Ana SayfaGüncel68 kuşağının öncülerinden Teslim Töre hayatını kaybetti

68 kuşağının öncülerinden Teslim Töre hayatını kaybetti

HABER MERKEZİ – Bir süredir kanser tedavisi gören 68 kuşağı devrimci hareketinin önemli isimlerinden Teslim Töre, İsviçre’de hayatını kaybetti. Töre, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla birlikte Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu kurucularındandı.

68 kuşağı devrimci hareketin önemli isimlerinden Teslim Töre, siyasi sürgün olarak yaşadığı İsviçre’nin Bern kentinde hayatını kaybetti.

Pir Haber Ajansı’nda (PİRHA) yer alan habere göre bir yılı aşkın süredir kanser tedavisi gören Töre, sağlık durumunun kötüye gitmesi sebebiyle dün (23 Kasım) Bern Beau-Site Hastanesi’nde yoğun bakıma alınmıştı.

Teslim Töre hakkında

Malatya’nın Akçadağ ilçesinin Gölpınar köyünde 1939 yılında doğdu.

1963’de Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) üye oldu.

1965’te Akçadağ İlçe Başkanlığına seçildi. Aynı sürede, Malatya da çıkartılan yerel gazete (Haşhaş) de baş muhabirlik yaptı.

Yazmış olduğu yazılardan dolayı yargılandı.

1969’da yayınlanmış bir bildiriden dolayı, altında imzası bulunan 6 arkadaşı ile birlikte tutuklanıp, Malatya Cezaevine kondu. 3 ay sonra yapılan ilk duruşmasında tahliye oldu.

Aynı yıl yapılan milletvekili seçimlerinde, Malatya’da “bağımsız sosyalist” milletvekili adayı oldu. Seçim sırasında ancak anti-demokratik olduğunu öne sürerek adaylıktan çekildi.

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla birlikte Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nun (THKO) kuruluşunda yer aldı.

Nurhak’larda Sinan Cemgillerin katledilmesinin ardından Suriye’ye geçti. Şam’daki Filistin Kurtuluş Örgütü ile (FKÖ) ilişkiye geçti.

Suriye’de Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu Mücadelede Birlik (THKO/MB) adlı bir kitapta topladı.

Arkadaşlarıyla birlikte THKO/MB adında bir örgüt kurdu. Örgüt sonrasında silah bırakmayı kararlaştırdı.

1 Mayıs 1980’de THKO/MB yapmış olduğu kongre ile, Türkiye Komünist Emek Partisi’ni (TKEP) kurarak kendini fes etti.

Türkiye’de yapılan TKEP’ inin bu kuruluş kongresinde, Teslim Töre, TKEP’nin Genel Sekreterliği’ne seçildi.

12 Mart 1971 askeri darbesi ile yurt dışına çıktı. Bir süre kaldıktan sonra tekrar Türkiye’ye döndü.

12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası tekrar yurt dışına çıktı.

1982’de 8 Türk ve Kürt örgüt ve partisinin içinde yer aldığı Faşizme Karşı Birleşik Direniş Cephesi’nin (FKBDC) kuruluşunda yer aldı. TKEP adına bu cephenin yönetiminde yer aldı.

Bunu takip eden süreçte, 1984’te Sol Birlik adında, 7 Kürt ve Türk parti ve örgütünün içinde yer aldığı bir platformun kuruculuğunda ve yönetiminde yer aldı.

Ağustos 1988’de tekrar Türkiye’ye döndü. 5 yıl İstanbul da TKEP sekreteri olarak illegal çalışmalar yaptı. 1993’te İstanbul’da yakalandı. Cezaevine kondu. 11 Eylül 2001’de tahliye oldu.

Cezaevinde Birleşik Sosyalist Parti’nin (BSP) kuruluşunda, kurucu üye olarak yer aldı. BSP’ nin Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) ile 1994’te ittifak yaparak oluşturmuş olduğu seçim platformunun milletvekili adayı olarak Antep’te seçime katıldı.

Cezaevinde, 1996’da kurulan Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) kurucu üyesi oldu.

Cezaevinden tahliye olduktan sonra, politikaya kurucu üyesi olduğu ÖDP ile devam etti. 2002’de yapılan parti kongresinde ÖDP’nin Parti Meclisi Üyeliği’ne seçildi.

Yargılandığı dava kapsamında 2004’teki duruşmasında 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2003’te İsviçre’ye giderek iltica talebinde bulundu.

Bu tarihten itibaren yurt dışında yaşıyordu.

Previous post
'Sine-i millet' diyenler keşke Kürdün sinesini görebilseler – Tuncay Korkmaz
Next post
Tutuklu gazeteci İdris Sayılğan'a bir dava daha açıldı