Ana SayfaDünyaABD Başkanlık seçimleri: Bloomberg’in aday olmayı düşündüğü açıklandı

ABD Başkanlık seçimleri: Bloomberg’in aday olmayı düşündüğü açıklandı

HABER MERKEZİ – İş insanı Michael Bloomberg’in, 2020 ABD Başkanlık seçimlerinde aday olmayı ‘ciddi bir şekilde’ düşündüğü açıklandı.

Ekonomi ve finans ağırlıklı haberler yapan medya kuruluşu Bloomberg’in kurucusu olan milyarder iş insanı Michael Bloomberg, 2020 ABD Başkanlık seçimlerinde Demokratlardan aday olmayı ciddi bir şekilde değerlendiriyor.

77 yaşındaki Bloomberg’in bu hafta içerisinde başvurusunu yapması bekleniyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre Bloomberg’in sözcüsü, New York Belediyesi’nin eski başkanı Michael Bloomberg’in seçimlere adaylıklarını açıklayan diğer Demokratların, ABD Başkanı Donald Trump’ı yenecek kadar güçlü adaylar olmadıklarını düşündüğünü belirtti.

“Şimdi işi bitirmemiz ve Trump’ın yenildiğinden emin olmamız lazım. Mike’ın (Michael’ın kısaltması) mevcut aday adaylarının bunu başaramayacağına dair endişeleri giderek artıyor.”

Cumhuriyetçi Trump’a karşı Demokratlardan şu an 17 aday adayı yarışıyor.

Eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren ve Vermont Senatörü Bernie Sanders, Demokratların öne çıkan aday adayları.

Son dönemde yapılan bazı anketler, Biden’dan daha sol görüşlü olan Warren ve Sanders’ten birinin aday olması halinde, seçimleri kaybedebileceklerini gösteriyor.

2012’ye kadar 3 dönem boyunca New York Belediye Başkanlığı yapan Bloomberg, iklim krizine karşı mücadeleyi önceliği olarak açıkladı.

Bloomberg, ABD’de silah satışına ilişkin kontrollerin sıkılaştırılmasını savunan Everytown isimli grubun da en büyük finansörlerinden.
Önceki Haber
BM raporu: Türkiye, Ürdün ve BAE, Libya'ya uygulanan silah ambargosunu ihlal ediyor
Sonraki Haber
2019’da Antalya’da 302 futbol sahası büyüklüğünde ormanlık alan yandı