Ana SayfaGüncel16 yaşındaki Mazlum Turan’ın öldüren polise ‘indirimli’ 10 yıl hapis

16 yaşındaki Mazlum Turan’ın öldüren polise ‘indirimli’ 10 yıl hapis

HABER MERKEZİ – Kızıltepe’de, 16 yaşındaki Mazlum Turan’ı öldüren polis Süleyman Esenboğa’nın yeniden yargılandığı davada karar çıktı. Esenboğa’ya önce 12 yıl hapis cezası verildi ardından ceza ‘indirim’ uygulanarak 10 yıla düşürüldü.

16 yaşındaki Mazlum Turan’ın öldürülmesine ilişkin Süleyman Esenboğa isimli polisin yeniden yargılandığı davanın karar duruşması yapıldı.

Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya, sanık Süleyman Esenboğa ve avukatı Mersin Adliyesi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Turan ailesinin avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu.

Duruşmada ilk olarak söz alan iddia makamı, sanık Esenboğan’ın “bilinçli taksir düzeyinde ölüme sebep olmak” suçundan cezalandırılmasını istedi.

Ardından konuşan Turan ailesinin avukatlarından Erdal Kuzu, 1995 yılında Mardin Midyat ilçesine öldürülen ve yanına silah bırakılarak “örgüt üyesi” olarak kayıtlara geçirilen 14 yaşındaki Fatma Erkan’ı hatırlattı.

Bu olay üzerinden 10 yıl geçtikten sonra yeni bir soruşturmanın açıldığını ve Erkan’ın bir çatışmada öldürüldüğünün tespit edildiğini anımsatan değinen Kuzu, etkin soruşturma yürütülmesinin diğer çocuk cinayetlerinin önüne geçebileceğini belirtti.

Sözlerine şair Ece Ayhan’ın “Meçhul Öğrenci Anıtı” şiirinden alıntı yaparak devam eden Kuzu, “Bu şiir devlet dersinde öldürülmüş çocuklardan bahseder. Mazlum da devlet dersinde öldürülmüş çocuklardan bir tanesidir” dedi.

“Bizim hukuk uygulamamız ayrımcıdır. Öldürülen kişinin sıfatı, niteliği ve yaşadığı coğrafyaya göre yargılama yapılmaktadır. Ülkenin kuruluşundan bu yana bu yargılama biçimi devam etmektedir. Mütalaa da aslında budur. Kızıltepe’de bir vaka meydana gelmiş.
Güvenlik tedbiri alınmış. Mazlum bundan bihaber iken evine giderken polis tarafından öldürülmüştür. Öldüren kişinin devlet görevlisi olması bunu ortadan kaldırmaz. Mahkemenizin hukuka, ahlaka ve vicdana uygun karar vermesini talep ederiz.”

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, Süleyman Esenboğa’ya, “Silahla Kasten Yaralama Sonucu Öldürme” suçundan 12 yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme, sanık Esenboğa’nın duruşmadaki davranışları doğrultusunda cezada 1/6 oranında ‘indirim’ uygulayarak, cezayı 10 yıl hapse indirdi.

Ne olmuştu?

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 28 Ağustos 2015 tarihinde, ‘dur’ ihtarına uymadığı iddiasıyla vurulan 16 yaşındaki Mazlum Turan’ın öldürülmesine ilişkin açılan davanın yapılan son duruşmasında sanık polis Süleyman Esenboğa hakkında “Taksirle ölüme neden olma” suçundan 3 yıl hapis cezası verilmişti.

Davaya bakan Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi, daha sonra “takdiri indirim” uygulayarak, cezayı 2 yıl 3 aya, ardından ise “iyi hal indirimi” uygulayarak 1 yıl 10 ay 15 güne düşürmüştü.

“Kasıt olduğunun sabit olduğu” görüşündeki savcılığın, müebbet hapis talebine rağmen verilen ceza, sanık polisin “sabıka kaydı olmadığı” gerekçesi ile ertelenmişti.

Bunun üzerine dosyaya bakan savcılık ve Turan ailesinin avukatları, bir üst mahkeme olan Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulunmuştu.

Kararı esastan inceleyerek, itirazı kabul eden mahkeme, polis Esenboğa’nın yeniden yargılanmasına karar vermişti.

Üst mahkeme, Turan’ın ölümüne sebep olan olayın Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kabul ettiği şekilde olmuş olması durumunda dahi cezada indirime gidilmemesi gerektiğini kaydetmişti.

Mahkeme ayrıca, Esenboğa hakkında verilen cezanın ertelenmesi kararını da kaldırmıştı.

İtirazın kabul edilmesini değerlendiren Turan ailesinin avukatlarından Erdal Kuzu, hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararının esastan incelenerek, kaldırılması ve yeniden yargılama kararı verilmesini doğru bulduklarını söylemişti.

Previous post
Esad: Düşmanımız Erdoğan ve onun çevresi
Next post
Erdoğan'dan İmamoğlu'na: Vizyon olmayınca fırsatı tepersiniz