Ana SayfaGüncelAvrupa Film Ödülleri adayları açıklandı

Avrupa Film Ödülleri adayları açıklandı

HABER MERKEZİ – Bu yıl 32’incisi gerçekleştirilecek Avrupa Film Ödülleri adayları açıklandı. Pedro Almodóvar’ın “Acı ve Zafer”i, Marco Bellocchio’nun “Hain”i, Roman Polanski’nin “J’accuse”si ve Yorgos Lanthimos’un “Sarayın Gözdesi” dört dalda yarışacak.

32’nci Avrupa Film Ödülleri‘nin adayları, 16. Sevilla Avrupa Film Festivali’nde açıklandı.

Pedro Almodóvar’ın Acı ve Zafer‘i (Dolor y gloria), Marco Bellocchio’nun Hain‘i (Il traditore), Roman Polanski’nin J’accuse ve Yorgos Lanthimos’un Sarayın Gözdesi (The Favourite) dört dalda yarışacak.

Ödüller 7 Aralık’ta Berlin’de düzenlenecek seremoni ile sahiplerini bulacak.

Festivalde yarışacak filmler şöyle:

En İyi Film

Hain (Il traditore)
  • J’accuse / Yön: Roman Polanski
  • Les misérables / Yön: Ladj Ly
  • Dolor y gloria / Yön: Pedro Almodóvar
  • System Crasher / Yön: Nora Fingscheidt
  • The Favourite / Yön: Yorgos Lanthimos
  • Il traditore / Yön: Marco Bellocchio

En İyi Yönetmen

  • Pedro Almodóvar (Dolor y gloria)
  • Marco Bellocchio (Il traditor)
  • Yorgos Lanthimos (The Favourite)
  • Roman Polanski (J’accuse)
  • Céline Sciamma / (Portrait of a Lady on Fire)

En İyi Kadın Oyuncu

  • Olivia Colman (The Favourite
  • Trine Dyrholm (Queen of Hearts
  • Adèle Haenel ve Noémie Merlant (Portrait of a Lady on Fire)
  • Viktoria Miroshnichenko (Beanpole)
  • Helena Zengel (System Crasher)

En İyi Erkek Oyuncu

  • Antonio Banderas (Dolor y gloria)
  • Jean Dujardin (J’accuse)
  • Pierfrancesco Favino (Il traditore)
  • Levan Gelbakhiani (And Then We Danced)
  • Alexander Scheer (Gundermann)
  • Ingvar E. Sigurdsson (A White, White Day)

En İyi Senaryo

Acı ve Zafer (Dolor y gloria)
  • Pedro Almodóvar (Dolor y gloria)
  • Marco Bellocchio, Valia Santella, Ludovica Rampoldi (Il traditore)
  • Robert Harris, Roman Polanski (J’accuse)
  • Ladj Ly, Giordano Gederlini, Alexis Manenti (Les misérables)
  • Céline Sciamma (Portrait of a Lady on Fire)

En İyi Komedi

  • Ditte & Louise / Yön: Niclas Bendixen
  • Tel Aviv on Fire / Yön: Sameh Zoabi
  • The Favourite / Yön: Yorgos Lanthimos

En İyi Belgesel

  • For Sama / Yön: Waad Al Khateab, Edward Watts
  • Honeyland / Yön: Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov
  • Putin’s Witnesses / Yön: Vitaly Mansky
  • Selfie / Yön: Agostino Ferrente
  • The Disappearance of My Mother / Yön: Beniamino Barrese

En İyi Animasyon Film

  • Buñuel in the Labyrinth of the Turtles / Yön: Salvador Simó
  • I Lost My Body / Yön: J érémy Clapin
  • Marona’s Fantastic Tale / Yön: Anca Damian
  • The Swallows of Kabul / Yön: Zabou Breitman, Éléa Gobbé-Mévellec

Avrupa Keşif – FIPRESCI Ödülü

Les Misérables
  • ANIARA / Yön: Pella Kågerman, Hugo Lilja
  • Atlantique / Yön: Mati Diop
  • Blind Spot / Yön: Tuva Novotny
  • Irina / Yön: Nadejda Koseva
  • Les Misérables / Yön: Ladj Ly
  • Ray & Liz / Yön: Richard Billingham

En İyi Kısa Film

  • Dogs Barking at Birds / Yön: Leonor Teles
  • Reconstruction / Yön: Jiří Havlíček, Ondřej Novák
  • The Christmas Gift / Yön: Bogdan Mureşanu
  • The Marvelous Misadventures of the Stone Lady / Yön: Gabriel Abrantes
  • Watermelon Juice / Yön: Irene Moray

Halkın Seçimi Ödülü

Mutlu Lazzaro (Happy as Lazzaro)
  • Border / Ali Abbasi
  • Cold War / Yön: Paweł Pawlikowski
  • Dogman / Yön: Matteo Garrone
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald / Yön: David Yates
  • Girl / Yön: Lukas Dhont
  • Happy as Lazzaro / Yön: Alice Rohrwacher
  • Mamma Mia! Here We Go Again / Yön: Ol Parker
  • Dolor y gloria / Yön: Pedro Almodóvar
  • Sink or Swim / Yön: Gilles Lellouche
  • The Breadwinner / Yön: Nora Twomey
  • The Favourite / Yön: Yorgos Lanthimos
  • The Purity of Vengeance Journal 64 / Yön: Christoffer Boe

Bu haberde FilmLoverss’tan yararlandık.
Previous post
Fransa'da üniversite öğrencisi kendini yaktı: Ölümümden Macron ve AB sorumludur
Next post
Batik'te işten çıkarılan 600 işçinin maaş ve tazminatları ödenmiyor