfent için sosyal medya kampanyası başlatılmış, milletvekilleri devreye girmiş ve nihayet Yüksekova’ya götürüldüğü açıklanmıştı.

Türfent, gözaltına alınmasından bir gün sonra, 13 Mayıs 2016’da, “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanmıştı.

Hakkında hazırlanan iddianamede “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla yargılanan Türfent’in ilk duruşmasında 24 tanıktan 13’ü ifadelerinde işkence gördüklerini ve zorla ifade verdiklerini beyan etmişti.

Geriye kalan 10’u açık tanık, biri gizli tanık olmak üzere 11 tanıktan dördü ise işkence altında kendilerine kağıt imzalatıldığını kaydetmişti.

Tüm bunlara rağmen Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi Türfent’e 8 yıl 9 ay hapis cezası vermişti.

Previous post
Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan bilim insanları belli oldu
Next post
Dünya Bankası'nın Türkiye büyüme beklentisi yüzde 0